نااطمینانی از تامین مواد اولیه تولید چالش حوزه لوازم خانگی است

به گزارش میهن دی ال، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی عمده ترین مسائل بخش تولید را مربوط به به تخصیص ارز، تامین مواد اولیه پتروشیمی و عدم اطمینان تولیدکنندگان از شرایط آینده دانست.

نااطمینانی از تامین مواد اولیه تولید چالش حوزه لوازم خانگی است

عباس هاشمی، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی درباره مسائل بخش خصوصی، عمده ترین موانع تولیدکنندگان در حوزه لوازم خانگی را مربوط به تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی، تامین مواد اولیه پتروشیمی و عدم اطمینان تولیدکنندگان از شرایط آینده مطرح نمود.

او گفت: عدم اطمینان از قیمت ها و استمرار تامین مواد اولیه تولید باعث شده تا برخی از واحدهای تولیدی نتوانند قراردادهای صادراتی منعقد کنند.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی، مسئله قاچاق را مشکل دیگر تولید داخل دانست و تصریح کرد: در جلسه ای که با وزیر صنعت و معاونان وزارتخانه داشتیم این موضوع مطرح شد؛ برای حل و رفع مشکل قاچاق نیاز به یک عزم ملی و جمعی است و همه مبادی ورودی از جمله مناطق آزاد و ویژه نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

هاشمی یکی دیگر از نیازهای تولید در حوزه لوازم خانگی را امکان برنامه ریزی برای ارتقای کیفی و کمی محصولات بیان نمود و یکی از پیشنهادات فعالان این حوزه را تثبیت ممنوعیت ورود کالاهای نهایی مشابه تولید داخل خواند و اضافه نمود: با توجه به ظرفیتی که در قانون حداکثر حمایت از تولید داخل وجود دارد و با توجه به اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت در این زمینه، پیشنهاد دادیم که این ممنوعیت در برنامه هفتم توسعه و برای حداقل یک دوره پنج ساله ادامه یابد.

سال گذشته برای تولید 12 میلیون دستگاه لوازم خانگی در کشور برنامه ریزی شده بود؛ اما این آمار از مرز 14 میلیون دستگاه گذشت و نسبت به سال 98 رشد 71 درصدی ثبت کرد که رکوردی در این صنعت بود. برای سال 1400 نیز افزایش تولید در مقایسه با سال 99 و همچنین صادرات محصولات لوازم خانگی برنامه ریزی شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 966

به "نااطمینانی از تامین مواد اولیه تولید چالش حوزه لوازم خانگی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نااطمینانی از تامین مواد اولیه تولید چالش حوزه لوازم خانگی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید