لندن و برلین مدعی شدند به برجام متعهد هستند!

به گزارش میهن دی ال، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه امروز یکشنبه مدعی تعهد کشورهایشان به توافق هسته ای سال 2015 با ایران موسوم به برجام شدند!

لندن و برلین مدعی شدند به برجام متعهد هستند!

با تور نمایشگاهی آلمان 2020 از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش بی بی سی، یک سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس از طرح موضوع ایران در ملاقات این دو مقام در حاشیه نشست لیبی در برلین اطلاع داد و ادعا کرد: درباره ایران، سران دو کشور بر تعهد خود به برجام تاکید کردند و همچنین توافق کردند که برای پیشگیری ایران از دستیابی به سلاح هسته ای احتیاج به تعریف چارچوب کاری بلندمدت وجود دارد.

به گفته این سخنگو، دو طرف درباره اهمیت تنش زدایی و همکاری با شرکای بین المللی برای یافتن راه چاره سیاسی برای کاهش تنش های موجود توافق کردند.

این در حالیست که اروپایی ها اخیراً مکانیسم ماشه در برجام را فعال نموده اند.

لازم به ذکر است که در مکانیسم ماشه به لحاظ حقوقی، ابتدا درخواست جلسات حل اختلاف خواهد شد و با قانع نشدن احتمالی اروپایی ها، نهایتاً با ارجاع موضوع به شورای امنیت، تحریم های سازمان ملل بازخواهد گشت.

در مکانیسم ماشه برجام، شورای امنیت در خصوص قطعنامه ادامه لغو تحریم های ایران رأی گیری می نماید. فقط کافی است یکی از سه کشور آمریکا، فرانسه یا انگلیس این قطعنامه را وتو و طی 30 روز به تصویب نرسد، آنگاه به شکل اتوماتیک، تمامی تحریم ها علیه ایران به کار می افتد.

این فرایند ذیل بند 36 و 37 برجام اینگونه تعریف شده که هر یک از طرف های برجام می توانند در صورتی که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد، موضوع را در کمیته حل اختلاف مطرح نمایند.

این کمیته 15 روز فرصت حل اختلاف را دارد و اگر به نتیجه نرسد با ورود وزیران امور خارجه 15 روز دیگر زمان وجود خواهد داشت. البته در اینجا امکان افزایش زمان رسیدگی نیز پیش بینی شده است.

به طور همزمان امکان طرح شکایت در شورای مشاوران وجود دارد و آنها باید تا 15 روز بعد نظر غیر الزام آور خود را ارائه نمایند.

چنانچه اختلافات در 30 روز حل نشود؛ گام سوم، فرصت پنج روزه برای کمیته مشترک است که با یاری شورای مشاوران راه چارهی بیابد.

اما اگر همچنان اختلافات پابرجا باشد، طرفین می توانند تعهدات خود را به طور کامل یا گام به گام متوقف نمایند و موضوع را با 15 عضو شورای امنیت در میان بگذارند.

در مرحله پنجم، پس از ارجاع موضوع به شورای امنیت، اعضای آن 30 روز فرصت رأی گیری دارند. تا بدون رأی وتوی اعضای دائم این شورا (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) قطعنامه به تصویب برسد.

پس از این پنج مرحله، اگر شورای امنیت در مدت یک ماه قطعنامه ای صادر نکند، مکانیسم ماشه به کار می افتد و تحریم ها به طور اتوماتیک بازمی گردند.

دو دیپلمات اروپایی مدعی شده اند هدف از این اقدام بازگرداندن تحریم ها نیست بلکه هدف، حفظ توافق به وسیله گفت وگو با ایران برای بازگشت تهران به تعهدات برجامی است

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 91

به "لندن و برلین مدعی شدند به برجام متعهد هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لندن و برلین مدعی شدند به برجام متعهد هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید