سیاه دانه مفید برای افراد سیگاری

به گزارش میهن دی ال، خبرنگاران : سیگاری ها از مصرف سیاه دانه غافل نشوند.

سیاه دانه مفید برای افراد سیگاری

سیاه دانه خواص زیادی دارد و اثرات نامطلوب نیکوتین را در افراد سیگاری کاهش می دهد.

به گزارش خبرنگاران، نیکوتین به عنوان یکی از اجزای اصلی گیاه تنباکو، نوعی ماده آلکالوئید اعتیادآور است که عروق قلبی و مغزی را درگیر می نماید و ریخت و شیمی سلول های مغز را تغییر می دهد. نیکوتین با اثر بر گیرنده هایی به نام استیل کولین بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد. اثرات سمی نیکوتین به علت افزایش کلسیم داخل سلولی اتفاق می افتد که منجر به آغاز مرگ سلولی برنامه ریزی شده یا اصطلاحاً آپوپتوز در سلول های عصبی می گردد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نیکوتین ممکن است منجر به افزایش ماده ای به نام CYP2E در سلول های مغز گردد که عامل مهمی در فراوری استرس اکسیداتیو است.

برای برطرف تاثیرات منفی این ماده مضر، روش های متفاوتی وجود دارد، ولی یکی از مهم ترین این روش ها، استفاده از گیاهان دارویی است. در این میان، توجه محققان به یک گیاه دارویی مهم در این خصوص جلب شده است. این گیاه با نام عمومی سیاه دانه و نام علمی نایجلا ساتیوا دارای پتانسیل درمانی بالایی است و برای درمان بعضی از اختلالات مانند فشارخون بالا، اختلالات گوارشی، آسم و اختلالات پوستی از قدیم در منطقه خاورمیانه کاربرد داشته است. مطالعات قبلی نشان داده اند که سیاه دانه حاوی سطح بالایی از اسیدهای چرب غیر اشباع است و مهم ترین جزء آن، تیموکینون نام دارد.

به منظور آنالیز تاثیرات این گیاه دارویی بر جلوگیری از مرگ برنامه ریزی شده سلول های عصبی به وسیله ماده شیمیایی نیکوتین، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با همکاری موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی جهاد دانشگاهی این شهر تحقیقی را انجام داده اند که نتایج آن اخیراً منتشر شده است.

آن ها در این پژوهش، تأثیر روغن سیاه دانه را بر بقای سلول های بافت عصبی بدن و جلوگیری از قطعه قطعه شدن DNA و آپوپتوز سلولی مورد ارزیابی علمی قرار داده اند.

روغن سیاه دانه مفید برای مغز

نتایج این مطالعه ما نشان داد که روغن سیاه دانه، می تواند جلوی مرگ سلولی ناشی از نیکوتین را در سلول های شبه نورون مغز بگیرد و این کار را به وسیله مهار فراوری NO و سنتز سیتوکین های التهابی انجام می دهد.

به گفته حسین ژاله، محقق مرکز تحقیقات پیشگیری سوءمصرف مواد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و همکارانش، نتایج ما نشان داد که غلظت 100 میلی مولار نیکوتین موجب کاهش زنده ماندن سلولی و افزایش سمیت سلولی، فراوری NO، غلظت سیتوکین های التهابی و تکه تکه شدن DNA می گردد. اما روغن سیاه دانه این اثرات سمی را مهار نموده و منجر به افزایش زنده ماندن سلول ها و کاهش سمیت سلولی می گردد.

آن ها می گویند: در قرن های گذشته سیاه دانه در خاورمیانه و هند به عنوان یک داروی گیاهی مهم میان مردم استفاده می شد. در طب سنتی، ذکر شده است که سیاه دانه در درمان آسم، روماتیسم، برونشیت و بیماری های التهابی مؤثر است.

بعلاوه بر اساس اطلاعات این تحقیق، آنالیز های علمی نشان داده اند که گیاه دارویی سیاه دانه دارای خواص فارماکولوژیک زیادی مانند خواص ضد باکتری، ضد قارچ، آنتی اکسیدان، ضد دیابت، تعدیل کننده یونی و فعالیت های ضدالتهابی است.

این یافته های علمی پژوهشی را فصل نامه دانش و تندرستی در علوم پایه پزشکی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شاهرود منتشر نموده است.

منبع: رکنا
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1284

به "سیاه دانه مفید برای افراد سیگاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاه دانه مفید برای افراد سیگاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید