آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام در وین با حضور ایران و گروه 1

به گزارش میهن دی ال، نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 و نماینده اتحادیه اروپا در شهر وین آغاز به کار کرد.

آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام در وین با حضور ایران و گروه 1

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، در ادامه رایزنی های جاری در وین در چارچوب کمیسیون مشترک برجام و به منظور بررسی نتایج مذاکرات و رایزنی های کارگروه ها در دو حوزه رفع تحریم ها و هسته ای، نشست معاونان و مدیران سیاسی وزارتخانه های امور خارجه ایران و گروه 1+4 (آلمان، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) دقایقی قبل در گرند هتل شهر وین شروع به کار کرد.

پیش از این اعلام شده بود که این نشست ساعت 15 به وقت وین (17:30 به وقت تهران) برگزار می شود، ولی براساس اعلام اتحادیه اروپا این نشست یک ساعت زودتر از اعلام قبلی برگزار گشت.

ریاست هیأت ایرانی را در این نشست سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه بر عهده دارد و ریاست نشست هم بر عهده انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود.

حاضران در نشست امروز قرار است شرایط مذاکرات و رایزنی ها در سطوح مختلف از جمله در سطح کارشناسی را که طی روزهای گذشته در جریان بوده، با نگاه به بازگشت محتمل آمریکا به برجام و اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق از سوی تمام طرف ها را بررسی کنند.

به گزارش فارس، عراقچی معاون وزیر امور خارجه در اظهاراتی با بیان اینکه فقط درباره گام نهایی به منظور رفع تحریم ها گفت وگو می کنیم، شایعات مطرح شده در رسانه های غربی تحت عنوان طرح گام به گام یا توافق موقت را بی پایه و اساس خواند. (اینجا بخوانید)

علی ربیعی سخنگوی دولت نیز امروز (سه شنبه) در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که آیا برداشته شدن تحریم ها در زمان کوتاه محقق شود؟ گفت: به لحاظ فنی امکان رفع کلیه تحریم های ناقض برجام و احیای کامل این توافق در مدت زمان کوتاه وجود دارد. ما امیدواریم که مذاکرات سازنده ای که در آن قرار داریم به این نتیجه مطلوب برای همه طرف ها دست پیدا کند، اما در عین حال ما عجله ای هم نداریم و برای احقاق حق بدیهی خودمان، حاضر به سپردن هیچ امتیاز خارج از چارچوب برجام نیستیم.

به گزارش فارس، دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام 13 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه شنبه 17 فروردین این گفت وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال شود و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل و بررسی ها را انجام دهد. نتایج بررسی های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز جمعه 20 فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت های برای تنفس و مشورت به پایتخت ها برمی گردند و مقرر شد روز چهارشنبه 25 فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه 26 فروردین برگزار و مقرر شد که نشست های کارشناسی به کار خود ادامه دهند. آخرین جلسه نشست کمیسیون مشترک برجام نیز روز شنبه 28 فروردین ماه در وین برگزار گشت و در این چند روز رایزنی ها در سطوح کارشناسی و کارگروه ها ادامه داشت.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه بعد از نشست روز شنبه در اظهاراتی گفت: به نظر می رسد تفاهم جدیدی در حال شکل دریافت است. مذاکرات الان به مرحله ای رسیده که طرف ها می توانند روی یک متن مشترک شروع به کار کنند. هیأت ایرانی متن مورد نظر خود را آماده و به همه طرف ها ارائه کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 918

به "آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام در وین با حضور ایران و گروه 1" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام در وین با حضور ایران و گروه 1"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید