ابراز نگرانی ایران از رویکرد مخرب آمریکا در قبال معاهدات هسته ای

به گزارش میهن دی ال، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین درباره رویکرد مخرب آمریکا در قبال معاهدات خلع سلاح و عدم اشاعه هسته ای ابراز نگرانی کرد.

ابراز نگرانی ایران از رویکرد مخرب آمریکا در قبال معاهدات هسته ای

به گزارش خبرنگاران از خبرگزاری صداوسیما، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، گفت: ایران از اهداف مندرج در معاهده در مورد خلع سلاح هسته ای با هدف نهایی برچیدن این سلاح ها، و همچنین خلع سلاح عمومی و کامل ذیل کنترل دقیق و موثر بین المللی حمایت می کند.

کاظم غریب آبادی طی سخنانی در پنجاه و پنجمین نشست کمیسیون مقدماتی معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای (سی. تی. بی. تی)، با تأکید بر موضع دیرینه و اصولی جمهوری اسلامی ایران در مورد ضرورت حذف کامل همه سلاح های هسته ای، گفت: ما قویا معتقدیم توقف همه آزمایش های انفجاری سلاح های هسته ای و سایر انفجار های هسته ای و همچنین انتها دادن به توسعه کمی و بهبود کیفی این دسته از سلاح ها، نخستین گام ضروری برای خلع سلاح هسته ای است.

غریب آبادی در ادامه با ابراز تاسف از اینکه بعد از گذشت بیش از دو دهه از تصویب این معاهده، دستیابی به هدف مذکور بیش از هر زمان دیگری دست نیافتنی شده است، اضافه کرد: اگر قرار باشد اهداف این معاهده به طور کامل تحقق یابند، تعهد کشور های دارای سلاح هسته ای به خلع سلاح هسته ای ضروری است.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین با ابراز تاسف از رویکرد مخرب آمریکا در قبال معاهدات خلع سلاح و عدم اشاعه هسته ای، اضافه کرد: ما ابراز نگرانی عمیق خود، به ویژه درخصوص گزارش های منتشر شده از سوی مقامات ارشد آمریکا مبنی بر امکان اجرای آزمایش های انفجاری هسته ای را ابراز می کنیم. چنین اقدامی نه تنها به عنوان نقض واضح توقف موقت جهانی (موراتوریوم) آزمایش های انفجاری هسته ای تلقی می شود، بلکه به شدت خلع سلاح و رژیم عدم اشاعه سلاح های هسته ای و در نتیجه، صلح و امنیت بین المللی را تضعیف می کند.

غریب آبادی در این خصوص، از تصویب بودجه 10 میلیون دلاری در کمیته سنای آمریکا برای آماده سازی انجام چنین آزمایش هسته ای ابراز نگرانی شدید کرد و از آمریکا خواست تا به تعهدات خود در این حوزه پایبند باشد.

نماینده دائم کشورمان همچنین به شرایط عربستان سعودی در قبال معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای نیز اشاره کرد و از اینکه این کشور این معاهده را امضاء نکرده است، انتقاد کرد و از رژیم سعودی خواست تا هر چه سریعتر این معاهده را امضاء کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 688

به "ابراز نگرانی ایران از رویکرد مخرب آمریکا در قبال معاهدات هسته ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی ایران از رویکرد مخرب آمریکا در قبال معاهدات هسته ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید