حمله پایداری به قالیباف

به گزارش میهن دی ال، ادعای یک نماینده عضو جبهه پایداری علیه محمد باقر قالیباف رییس مجلس درباره تغییر ارقام بودجه پس از تصویب درمجلس خبر ساز شده است.

حمله پایداری به قالیباف

علی خضریان کننده تهران و سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس روز گذشته در توئیتی مدعی یک تخلف بزرگ در جابجایی ارقام قانون بودجه با هماهنگی رییس مجلس و الیاس نادران رییس کمیسیون تلفیق مجلس شد.

او در توئیتی خطاب به قالیباف و نادران نوشت: متاسفانه بررسی جداول بودجه 1400 حاکی از تغییرات گسترده ارقام و اعداد پس از رای گیری لایحه بودجه در صحن مجلس با اطلاع و تایید جنابتان می باشد. تا آنجا که در کمال تعجب جداول 25روز پس از تصویب بودجه ابلاغ شده که در نوع خود بی نظیر است.

او در توئیت دیگر نوشت: با هماهنگی رئیس مجلس جابه جایی های گسترده ای در ارقام بودجه پس از تصویب در صحن علنی اجرا شده و رانت بزرگی به گروه های خاص اعطا شده استاین موضوع را به جد پیگیری خواهم کرد.

چنانچه این صحت داشته باشد یک تخلف عجیب و بی سابقه شکل گرفته است. با این حال بعضی کنندگان می گویند این رویه ایی است که از قبل وجود داشته است و مجالس قبلی را هم متهم می کنند.

محسن زنگنه کننده تربت حیدریه در این باره نوشت: می گویند در مجالس قبل، جداول و ردیف های بودجه (که مهمترین بخش قانون بودجه است) توسط رئیس کمیسیون تلفیق تنظیم و ابلاغ می شده و این به رویه تبدیل شده است! مجلس یازدهم باید تکلیف خود را مشخص کند؛ می خواهد همان رویه غلط را ادامه دهد یا عزم جدی بر اصلاح ساختار بودجه دارد.

اما ماجرا به همین جا ختم نشد انتقاد شدید کننده عضو جبهه پایداری از قالیباف و نادران واکنش دیگری اعضای مجلس را در پی داشت.

مجتبی توانگر از کنندگان نزدیک به رییس مجلس روز گذشته شکایت از رسول خضریان را به صادق محصولی دبیرکل پایداری کرد.

او در توئیتی نوشت: آقای صادق محصولی دبیرکل محترم حزب پایداری! ظاهراً تمایل دارید در انتخابات ریاست جمهوری 1400، نقش فعال ایفا کنید، سلمنا. ولی بدانید و به کنندگان همراه خود در مجلس تفهیم کنید که جهت پاستور از تخریب ناجوانمردانه بهارستان نمی گذرد.

رسول خضریان کننده پایداری قالیباف را متهم کرده که در ارقام بودجه دست برده است

روایت دیگری از ماجرا

امروز نیز مالک شریعتی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ادعای خضریان را رد کرد. او سعی کرد درباره اصل ماجرا توضیح دهد.

مالک شریعتی، گفت: در زمان بررسی بودجه، بعضی بندها با نظر کنندگان در صحن علنی به کمیسیون تلفیق ارجاع داده شد تا بررسی و دوباره به صحن علنی بازشود که این رویه را کمیسیون تلفیق به سرعت در جلسه فوق العاده انجام می داد.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس افزود: در روز 12 اسفند 1399 تغییر جدی انجام شد و تبصره19 را که کمیسیون تلفیق حذف کرده بود، صحن به نظر کمیسیون تلفیق رأی نداد. زیرا کنندگان مدعی بودند که اگر تبصره19 حذف شود، جداول و پروژه های شهرستانی نیز حذف خواهد شد.

کننده مردم تهران با اشاره به اینکه شورای نگهبان همچنان با ماندن تبصره 19 (مشارکت عمومی - خصوصی) مخالف بود و اگر مجلس اصرار می کرد، باید دوباره رفت و برگشت بین مجلس و شورا اجرا شده و بودجه در پایان سال تصویب نمی شد، مطرح کرد: بنابراین در جمع بندی صحن، پیشنهاد شمس الدین حسینی عضو کمیسیون اقتصادی جایگزین شد که بر اساس آن جدول تبصره19 در بودجه بماند ولی احکام تبصره19 حذف شود که این پیشنهاد رأی آورد.

او ادامه داد: با تصویب این پیشنهاد جداولی که پیش از این کمیسیون تلفیق تنظیم کرده بود باید در بودجه، باقی می ماند و اصلاح می شد که صحن علنی مجوز اعمال آن را داده بود.

شریعتی گفت: در رأی گیری پایانی، احمد امیرآبادی فراهانی دبیر هیات رئیسه نیز متنی را برای رأی گیری قرائت کرد که بر اساس آن ماده واحده بودجه با این منابع و مصارف و تبصره ها و جداول پیوست به رأی گذاشته می شود با این توضیح که جداول و نکات باقی مانده باید نهایی و اعمال شود با اصلاحات بعدی. یعنی چون فرصت بررسی جزئیات جداول نبود برای اینکه بررسی جزئیات اعمال شده دوباره بازشود، صحن با رای خود این اختیار را به کمیسیون تلفیق داد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه شورای نگهبان اشکالاتی را به جداول وارد می دانست که شکلی بود نه اعداد و ارقام؛ ادامه داد: از جمله اینکه در بخش هایی جملات و کلمات فارسی و لاتین عبارت ها درست نیست. یا کننده ها پیشنهاداتی در جداول اعتبارات داشتند ولی این پیشنهادات مجوز ماده23 قانون برنامه را نداشت و با نظر شورای نگهبان باید حذف شود. از جمله تبصره 19، هر جایی مشارکت عمومی - خصوصی آمده بود، باید این عبارت حذف می شد و عبارت های آن به ماده27 قانون برنامه تبدیل شود.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر اینکه موارد اصلاحی هیچ ربطی به جابه جا شدن ردیف ها و جداول ندارد، گفت: هیچ تغییری در بودجه دستگاه ها و پروژه ها با نظر شخصی کننده ای رخ نداده و با قاطعیت عرض میکنم هیچ تصمیمی بدون مجوز از اعضای کمیسیون تلفیق یا صحن علنی اتفاق نیفتاده و صحبت از رانت و امثال آن، هیچ وجهی ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 907

به "حمله پایداری به قالیباف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله پایداری به قالیباف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید