افراد مبتلا به آلرژی می توانند واکسن کرونا تزریق کنند؟

به گزارش میهن دی ال، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با تاکید بر اینکه همه واکسن های کرونا موثر و کارامد هستند، تزریق واکسن برای افراد دارای آلرژی را بلامانع خواند.

افراد مبتلا به آلرژی می توانند واکسن کرونا تزریق کنند؟

عابدینی فوق تخصص ریه و مسئول ای سی یو اورژانس کرونا بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره کاهش آمار بیماران کرونایی گفت: هم اکنون در پیک چهارم بیماری قرار داریم و خوشبختانه آمار بیماران بستری و مراجعان سرپایی رو به کاهش است.

به گفته وی گرچه تختهای بستری کرونا همچنان اشغال است اما بنظر می رسد تعداد بیماران رو به کاهش است و مطمئنا همکاری مردم ، رعایت پروتکلهای بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله گذاری و واکسیناسیون گروه های پر خطر به کنترل بیماری کمک می کند .

نشانه های درگیری ریه در بیماران کرونایی

دکتر عابدینی با بیان این که 80 درصد افراد بیماری کرونا را بصورت خفیف تجربه می کنند و درگیری ریوی ندار ند گفت: در سایر افراد جامعه به علت دارا بودن ریسک فاکتور هایی نظیر دیابت ،فشارخون ،ضعف سیستم ایمنی ممکن است شاهد درگیری ریوی، نارسایی تنفسی و حتی مرگ باشیم.

وی افزود: معمولا درگیری ریه بنا به نوع موتاسیون ویروس فرق دارد و ممکن است روز سوم و یا هفته دوم بیماری مشخص می شود .

این فوق تخصص ریه خاطرنشان کرد: در نوع کلاسیک ووهان درگیری و التهاب ریه هفته دوم مشاهده می شد اما در جهش های تازه این فاز التهابی زودتر شروع می شود و حتی روز چهارم هم دیده می شود .

وی شروع علایم تنفسی نظیر سرفه های خلط دار، بی اشتهایی ، تب مداوم بیش از چهار روز یا تب مجدد پس از چند روز بهبودی ، افت اکسیژن را از نشانه های در گیری ریه ذکر کرد.

دکتر عابدینی براساس مطالعات بین المللی و تجربیات یاد آور شد: در ویروس انگلیسی درگیری ریوی شدیدتر است و مردم بصورت خانوادگی و خوشه ای مبتلا می شوند . خاصیت سرایت پذیری ویروس آنقدر زیاد است.

این فوق تخصص ریه به وجود مرحله ای در بیماری کرونا بنام سندرم فاز التهابی یا شروع آبشار سایتوکینین اشاره کرد که در آن بیمار در عرض چند ساعت وارد این فاز التهابی می شود و بی قراری ، کاهش اشتها، افت اکسیژن، تنگی نفس ، درد قفسه سینه را از نشانه های آن برشمرد.

به گفته وی، نکته مهم تشخیص سریع این فاز التهابی و درمان آن است.

دکتر عابدینی درخصوص این که ریه بیمار کرونایی چه زمانی به حالت نرمال برمیشود گفت:این موضوع به شدت درگیری ریه بیمار، مدت زمان بستری در بیمارستان ، نوع وسایل استفاده شده برای افزایش اکسیژن رسانی در وی بستگی دارد اما انتظار داریم که فرد سه تا شش ماه بعد از بهبودی بتواند به زندگی معمولی خود برشود .

وی خاطرنشان کرد : هر چه درمان فاز التهابی در بیماران سریعتر و در شروع ان انجام شود آسیب های ریوی بیمار کمتر و بهبودی وی سریعتر خواهد بود .

وی سیاه شدن لبها و ناخن های دست در پی فعالیت در بیماران را از نشانه های افت اکسیژن و درگیری ریه دانست و به افراد مبتلا توصیه کرد در صورت مشاهده این شرایط به مرکز درمانی برای بررسی شرایط ریه ها و میزان گیری میزان اکسیژن خونشان مراجعه کنند.

به گفنه این فوق تخصص ریه افرادی که مبتلا به کرونا شدند؛در نوع خفیف و میانه بیماری چهار هفته و در نوع شدید شش هفته پس از بهبودی کامل می تواند واکسن دریافت کند .

وی یادآور شد کسی که واکسن دریافت کرده ناقل بیماری نیست. زیرا با توجه به این که واکسنها از یک بخش پروتئینی ویروس یا ویروس کشته شده تولید شده اند نمیتواند بیماری را منتقل کند.

وی افزود: واکسنها برای افزایش قدرت دفاعی بدن استفاده می شوند . با تزریق واکسن که حاوی بخشی از ویروس یا ویروس کشته شده است شرایطی را ایجاد می کنیم که سیستم ایمنی فرد با آن مقابله و از بدن دفاع کند. بنابراین در صورت روبروه با ویروس اصلی میتواند دفاع خوبی از بدن داشته باشد و بیماری با عارضه کمتری تظاهر کند.

کدام واکسن بهتر است؟

دکتر عابدینی با اشاره به شعار سازمان بهداشت دنیای مبنی بر این که واکسنی بهتر است که در دسترس قرار گرفته است گفت: هر واکسنی که در مراکز بهداشتی تزریق می شود موثر و خوب است.

وی با اشاره به این که هر واکسنی عوارض و فواید خودش را دارد افزود: واکسن کشته شده که کمترین عارضه را در فرد ایجاد می کند و ممکن است میزان ایمنی کمتری هم ایجاد کند.

به گفته وی واکسن های حاوی بخشی از بدن ویروس زنده عوارض بیشتری در افراد دارند و ممکن است فرد دچار تب لرز و علایم شبیه کرونا در 24 ساعت اول شود اما ایمنی زایی ان هم بیشتر است.

وی در ادامه به هموطنان توصیه کرد : بهترین واکسن همان است که در دسترس شما قرار گرفته است بنابراین واکسیناسیون خود را انجام دهید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بیماران سرپایی در صورت ابتلا به بیماری کرونا میتوانند به همکاران پزشک عمومی در مراکز 16 ساعته مراجعه کنند و لازم نیست به متخصص مراجعه داشته باشند اما در صورت مشاهده نشانه های درگیری ریه باید به متخصص مراجعه کنند.

تزریق واکسن برای افراد دارای آلرژی؛ بلامانع

وی درخصوص عوارض واکسنها نام کرد: برخی افراد هیچ عارضه ای حتی تب معمولی را پس از واکسیناسیون تجربه نمی کنند اما در برخی افراد هم شاهد بروز عوارض ناشی از واکسن هستیم که این موضوع بسته به سیستم ایمنی بدن افراد و پاسخ آنها به واکسن فرق دارد .

وی داروی اواقتصادیزوم را نوعی انتی IGE برشمرد که در مبتلایان به نام و کهیر مورد استفاده قرار می گیرد و برای اثربخشی بیشتر واکسن توصیه کرد که این قبیل داروها نباید دو هفته قبل و بعد از تزریق واکسن مصرف شوند و پس از واکسیناسیون هم بهتر است برای درمان نام مقاوم نهایتا از پردهملون 5 میلی یا 7.5 میلی استفاده شود .

این فوق تخصص ریه تزریق واکسن را برای افرادی که دارای آلرژی هستند بلامانع نام کرد و گفت: این افراد حساسیت خود را هنگام واکسیناسیون در مراکز بهداشتی به مراقبان سلامت خاطرنشان کرده و حداقل نیم ساعت پس از تزریق همانجا بمانند تا در صورت عوارض احتاقتصادی تحت مراقبت قرار گیرند.

به گفته دکتر عابدینی. منعی برای تزریق واکسن در بیماران مبتلا به cll وجود ندارند اما نظر پزشک معالجشان مهم است.

براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، وی در خصوص رفع مشکل کم اشتهایی بیماران کرونایی پس از بهبودی گفت: اگر پس از بهبودی همچنان کاهش اشتها دارند می توانند از ترکیبات روی یا شربت های اشتها اور یا نصف قرص سیپروهپتادین استفاده کنند . اما اگر در طول بیماری با کاهش اشتها روبرو هستند حتما باید به پزشک مراجعه کنند زیرا ممکن است دچار درگیری ریه شده باشند .

دبیر کمیته علمی ستاد کشوری کووید 19 در سرانجام سخنان خود خاطرنشان کرد: بیماری کووید درحال حاضر مسئله مهمی در تمام دنیا است و ابعاد مختلف زندگی فردی ،اجتماعی ،سلامتی اقتصادی، رفاهی و فرهنگی را درگیر کرده است و بدون تردید کنترل آن بدون واکسیناسیون و رعایت پروتکلهای بهداشتی فراهم نمی شود.

منبع: همگردی
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1007

به "افراد مبتلا به آلرژی می توانند واکسن کرونا تزریق کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد مبتلا به آلرژی می توانند واکسن کرونا تزریق کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید