ماجرای پرحاشیه دارا دوم

به گزارش میهن دی ال، پس از گذشت 100 روز از عرضه باقی مانده سهام دولت در بانک ها و شرکت های بیمه ای و انتظار صاحبان نقدینگی برای واگذاری دو صندوق دیگر در شرکت های پالایشی، فلزی و خودرویی، روز گذشته آب پاکی روی دست سهامداران ریخته شد و سازمان خصوصی سازی با تکذیب تمام گفته های قبلی وزارت اقتصاد و دیگر نهادهای مرتبط خاطرنشان کرد صندوق دومی در کار نیست. این سیاست های یک بام و دو هوا در سه ماه و نیم گذشته اما سرمایه های خرد صاحبان نقدینگی را که به امید جا نماندن از تورم راهی تالار شیشه ای شده اند، تحت تاثیر قرار داده است. جایی که با هر خبر و شایعه ای نوسانی جدی به سهام پالایشی و در مجموع کلیت بازار سهام تحمیل می شد. سیاست هایی که به نظر می رسد ماحصل اختلاف و البته عدم هماهنگی وزارتخانه و سازمان های مرتبط با واگذاری باقی مانده سهام دولت در بورس است و از این آب گل آلود اما نوسان گیرانی نیز ماهی گیری می نمایند.

ماجرای پرحاشیه دارا دوم

استارت واگذاری سهام دولتی

به گزارش دنیای اقتصاد، بحث عرضه سهام دولتی از اواخر سال گذشته مطرح شد و با پیگیری های اجرا شده در سال 99 به اوج خود رسید. شورای بورس در جلسه یازدهم فروردین، بر اساس قانون بودجه سال 99 و همچنین به استناد اصل 44، ساز و کار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شرکت های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد که بر همین اساس وزیر امور اقتصادی و دارایی شانزدهم فروردین سال جاری طرحی را به این منظور به معاون اول رئیس جمهوری تقدیم کرد.

دیری نگذشت که این مصوبه نیز به تایید هیات وزیران رسید. به این ترتیب خاتمه وزارت امور اقتصادی و دارایی در روز هفتم اردیبهشت برای واگذاری نخستین دوره از این سهام در قالب صندوق سرمایه گذاری قابل معامله ETF در بازار سهام، فراخوان رسمی داد. بر این اساس اولین دوره از پذیره نویسی سهام عظیم از تاریخ 14 تا 31 اردیبهشت و با خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری اقتصادی یکم شروع شد. البته به دلیل استقبال بالای عموم مردم در خرید واحدهای مزبور، این پذیره نویسی یک روز دیگر تمدید شد و تا خاتمه روز اول خردادماه سال 99 ادامه یافت. به این ترتیب سهام باقی مانده پنج شرکت دولتی در بورس شامل بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین در قالب یک صندوق سرمایه گذاری واسطه اقتصادی یکم عرضه شد که ارزش آن به نرخ روز بیش از 16 هزار میلیارد تومان بود.

پس از استقبال نه چندان جالب سرمایه گذاران از دارایکم، صحبت از عرضه دو صندوق دیگر ETF بود. واگذاری هایی که این بار قرار بود گرو ه های پالایشی، فولادی و خودرویی را در برگیرد. اما پرحاشیه دنبال شد و هر از گاهی اخباری درخصوص زمان عرضه و بعضا نیز مخالفت هایی درخصوص واگذاری این صندوق های جدید به گوش می رسید. اخباری ضد و نقیض که شوکی جدی به قیمت سهام پالایشی و در نهایت کل بازار سهام وارد می کرد.

سهام عدالت یا ETF؟

در مهم ترین اخبار اثرگذار، 20 تیرماه بود که مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از واگذاری باقی مانده سهام دولتی در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) گفت: دولت نباید منابع بازگشتی سهام عدالت را بفروشد. این منابع مربوط به سهام عدالت است و طرح مجلس این است که منابع به جاماندگان واگذار گردد و نباید تحت عنوان صندوق یکم یا صندوق های دوم و سوم فروخته شوند.

اظهارات این نماینده مجلس بلافاصله واکنش مدیر روابط عمومی سازمان بورس را در پی داشت. یاسر فلاح در صفحه شخصی خود نوشت: طبق بودجه سال 99 دولت موظف است باقی مانده سهام خود در شرکت ها و بنگاه های دولتی را در قالب صندوق های قابل معامله در بورس عرضه کند. این روال طبق یک برنامه زمان بندی شده انجام خواهد شد.

به دنبال صحبت سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی نیز در واکنش به حاشیه های ایجاد شده در این زمینه به ایرنا گفت: قانونی در کشور به عنوان قانون بودجه وجود دارد که طبق آن قانون در حال اقدام برای عرضه صندوق های دولتی هستیم و نمی توان اقدامی جز آن را در دستور کار قرار داد.

حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این زمان گفت: تصمیمی مبنی بر توقف ETFها گرفته نشده است. ETFها همچنان برقرار هستند و وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان خصوصی سازی صحبتی از لغو شدن ETFها نکردند. حتی رئیس سازمان خصوصی سازی گفت ETFها همچنان برقرار است.

یک هفته بعد اما وزارت اقتصاد گفت: عرضه صندوق ETF پالایشی ها به یک تا دو ماه آینده موکول شد. این مهم اما سبب شد میانگین قیمت سهام پالایشی بورس تهران با سقوط 4 درصدی روبرو گردد و به موازات آن شاخص کل بورس تهران نیز شاهد افت 8/ 1 درصدی باشد.

پالایشی ها؛ ETF یا بلوکی؟

میانه مردادماه بار دیگر شوکی از نوع دارادوم به بازار سهام وارد شد. سازمان خصوصی سازی از واگذاری بلوکی سهام شرکت های پالایش نفت بندرعباس، تهران و اصفهان رونمایی کرد و مهر تاییدی بر احتمال لغو عرضه دارادوم و داراسوم پس از فشار مجلسی ها زد. موضوعی که بار دیگر واکنش سهام پالایشی را به دنبال داشت.

دارا دوم منتفی شد

دیروز آب پاکی روی دست سهامداران ریخته شد و معاون سازمان خصوصی سازی در یک اقدام عجیب و شگفت انگیز، همه خبرهای گذشته را که قبلا سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد اعلام نموده بودند؛ تکذیب کرد و گفت صندوق دومی در کار نیست؛ دولت می خواهد باقی مانده سهام پالایشی خود را به صورت بلوکی عرضه کند.

نگاهی به نوسان قیمت سهام شرکت پالایش نفت اصفهان به عنوان لیدر اصلی پالایشی ها در چند ماه اخیر دامنه اثرگذاری اخبار مربوط به ETFها بر سهام این گروه را به وضوح نشان می دهد. جایی که به سبب تایید و تکذیب چندباره مسوولان نهادهای مختلف دولتی از صف خرید به صف فروش و بالعکس کشانده شد. سیاست های یک بام و دو هوایی که تنها سرمایه خرد مردم را تحت تاثیر قرار داده و نوسانات پرمقدار سهام را به دنبال داشته است.

بدگمانی بعضی فعالان بازار

رشد بیش از 400 درصدی قیمت سهام دولتی از ابتدای اردیبهشت ماه تا به امروز و در نهایت منتفی شدن عرضه سهام پالایشی در قالب صندوق دوم اما بدگمانی فعالان بازار سهام را نیز به دنبال داشت. سرمایه گذارانی که معتقدند مطرح کردن عرضه دارادوم تنها راهکاری برای بالا بردن قیمت سهام پالایشی بود و از ابتدا نیز دولت تصمیمی برای انجام این واگذاری ها نداشت.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 476

به "ماجرای پرحاشیه دارا دوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای پرحاشیه دارا دوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید