روزنامه همشهری : دوره اینترنت ارزان به خاتمه رسید

به گزارش میهن دی ال، همشهری نوشت:تنها چند روز پس از آنکه اپراتورهای اینترنت ثابت به صورت میانگین قیمت سرویس های خود را با راه حل تغییر نام سرویس 60درصد افزایش دادند اکنون نوبت به اپراتورهای موبایل رسیده که با ترفند حذف بسته های به صرفه اینترنت همراه، عملا گرانی شدید اینترنت را رقم بزنند.

روزنامه همشهری : دوره اینترنت ارزان به خاتمه رسید

براساس بررسی های همشهری، 2 اپراتور مسلط کشور(همراه اول و ایرانسل) در اقدامی هماهنگ با یکدیگر اقدام به حذف بسته های به صرفه برای مردم زده اند. بررسی سایت های خرید بسته این 2اپراتور تلفن همراه نشان می دهد که هم اکنون بیشترین مدت اعتبار بسته های اینترنت همراه 4ماه (120روز) است و همه بسته های بلندمدت گذشته ازجمله بسته های شش ماهه و یکساله که خرید آنها اینترنت ارزانی در اختیار مردم می گذاشت به طور کامل حذف شده اند. علاوه بر این بسته های پرطرفدار و به صرفه کوتاه مدت هم حذف و کاربران مجبور به استفاده از بسته های گران قیمت تری هستند.

به عنوان نمونه بسته پرطرفدار یک ماه اینترنت با 10گیگابایت ترافیک از بسته های هر 2 اپراتور حذف شده و کاربران مجبور به خرید بسته های یک ماهه با حجم ترافیک پایین تری شده اند. کاربران این 2اپراتور درحالی که پیش از این بسته یک ماهه با 10گیگابایت ترافیک را می توانستند با قیمت 29هزارو500تومان بخرند اکنون در بهترین حالت باید بسته یک ماهه با حجم 7گیگابایت را با قیمت 28هزارو200تومان بخرند! این مسئله در مورد این بسته افزایش قیمت هر گیگابایت اینترنت بیشتر از 36.5درصد نشان می دهد.

پیش از این هم در تیرماه سال1399 این 2 اپراتور دست به اقدامی مشابه زده بودند که با شکایت دولت و درنظر گرفتن جریمه های سنگین برای آنها از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خاتمه بسته های به صرفه بار دیگر در دسترس قرار گرفتند.

در آن زمان محمدجواد آذری جهرمی، وزیر وقت ارتباطات اعلام کرده بود که افزایش قیمت اینترنت موبایل با تبانی همراه اول و ایرانسل غیرقانونی است و این اپراتورها باید قیمت ها را به شرایط گذشته بازگردانند.

پس از حدود 45روز کش و قوس خاتمه 2 اپراتور مسلط کشور از اقدام مشترک شان برای گران کردن و حذف برخی بسته های اینترنت موبایل صرف نظر کرده و بسته های بلندمدت و به صرفه به اپلیکیشن ها و کدهای ستاره مربع بازگشت.

گرانی اینترنت سیار بعد از ثابت

مقام های وزارت ارتباطات درباره حذف بسته های به صرفه اینترنت موبایل همان حرف های گفته شده درباره گرانی اینترنت ثابت را تکرار می کنند. یک منبع آگاه در این رابطه به همشهری می گوید سازمان تنظیم مقررات درباره بسته های اپراتورها درصورتی که در چارچوب قیمت گذاری مصوب سال های 95 و 96 باشد مداخله ای نمی کند.

هفته گذشته خدمات دهندگان اینترنت ثابت(ADSL) هم به صورت میانگین سرویس های خود را 60درصد گران کردند. پیش از اعتراض های کاربران خاتمه سازمان تنظیم مقررات به عنوان متولی قیمت گذاری اینترنت به صدور اطلاعیه پرداخت. هرچند این سازمان در اطلاعیه خود تأکید کرده که هنوز هیچ مصوبه جدیدی برای افزایش قیمت اینترنت تصویب نشده اما به طور ضمنی تأیید کرده که افزایش قیمت از سوی برخی شرکت های خدمات دهنده اینترنت زیرنظر این سازمان بوده است.

رگولاتوری با اشاره به افزایش تعرفه بسته های اینترنتی برخی اپراتورها نوشته است: اخیرا افزایش قیمت اینترنت ثابت در برخی اپراتورها در دست بررسی است تا چنانچه در خارج از چارچوب قانونی (مصوبات سال های 95 و 96) باشد، سریعا نسبت به اصلاح آن اقدام شود و جریمه قانونی برای متخلفان اعمال شود.

در اطلاعیه رگولاتوری آمده است که اپراتورها در محدوده مشخصی امکان افزایش تعرفه را دارند. در این اطلاعیه آمده است: لازم می دانیم توجه کاربران را به این نکته نیز جلب کنیم که براساس مقررات مصوب سال های گذشته اپراتورها در محدوده مشخصی مجاز به تعریف بسته های خدماتی بودند که به دلیل شرایط رقابتی بعضا در سطح بسیار پایین تری اقدام به تعرفه گذاری می کردند و اکنون با افزایش چندبرابری هزینه ها، ادامه سرمایه گذاری و پاسخ به مصرف روزافزون مشترکان با چالش جدی روبرو شده است. قطعا ادامه فرایند، دسترسی مردم عزیزمان به خدمات با کیفیت و پایدار را دچار مشکل خواهد کرد.

بعد از گذشت چندین روز از این اطلاعیه هنوز اقدامی درباره گران شدن اینترنت ثابت صورت نگرفته و شرایط به منوال روزهای قبل ادامه دارد.

روز گذشته پیگیری همشهری از سازمان تنظیم مقررات رادیویی برای گرفتن پاسخ درباره قانونی یا غیرقانونی بودن حذف بسته های اینترنت همراه از سوی اپراتورهای موبایل بی نتیجه باقی ماند.

افزایش هزینه های اینترنت برای خانواده های ایرانی در حالی است که کیفیت و سرعت اینترنت همچنان به منوال گذشته است و مردم تغییر در کیفیت و سرعت ارتباطات خود مشاهده نکرده اند.

23302

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1354

به "روزنامه همشهری : دوره اینترنت ارزان به خاتمه رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه همشهری : دوره اینترنت ارزان به خاتمه رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید