ربیعی: دولت از روز اول طرح فاصله گذاری را دنبال کرد ، حفظ سلامت مردم اصل است ، احتمال تداوم بحران کرونا تا یکسال آینده

به گزارش میهن دی ال، سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه هنوز هم شعار ما در خانه بمانید است، گفت: استراتژی اصلی دولت حفظ جان انسان ها و سلامت جامعه است.

ربیعی: دولت از روز اول طرح فاصله گذاری را دنبال کرد ، حفظ سلامت مردم اصل است ، احتمال تداوم بحران کرونا تا یکسال آینده

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید، گفت: کرونا همچنان مساله اول دولت و مردم است و تمام جلسات دولت معطوف به سیاست گذاری در خصوص کرونا است.

وی با تاکید بر اینکه زیست مالی و اجتماعی با حفظ فاصله اجتماعی است، ادامه داد: همه ما باید بدانیم استراتژی اصلی ما حفظ جان انسان ها و سلامت جامعه است. هر تصمیم می گیریم برای بقا انسان ها است. در همین زمینه از روز اول فاصله گذاری را انجام دادیم. اگر بعضی از تعابیری اینچنین استفاده می نمایند که اولویت ها تغییر می نماید به خطاست و هر تصمیمی می گیریم برای بقای درازمدت و حفظ جان انسان ها و سلامت محور بودن تمام تصمیمات است.

*ما از روز اول فاصله گذاری را دنبال کردیم

سخنگوی دولت اضافه نمود: ما از روز اول فاصله گذاری را دنبال کردیم هنوز این ترمولوژی خیلی بیان نمی شد ما در عمل فاصله گذاری را دنبال کردیم مدارس دانشگاه ها مراکز آموزشی فرهنگی ورزشی مذهبی و حتی تردد ها مباحث مهمی در دل طرح فاصله گذاری فیزیکی بود که دنبال کردیم.

وی ادامه داد: به عنوان سخنگوی دولت اعلام می کنم این استراتژی تعطیل بردار نیست؛ حفظ سلامت مردم اصل و اساس است حتی از لفظ اولویت استفاده نمی کنم، حفظ سلامت مردم اصل و اساس همه کوشش های ماست.

ربیعی اضافه نمود: طرح فاصله گذاری فیزیکی هم طرح دولت است و تا کاهش ملموس کرونا خواهد بود اگر در نوروز این طرح را تشدید کردیم برای این بود که احتمال شکستن فاصله ها بود و مایلم بر اساس مطالب شنیده اعلام کنم تصمیم گیری تا به امروز بر اساس نظر کارشناس و در کانون آن ها کارشناسان حوزه سلامت و بهداشت بوده است.

سخنگوی دولت توضیح داد: من مایل هستم بر اساس مطالبی که شنیدم یا خواندم بگویم تصمیم گیری هایی که انجامش شده بر اساس نظر کارشناسان بویژه کارشناسان حوزه سلامت و بهداشت بوده است. کارشناسان دیدگاه های متفاوتی دارند که از نظر همه بهره گرفته ایم. نظر ما آن چیزی است که وزیر بهداشت گفت.

*تناقض بین سلامت و تصمیمات وجود ندارد

ربیعی اضافه نمود: اساس سلامت بودن مردم به علاوه حفظ زندگی و معیشت مردم یعنی زیست مالی و اجتماعی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی است. حفظ جان مردم کانون اصلی و در کنار آن حفظ زندگی اجتماعی با پروتکل فاصله گذاری است. تناقض بین سلامت و تصمیمات وجود ندارد. هر تصمیمی که می گیریم اولویتش سلامت است.

*هنوز هم شعار ما در خانه بمانید است

ربیعی گفت: ستاد ملی کرونا که از اسفند ماه با حضور رئیس جمهور، رئیس کل نیرو های مصلح، دادستان کشور و وزرا تشکیل شده همه جوانب فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و مالی را در نظر گرفته است. دو سوم وقت هیات وزرا به موضوع کرونا اختصاص دارد و تصمیمات خوبی هم اتخاذ شده است.

وی گفت: با همراهی که مردم خواهند کرد از این مشکل عبور می کنیم. هنوز هم شعار ما در خانه بمانید است و کوششمان برای قانع کردن مردم جهت در خانه ماندن است. هرجا تناقضی به وجود بیاید این تناقض به نفع سلامت باید حل گردد امیدوار هستیم با یاری هم به مدد ماه های شعبان و رمضان و با استعانت از خداوند متعال بتوانیم جزو کشور های پیروزی باشیم که بر این بیماری غلبه کردیم.

*جامعه علمی آمریکا بر اثر دارویی که ترامپ بر آن اصرار داشتند، نظر منفی داشت

ربیعی در ارتباط با دارو هایی که برای بیماری حاصل از ویروس کرونا تجویز می گردد گفت: جامعه علمی آمریکا بر اثر داروی مصرفی که آقای ترامپ بر آن اصرار داشتند، نظر منفی داشت. دارو ها باید بر اساس مستندات باشند.

وی توضیح داد: باید آزمایشات داشته باشیم تا نتایجی را اعلام کنیم. من فکر می کنم اقداماتی که صورت دادیم تا کنون موثر بوده است؛ اما قطعا نتیجه اش منوط به این است که به توصیه در خانه بمانیم توجه کنیم. شاخص هایمان آمار بدی نیست؛ اما نباید مغرور شویم باید با این ویروس و این هیولا با برنامه ریزی و مراعات و زندگی همراه با پروتکل های بهداشتی زندگی کنیم.

ربیعی با تاکید بر اینکه هیچ اختلافی بین نظر دولت با وزارت بهداشت نیست گفت: توجه کنید ما یک وزارت بهداشت، یک ستاد سلامت و یک نظر کارشناس داریم. هیچ تعارضی بین وزارت بهداشت و تصمیمات دولت وجود ندارد. ما فقط برای تحصیلات تکمیلی تصمیم گرفتیم آن هم برای دوره دکتری با نظر وزارت علوم. مطمئن باشید هرجا احساس کنیم نظام سلامت ما تصمیمی که گرفتیم را آسیب زا می داند، ما بر آن نظر تجدید نظر خواهیم کرد. باید کاری کنیم که با سه میلیون بیکار مواجهه نشویم؛ اگر به این موضوع کلان نگاه کنیم اینجا هم جان مردم در خطر است.

*50 درصد GDP در خدمات است

وی درباره ارزیابی دولت از ضرر و زیان های مالی ناشی از بیماری کرونا گفت: دولت محاسبه ای در خصوص شرایط مالی 10 رسته انجام داده است که در دل هر رسته، هشت و 10 عنوان شغلی وجود داشت. این حوزه های شغلی مشاغلی هستند که در مرحله اول آسیب دیده اند. این حوزه 15 درصد اشتغال جامعه هستند و سهم 15 درصدی در فراوری ناخالص ملی دارند که اگر یک سال کار ننمایند، 15 درصد سهم ایران در GDP کاهش می یابد.

سخنگوی دولت تاکید نمود: چهار درصد نرخ فراوری ناخالص ملی نیز آسیب خواهد دید. در ستاد ملی کرونا کوشش داریم تا هرچه سریعتر به قطع زنجیره بیماری برسیم و اولویت ما این موضوع است. قطع شدن زنجیره انتقال و شیوع این ویروس منجر به پیوستن زنجیره های فراوریی به یکدیگر می گردد. هنوز آثار ثانویه این تعطیلی ها آنالیز نشده است.

ربیعی با تاکید بر اینکه 50 درصد GDP و 50 درصد اشتغال کشور در خدمات است، گفت: بخش های خدمات، فراوری کوچک و کشاورزی بیشترین آسیب را در این مدت دیده اند، 3 میلیون 265 هزار نفر کارگران رسمی هستند، اما یک میلیون و 192 هزار نفر کارگران غیر رسمی هستند که آسیب بیشتری به علت بیکاری دیده اند.

سخنگوی دولت بیان داشت: اگر سیاست و برنامه ریزی دقیقی برای احیای واحد های مالی آسیب دیده نداشته باشیم، این آسیب ها به صورت زنجیره وار ادامه خواهد یافت. حل شدن مشکل ویروس در کوتاه مدت نیست. تا ساخت واکسن، این ویروس وجود دارد، کارشناسان سلامت می گویند ساخت واکسن 18 ماه زمان خواهد برد. اقداماتی که انجام دادیم موثر بوده، اما توصیه در خانه ماندن است.

*در قم و تهران تست افزایش سرعت اینترنت به چهار برابر اجرا شده است

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهور درباره دادن اینترنت پرسرعت با پهنای باند بالا برای معلمان گفت: ما دو کار را درباره اینترنت خانگی دنبال می کنیم. صبح امروز با آقای آذری جهرمی صحبت کردم، بنا به اظهار ایشان، ظرفیت های ما در شبکه ها تکمیل شده است. ما برای افزایش این ظرفیت ناچاریم سراغ فرکانس های صداوسیما که کار ننموده یا کم کار می نمایند، برویم. به شرکت های اینترنتی ابلاغ شده با حداکثر سرعت، سرعت را به 16 مگا بایت افزایش دهند.

وی تاکید نمود: در قم و تهران تست افزایش سرعت به چهار برابر اجرا شده است. ابلاغ هم شده که اینترنت مراکز دانشگاهی و پژوهشی رایگان باشد و وزارت علوم هم به سرعت زیرساخت های خود را برای آموزش از راه دور تکمیل نموده اند.

وی تاکید نمود: در بحث درمان مسئله خاصی نداریم اگر چند عامل را برای پیروزیت کنار هم بگذاریم، یک عامل این است که زیرساخت مناسب داشتیم. آمادگی کادر درمان ما مثل پزشکان، پرستاران و حتی کارگران نظافتی بالا بود و روح ایثارگری جامعه ایران را نشان داد.

*در یک مغازه سه نفر نباید باشند

ربیعی گفت: این ها مهمترین علت های پیروز ما بوده است. اقدامات و اثرات مثبت طرح تحول هم اثرگذار بود. در بعضی از کشور ها پرستاران و پزشکان را تهدید نموده یا اخراج کردند. در خصوص پیشگیری و ماندن افراد در خانه و توزیع غذا در کشور ما ممکن نبود. در روز های اول اجرای طرح فاصله گذاری بود که در ایام عید، تشدید شد. اکنون هم مدل فاصله گذاری اجتماعی همراه با سیاست تداوم زندگی است.

وی اضافه نمود: مهمترین مسئله مدل بهداشتی افراد است. در یک مغازه سه نفر نباید باشند. وزارت بهداشت پروتکل های زیادی فراوری نموده و مراکز فراوریی و صنعتی متناسب با شرایط خودشان دارای پروتکل شدند.

* چشم اندازی برای از بین رفتن این ویروس در کوتاه مدت وجود ندارد

ربیعی گفت: دیدگاه کارشناسان سلامت در کشور و در فضای بین المللی این است که چشم اندازی برای از بین رفتن این ویروس در کوتاه مدت وجود ندارد. پیش بینی می گردد تا یک سال آینده احتمال تداوم بحران کرونا وجود دارد.

سخنگوی دولت گفت: ما باید بر اصل حفظ فاصله گذاری و سلامت بر سبک های زندگی مبتنی بر بهداشت را اجرا کنیم. ادارات را نمی توان یک سال تعطیل کرد. به افرادی که بیماران زمینه ای دارند، گفته ایم نیایند. گفته ایم ساعت کاری هفت تا دو بعدازظهر باشد و افرادی که امکان دورکاری دارند، حاضر نشوند.

ربیعی ادامه داد: یک کشور اروپایی وقتی می خواست محدودیت ایجاد کند، رییس جمهور آن ها گفت افراد به شرط حضور در سرکار از خانه خارج شوند. اصل بر حضور در خانه و سرکار است. ما این تصمیمات را ارزیابی می کنیم. رسانه ها مسئولیت دارند. باید بگویم ما باقی خواهیم ماند و ما در خانه خواهیم ماند مگر برای کاری باشد و بخواهیم خریدی بکنیم. نمی گردد که بانک ها و ادارات را تعطیل کرد.

*در خصوص اینستکس پیشرفت هایی داشتیم

وی درباره پاسخ صندوق بین المللی پول به درخواست وام ایران برای مقابله با کرونا و اجرایی شدن اینستکس گفت: در خصوص اینستکس پیشرفت هایی داشتیم که آغاز شده هرچند کافی نیست. کار اروپا فراتر از کاری است که به وسیله اینستکس آغاز شده است. قلدرمابی آمریکا در دوران کرونا بیشتر به نمایش گذاشته شده و دولت آمریکا اعتنایی به سیاست های اخلاق مدارانه ندارد.

ربیعی با بیان اینکه پیشرفت هایی برای آزادسازی پول هایمان داشته ایم که از کوشش های وزیر خارجه و رئیس کل بانک مرکزی قدردانی می کنم، گفت: خبر های خوبی هست که باید نهایی گردد تا بخشی از دارایی و اموال خود را آزاد کنیم که برای تامین دارو و معیشت مردم کارساز خواهد بود. پاسخ صندوق بین المللی پول را بانک مرکزی دقیق باید اعلام کند. هنوز پاسخ منفی و رسمی صندوق بین المللی نشنیده و دریافت ننموده ایم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 246

به "ربیعی: دولت از روز اول طرح فاصله گذاری را دنبال کرد ، حفظ سلامت مردم اصل است ، احتمال تداوم بحران کرونا تا یکسال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربیعی: دولت از روز اول طرح فاصله گذاری را دنبال کرد ، حفظ سلامت مردم اصل است ، احتمال تداوم بحران کرونا تا یکسال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید