سهم بخش خصوصی از بودجه پژوهشی در آمریکا و ژاپن

به گزارش میهن دی ال، سیاست ها و اولویت های پژوهش و فناوری ایران و شرایط سرمایه گذاری و مصرف اعتبارات پژوهشی 5 کشور پیشرو در تحقیقات، در نشست پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی آنالیز شد.

سهم بخش خصوصی از بودجه پژوهشی در آمریکا و ژاپن

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش خبرگزاری مالی ایران، نخستین نشست از مجموعه نشست های مجازی ایده پردازی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با عنوان از آموزش عالی کلاسیک به آموزش عالی الکترونیکی، با حضور کاوه بازرگان متخصص تعامل انسان و رایانه و علی خورسندی طاسکوه عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار گردید.

رضا ماحوزی، معاون پژوهشی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در ابتدای این نشست با بیان اینکه این پژوهشکده در ادامه مجموعه نشست های علم و جامعه از این هفته در کنار نشست های نقد کتاب، نشست های ایده پردازی را با عنوان از آموزش عالی کلاسیک به آموزش عالی الکترونیکی برگزار می نماید، گفت: در این نشست ها که با همکاری معاونت های مختلف وزارت علوم برگزار می گردد، کوشش داریم با بازخوانی تجربه آموزش عالی کلاسیک در کشور - که البته کمتر از یک سده قدمت دارد -از آن در گذر به آینده و تحولات عرصه دیجیتال در آموزش عالی بهره ببریم.

وی گفت: شرایط جهانی جدید خصوصا تحولات ناشی از همه گیری کووید 19 اقتضا می نماید که به طور جدی و حساب شده در سازماندهی نظام آموزش عالی کشور تجدیدنظر کنیم و با آنالیز این که تصمیمات اتخاذ شده در چند ماه اخیر تا چه حد با تجربیات پیروز جهانی هماهنگ بوده، اقتضائات جهانی و بومی ساماندهی آموزش عالی متاثر از انقلاب صنعتی جدید مبتنی بر هوش مصنوعی را به تبادل نظر بگذاریم.

علی خورسندی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست، بعضی یافته های مطالعه خود در آنالیز سیاست گذاری های پژوهش در جهان را ارائه کرد و با اشاره به اینکه از دانشگاه تعاریف پارادایمی مختلفی ارائه شده است، گفت: پژوهش جزو ذات دانشگاه نیست ولی در طول تاریخ همیشه در ذات آموزش عالی به مفهوم عام کلمه مورد نظر بوده است؛ چنانکه در گذشته های دور در دانشگاه جندی شاپور، پژوهش صورت می گرفته و حتی در ربع رشیدی جایزه جهانی کتاب داده می شده است.

بخش خصوصی بودجه پژوهش کشورهای پیشرو را تامین می نماید

وی با اشاره به آنالیز گسترده ای که در زمینه سیاست گذاری ها و شرایط سرمایه گذاری و مصرف اعتبارات پژوهشی در 25 کشور جهان انجام داده به طور خاص شرایط پنج کشور ژاپن، آلمان، سوئد، آمریکا و ترکیه را تشریح کرد.

به گفته خورسندی طاسکوه در همه کشورهای پیشرو در تحقیقات، بیشترین بودجه پژوهش به وسیله بخش خصوصی تامین می گردد. مثلا در ژاپن که به تنهایی حدود 11 درصد کل اعتبارات تحقیقاتی جهان را مصرف می نماید نزدیک به 76 درصد بودجه پژوهشی را بخش خصوصی تامین می نماید. این موضوع امروزه مجهز به نرم افزارهای دیجیتال شده که قواعد و استانداردهای خاص خود را می طلبد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به سرمایه گذاری سنگین شرکت های خودروسازی ژاپن در تحقیق و توسعه گفت: شرکت هایی مثل تویوتا، هوندا، مزدا، سوزوکی، نیسان، میتسوبیشی و … از لحاظ سرمایه گذاری در پژوهش هر یک همانند یک کشور قدرتمند هستند به طوری که فقط خودروسازی تویوتا سالانه 10 میلیارد دلار - 15 برابر کل بودجه پژوهشی ایران - را صرف تحقیق و توسعه می نماید.

وی در مورد سیاستگذاری های تحقیقاتی آمریکا به عنوان کشوری که 31 درصد کل بودجه پژوهشی جهان را در اختیار دارد، گفت: 60 درصد بودجه تحقیقاتی آمریکا را کسب وکارهای خصوصی و حدود 33.4 درصد را بخش دولتی تامین می نماید. 15 درصد تحقیقات آمریکا در دانشگاه ها انجام می گردد که 60 درصد بودجه آنها توسط دولت تامین می گردد.

جای خالی تعامل انسان و رایانه در اولویت های پژوهش کشور

کاوه بازرگان، متخصص تعامل انسان و رایانه و کاربرپژوه هم در سخنرانی خود با نگاهی به سیاست ها و اولویت های پژوهش و فناوری کشور (1396-1400) که در قالب کتابی توسط شورای عالی عتف منتشر شده از بی توجهی به علم و هنر تعامل انسان و رایانه و ابزارهای تخصصی آن در این سیاست ها انتقاد کرد و گفت: تعامل انسان و رایانه (HCI) که در طبقه بندی سیستم های رایانشی ACM، به عنوان یکی از زیرشاخه های مهم رایانش انسان محور دسته بندی شده، صندلی و اهمیت ویژه ای در سیاستگذاری و سایر بخش ها دارد با این حال چنین تخصصی نه در دانشکده های کامپیوتر و نه در دانشکده های هنر کشور ارائه نمی گردد و جای آن در سیاست ها و اولویت های پژوهش و فناوری کشور هم خالی است.

وی با هشدار نسبت به لطمات زیادی که در اثر بی توجهی به این حوزه تخصصی به کشور وارد می گردد گفت: در زمینه موتورهای جستجوی اینترنتی می بینیم که با وجود ساخت موتورهای جستجوی بومی مثل یوز و پارسی جو هنوز 99 درصد کاربران از موتورهای خارجی مثل گوگل استفاده می نمایند که علت آن عدم سرمایه گذاری روی ابزارهای بومی کاربرپژوهشی است.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 459

به "سهم بخش خصوصی از بودجه پژوهشی در آمریکا و ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم بخش خصوصی از بودجه پژوهشی در آمریکا و ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید