سوریه، آماده باش کامل ارتش در حومه ادلب؛ سناریوهای نظامی در صورت شکست راستا سیاسی

به گزارش میهن دی ال، یک فرمانده نظامی در حومه لاذقیه توضیح داد ارتش عربی سوریه طرح هایی برای سناریوهای نظامی در ادلب در صورت شکست جهت سیاسی برای اجرای توافق مسکو در چارچوب مهلت های زمانی تعیین آماده نموده است.

سوریه، آماده باش کامل ارتش در حومه ادلب؛ سناریوهای نظامی در صورت شکست راستا سیاسی

به گزارش گروه بین الملل میهن دی ال به نقل از روزنامه الوطن سوریه، این فرمانده نظامی خاطر نشان کرد شکست نظام ترکیه در اجرای توافق مسکو و (شکست در) دور کردن تروریستها از جاده بین المللی لاذقیه به حلب معروف به ام4 سبب ازسرگیری عملیات میدانی در سه محور جنگی خواهد شد.

به گزارش الوطن، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در گزارشی آورده است به نظر می رسد مسافت 250 کیلومتری که حلب را از لاذقیه جدا می نماید، در سیاست دور از دسترس باشد و بر خلاف تمایل و خواسته ترکیه، در سطح میدانی برای این کشور مهیا نیست و نمی تواند آن را به وسیله روسیه به عنوان ضامن نخست در این منطقه به پیش ببرد.

در این گزارش آمده است : توافق سیاسی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در نشست خود با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در حدود دو هفته پیش تحمیل کرد، بند گشایش جاده بین المللی لاذقیه به حلب را جز از طرف دولت سوریه محقق ننموده است.

این گزارش آورده است سرسختی و یکدندگی گروههای تروریستی مسلح چند ملیتی مستقر در دو طرف جاده بین المللی مستلزم سناریویی شبیه آنچه اکنون در مورد گشایش جاده بین المللی حلب به دمشق جریان دارد، به ویژه پس از آنکه گروههای تروریستی مسلح درج شده در فهرست تروریسم بین المللی، مذاکره ای را رد نموده اند که آن را برای خود خفت بار توصیف نموده اند و آمادگی خود را برای ورود به دور جدیدی از آنچه به زعم خود جهاد می خوانند، اعلام نموده اند.

که هدف این گروههای تروریستی جلوگیری از بازگشایی بخش استراتژیک جاده لاذقیه به حلب است که از سراقب در شرق امتداد داد و از شهرها و شهرک های النیرب، اریحا و محمبل تا جسرالشغور و مناطق تحت سیطره ارتش عربی سوریه در حومه شمال غربی لاذقیه امتداد دارد.

یک فرمانده نظامی در حومه لاذقیه گفته است ارتش عربی سوریه در حال حاضر راهکارهای نظامی را در حومه ادلب کنار گذاشته و تدابیر هجومی خود را متوقف نموده است پس از آنکه نیروهای پیشرو ارتش از محور سهل الغاب به سمت مرزهای جنوبی شهر اریحا نزدیک شده اند، همین پیشروی را از سمت جبل الزاویه هم شاهد هستیم و نیروهای پیشرو از آن منطقه پیشروی گسترده ای به سمت جنوب شهر جسرالشغور داشته اند.

این فرمانده نظامی اضافه نمود مرحله کنونی، مرحله حساسی است که مستلزم غلبه راهکار های سیاسی بر میدان است و فراهم کردن زمینه برای آزمودن قدرت نظام ترکیه است تا گروههای تروریستی مستقر در جاده لاذقیه به حلب تسلیم شوند.

این فرمانده نظامی که اشاره ای به نامش نشده، اضافه نمود این منطقه بسیار حساس شاهد حضور گسترده گروههای تروریستی چند ملیتی است که در فهرست تروریسم بین المللی قرار دارند.

و در صدر این گروهها، جبهه النصره، الحزب الاسلامی الترکستانی، حراس الدین، جماعه الألبان و أنصار التوحید و دیگر گروهها قرار دارند و همه این گروهها، شهرهای جسرالشغور، اریحا و حومه این دو شهر را به عنوان مقر امارت های ادعایی خود قرار داده اند.

این فرمانده درباره گزینه های جایگزینی احتمالی برای باز کردن این جاده در سایه سرسختی و یکدندگی شدید جبهه تروریستی النصره و همپیمان آن به ویژه پس از منفجر کردن پلها در این جاده و ادامه شلیک راکت به سمت روستاها و شهرهای منطقه سهل الغاب تاکیدکرد راهکار های نظامی آماده است و تصمیم قاطعی از سوی فرماندهی وجود دارد مبنی بر اینکه هرگونه تجاوز زمینی یا راکتی گروههای تروریستی به ویژه در مناطق تماس در جسرالشغور در نزدیکی حومه لاذقیه پاسخ داده گردد.

این فرمانده نظامی فاش کرد ارتش عربی سوریه طرحهای خود برای سناریوهای نظامی را در صورت شکست راستا سیاسی آماده نموده و شکست نظام ترکیه در چارچوب زمانهای معین شده و عدم تسلیم مسالمت آمیز جاده و اطراف آن در مسافت 6 کیلومتری اطراف آن و عدم راه اندازی گشتی های مشترک و دور نکردن گروههای تروریستی به سمت مرزهای سوریه و ترکیه، سبب می گردد تا سه محور فعالیت میدانی را از سرگیرد.

این فرمانده ارتش سوریه ادامه داد طرحهای آماده شده برای بدترین احتمالات مبتنی بر تقسیم راه به سه بخش ملتهب است، اولین بخش در مرزهای اداری مشترک میان حلب و ادلب به وسیله کانالهای به هم پیوسته در شهر سراقب، دومین محور از سمت جبل الزاویه به سمت شهر اریحا در جنوب ادلب و سومین محور از سمت حومه لاذقیه تا مناطق داما و جسرالشغور است، همچنانکه بعضی محورهای سهل الغاب با راستا عملیات مرتبط خواهد بود.

بر اساس گزارش الوطن، فرمانده نظامی سوری گفت تجاوزات تروریست ها همچنان ادامه دارد و تلاشهای آنها برای هدف قرار دادن حومه شهرهای القرداحه و جبله در حومه لاذقیه با موشک ادامه دارد که آخرین مورد آن دو روز پیش صورت گرفت که طی آن ازتپه های کبانی اقدام به حملات راکتی کردند و ارتش سوریه بلافاصله به این تجاوزات پاسخ داد، چرا که این منطقه تحت سیطره گروههای تروریستی واقع شده است و فرماندهی ارتش بر پاسخ فوری و قاطع به هرگونه نقض آتش بس از سوی گروههای تروریستی در این منطقه تاکید نموده است.

بر اساس این گزارش، یگانهای ارتش سوریه در حال حاضر در تپه های مشرف به جاده لاذقیه به حلب پس از برچیدن ایست های خود در جاده در چند روز پیش، مستقر هستند، نیروهای ارتش به تامین امنیت تیم های بازسازی پل ها در برابر حملات احتمالی گروههای تروریستی یاری می نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 202

به "سوریه، آماده باش کامل ارتش در حومه ادلب؛ سناریوهای نظامی در صورت شکست راستا سیاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوریه، آماده باش کامل ارتش در حومه ادلب؛ سناریوهای نظامی در صورت شکست راستا سیاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید