چرا تهران تعطیل نمی شود؟

به گزارش میهن دی ال، در هفته های اخیر مرتب و به تکرار شنیده ایم شرایط تهران بحرانی است، تخت خالی نداریم، کادر درمان خسته اند و به همان اندازه هم صحبت از تعطیلی تهران شده است. پیشنهادی که هنوز اجرایی نشده است.

چرا تهران تعطیل نمی شود؟

به گزارش خبرنگاران، تابستان بود که کارشناسان حوزه سلامت کشور نسبت به پاییز وحشتناک کرونایی هشدار دادند. همین هم شد. با شروع پاییز مبتلایان به کرونا اوج گرفتند و فوتی های کرونا به بیش از 400 تن رسیدند. این در حالی است که خود مسئولین آمار واقعی فوتی ها را دو و نیم برابر رقم های اعلامی می دانند. آنچه شدت فاجعه را بیشتر نشان می دهد.

در این میان، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران می گوید نیمی از آمار فوتی های اعلام شده متعلق به پایتخت است. خبری که می تواند بحرانی بودن شرایط تهران را بیشتر به رخ بکشد.

در چنین شرایطی اظهارات ضد ونقیض مسئولین وزارت بهداشت، ستاد ملی مقابله با کرونا، مدیریت شهری و دولت درباره تعطیلی تهران نشان می دهد فرماندهان مقابله با کرونا در پیچ سخت کرونایی دچار تردید و تشت آرا شدند.

تعطیلی تهران از طرح تا اجرا

یک ماهی هست که صحبت از تعطیلی تهران است و این پیشنهاد همچنان در حد یک ایده باقی مانده است. اما هفته گذشته هفته پر سر و صدایی برای پیگیری این ایده بود.

15 آبان ماه بود که علیرضا زالی فرمانده ستا د عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران پیشنهاد تعطیلی دو تا سه هفته ای تهران با توجه به افزایش آمار ابتلا به کرونا در پایتخت را داد. او توضیح داد تعطیلی تهران صرفا برای کنترل اپیدمی نیست؛ بلکه برای فرصت احیا و ایجاد بازیابی و تجدید قوا و توان کادر پزشکی است و براین اساس پیشنهاد ما تعطیلی دو تا سه هفته ای در تهران است.

جز زالی، محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی، رئیس و اعضای شورای شهر تهران، اعضای مجمع کنندگان شهر تهران نیز به شدت خواهان تعطیلی تهران شدند.

حتی خبر هایی درباره نامه مجمع کنندگان شهر تهران به ستاد ملی مقابله با کرونا و نشست اعضای شورای شهر تهران با اعضای کنندگان استان تهران و استانداری منتشر شد که درصدد پیگیری تعطیلی تهران بودند.

جمعه شب هم ایرج حریرچی در گفتگویی اینستاگرامی البته با خبرگزاری صدا و سیما، وعده داد روز شنبه درباره تعطیلی تهران تصمیم گیری می شود: پیشنهاد تعطیلی کامل ‫تهران‬ روی میز است. محدودیت های جدید تهران فردا تصمیم گیری و به زودی ابلاغ می شود و برخی تصمیمات با کمی تاخیر اجرایی خواهد شد.

به گفته حریرچی، زالی، فرمانده ستاد کرونا در تهران و بندپی، استاندار تهران پیشنهاد تعطیلی کامل پایتخت را حداقل به مدت دو هفته داشتند تا کادر درمان نفس بکشند.

روز شنبه نیز زهرا نژادبهرام عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با خوشحالی از عضویت شورای متبوعش در ستاد مقابله با کرونا خبر از ارسال نامه ای مشترک با کنندگان مجلس برای تعطیلی دو هفته ای تهران داد و گفت امروز (شنبه) تصمیم گیری نهایی در خصوص تعطیلی دو هفته ای تهران گرفته می شود.

اما جلسه روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا تنها به تعطیلی مشاغل گروه دو تا چهار از ساعت 6 عصر منجر شد و هیچ خبری از تعطیلی تهران نشد. حتی علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت که این موضوع در این جلسه طرح هم نشده است.

همین موجب شد تا صبح یکشنبه محسن هاشمی با انتقاد از تعلل در تعطیلی تهران به تندی بگوید: متاسفانه ستاد ملی مبارزه با کرونا هنوز پاسخی به پیشنهاد کارشناسی شورای شهر و مجمع کنندگان تهران مبنی بر تعطیلی دو هفته ای تهران نداده است. فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران [علیرضا زالی]، نظر مثبت خود را نسبت به این پیشنهاد ابراز کرده، اما ظاهرا، مسئولان تصمیم گیرنده جسارت و اراده لازم را برای این اقدام ضروری که موجب شکستن زنجیره ابتلا و ایجاد یک فرصت حداقلی برای بازسازی توان سیستم سلامت و کارکنان خدوم بخش های خدماتی در این حوزه می شود، را ندارند.

هنوز ابهام درباره تعطیلی تهران وجود داشت که انوشیروان بندپی استاندار تهران آب پاکی را روی دست حامیان تعطیلی تهران ریخت که تعطیلی تهران منتفی است. به گفته او، پس از بررسی ابعاد تعطیلی تهران تصمیم گرفته شد که فعالیت گروه های دو، سه و چهار از ساعت 18 به بعد متوقف شود.

بندپی تأکید کرد: در حقیقت 43 شهرستان که در ابتدا اسامی آن ها اعلام شد و 44 شهرستان دیگر هم بعدا به آن ها اضافه شدند، مشمول این تصمیم شدند؛ در استان تهران نیز این کار را اجرا می کنیم تا تأثیر آن را بر روی شیوع ویروس کرونا بررسی کنیم.

در پی منتفی شدن تعطیلی تهران مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با اشاره به عدم موافقت با تعطیلی شهر تهران گفت: عدم تعطیلی تهران فاجعه است. آیا می خواهند شرایط از این بدتر شود؟

وی با تاکید بر روی این نکته که مردم باید خودشان رعایت کنند و از خانه بیرون نیایند و در تجمعات عزا و عروسی و تجمعات شرکت نکنند توضیح داد: وقتی کسی برای جان مردم اهمیت قائل نمی شود مردم باید خودشان رعایت کنند. تنها راه این است که مردم خودشان رعایت کنند و فقط برای خرید ضروری از خانه خارج شوند.

عضو ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا گفت: نمی توانم بفهمم که چرا با تعطیلی تهران مخالفت می کنند. همیشه کشور هایی که در خصوص کرونا گوش به حرف مسئولین بهداشت خود نداده اند دچارعارضه شده اند که نمونه بزرگ آن آمریکا است.وقتی ستاد ملی مقابله با کرونا که رئیس آن رئیس جمهور و عالی ترین مقام اجرایی کشور است دستور می دهند که تعطیل کنند، اما استانداری با تعطیلی موافقت نمی کنند خیلی جای سوال دارد و واقعا نمی دانم علت آن چیست. بنده واقعاً از این تصمیم استانداری تعجب می کنم.

محرز گفت: همه ارگان ها زیر نظر ریاست جمهوری است و خود رئیس جمهور هم رئیس ستاد مقابله با کرونا است وقتی ستاد کرونا می گوید باید بسته باشد دیگر چه کسی می تواند مخالفت بکند؟ جوابی برای این مخالف ندارم واقعاً. عدم تعطیلی کار اشتباهی است و باید تعطیل کنند.

محرز در حالی بر نقش استانداری در تعطیل نکردن تهران تاکید کرد که طبق گفته حریرچی استاندار تهران خود از پیشنهاددهندگان تعطیلی دو هفته ای تهران بود.

تداوم سریالی پیشنهاد تعطیلی تهران

در حالی که استاندار تهران 18 آبان ماه از منتفی شدن تعطیلی تهران خبر داد، اما یک روز بعد نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران در گفتگو با ایسنا، درباره تعطیلی دو هفته ای تهران، گفت: برای انجام برنامه ریزی های بعدی و اینکه بتوانیم در حوزه بهداشت با تمرکز بر قرارگاه وزارت کشور و اقدامات منسجمی که برای افزایش تست ها صورت گرفته است، پیروز عمل کنیم، باید یک فاز موقت تعطیلی دو هفته ای در تهران را داشته باشیم تا موج بیماری اندکی کنترل شود تا وارد برنامه ریزی شویم.

وی در توضیح این برنامه ریزی، اظهار کرد: برنامه ریزی برای این است که افزایش تست ها را انجام دهیم و به نظر می رسد تعطیلی دو هفته ای تهران می تواند کمک کننده باشد. پیرو تصمیم هفته گذشته مبنی بر بستن خروجی شهر ها و کنترل رفت و آمدها، پیشنهادی هم در خصوص تعطیلی دو هفته ای تهران از سوی ستاد کنترل بیماری در کلانشهر تهران به ستاد ملی داده شده و در اوایل هفته آینده این موضوع مجددا در دستور کار قرار خواهد گرفت. ما نسبت به اعمال تعطیلی دو هفته ای تهران تا پیش از آذرماه بسیار امیدوار هستیم، زیرا بسیار کمک کننده خواهد بود.

افزون بر این، حسینعلی شهرکمک رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در این باره اظهار کرد: باید تهران و کلانشهر ها حداقل به مدت دو هفته تعطیل شوند و برای بعد از آن هم برنامه ریزی اساسی صورت گیرد در غیر این صورت ما هفته آینده طرح دو فوریتی را برای الزام دولت به این کار ارائه خواهیم کرد.

وی با اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا گفت: لازم است تهران و کلانشهر ها حداقل به مدت دو هفته تعطیل شود، این پیشنهادی است که ما به ستاد مبارزه با کرونا داده ایم البته که باید در این زمان هم برنامه ریزی لازم صورت گیرد تا شرایط بعد از تعطیلی دو هفته ای مدیریت شود.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به شروع محدودیت ها به مدت یک ماه و تعطیلی برخی از مشاغل از ساعت 6 بعد از ظهر اضافه نمود: تعطیلی مشاغل از ساعت 6 بعد از ظهر شبیه شوخی است که با این محدودیت ها هیچ تغییری در کلانشهر ها به خصوص تهران مشاهده نمی شود. نمی توان امیدوار بود با این شیوه شاهد کاهش مرگ و میر بود. امیدواریم ستاد دولتی مبارزه با کرونا قدری به خود آید و تصمیمات قاطعانه ای بگیرد از جمله آنکه تهران و کلانشهر ها به مدت دو هفته تعطیل شوند ما این پیشنهاد را به وزیر بهداشت هم داده ایم.

مخالفان تعطیلی تهران چه می گویند؟

برخی منابع از مخالفت رئیس جمهور با تعطیلی تهران خبر می دهند اما علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا می گوید: مخالفت رئیس جمهور در این خصوص وجود نداشته و تا به امروز در ستاد ملی کرونا چنین موضوعی در خصوص تعطیلی سراسری تهران مطرح نشده است.

ولی به نظر می رسد دولت به دلیل شرایط اقتصادی و ناتوانی در تامین هزینه تعطیلی تهران با این پیشنهاد مخالف باشد. چنانچه پیش از این در ششم آبان ماه، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت و درمان در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد رئیس شورای شهر تهران برای تعطیلی دو هفته ای تهران گفته بود: این که بخواهیم در این شرایط همه مشاغل را تعطیل کنیم، با توجه به مسائل اقتصادی ممکن است عملیاتی نباشد و فشار زیادی به مردم وارد شود.

همزمان محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز در حاشیه برگزاری دویست و چهل و پنجمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در این شرایط و با توجه به شرایط اقتصادی که شرایط مطلوبی هم ندارد دولت اقتصاد را نسبت به بهداشت و سلامت مردم ترجیح داده است، گفت: چنانچه اقتصاد شرایط بهتری داشت قاعدتاً دولت به سلامت و بهداشت مردم در این شرایط عنایت ویژه تری را داشت. با توجه به این شرایط و عدم توجه دولت به موضوع بهداشت و سلامت نتیجه اش شرایط فعلی می شود.

اظهارات لاری و هاشمی می تواند تا حدی گویای مسئله باشد. چندی پیش هم حمید سوری استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که یکی از طراحان محدودیت های جدید کرونایی است در گفتگو با خبرنگاران در مخالفت با تعطیلی تهران، تاب آوری های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و حتی امنیتی را در سیاست گذاری ها و برنامه های مقابله با اپیدمی مهم دانست و گفت: بدون آن ها نمی توانیم نتایج مؤثر و پیروزی به دست بیاوریم.

وی اضافه نمود: این برنامه ها فقط یک وقتی به ما می دهد، فقط یک مسکن کوتاه مدت است که باعث می شود تا دوباره این قله ها و پیک های اپیدمی را کمی بالا و پایین بکنیم، اما تاثیر اساسی بر رسیدن به مرز کنترل اپیدمی ندارد.

این در حالی است که موافقان تعطیلی تهران این طرح را فرصتی برای تاب آوری بیشتر کادر درمان و نه فرصتی برای مهار کرونا می دانند. چنانچه علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران می گوید: تعطیلی تهران صرفا برای کنترل اپیدمی نیست؛ بلکه برای فرصت احیا و ایجاد بازیابی و تجدید قوا و توان کادر پزشکی است.

محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران نیز در این باره اظهار می کند: لازم است تهران حداقل دو هفته تعطیل شود تا فضایی برای تنفس مراکز درمانی ایجاد شود.

اما سیر تعلل ها و تردید ها در اجرای سیاست های مؤثر هنوز ادامه دارد آن هم در شرایطی که همچنان خبر های خوبی از مهار کرونا نه در تهران که در سرتاسر کشور به گوش نمی رسد؛ فوتی های کرونا رکورد می زند و خستگی کارد درمان هم روزافزون می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 610

به "چرا تهران تعطیل نمی شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا تهران تعطیل نمی شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید