یک شرکت دانش بنیان درخت بادام مقاوم به کم آبی فراوری کرد

به گزارش میهن دی ال، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، اصغر زارعی چاهوکی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: این شرکت از ابتدا توسط چند نفر از اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات گیاهان و دانشگاه، تأسیس شد تا بتواند به نیازمندی های کشور در حوزه گیاهان، آب و خشکسالی پاسخ دهد و واحد تحقیق و توسعه شرکت در این زمینه فعال است.

یک شرکت دانش بنیان درخت بادام مقاوم به کم آبی فراوری کرد

وی ادامه داد: این واحد تحقیق و توسعه، احتیاجهای مختلف کشاورزان را آنالیز کرد و بر اساس آن کوشش شد تا محصولات و خدمات فناورانه عرضه گردد. یکی از این محصولات، طرح کاشت درخت بادام مقاوم در برابر خشکسالی و کم آبی است.

این فعال دانش بنیان گفت: درختان بادام در مناطق کوهستانی و مرتفع رویش دارند و با توجه به خشکسالی برای این محصول نیز در بعضی نقاط کشور، معضلاتی به وجود آمده است. بر این اساس نوعی از کشت بادام طرح ریزی شد که به جای آنکه احتیاج باشد آن را هر 30 روز یکبار، آبیاری کنید، این بازه زمانی به سه ماه افزایش یافته است و این درخت در طول 3 ماه، تنها احتیاج به یک واحد آبیاری دارد.

وی اضافه کرد: این نوع از کشت با استفاده از بسترسازی مناسب برای کاشت نهال بادام صورت می گیرد و این بستر مناسب باعث می گردد تا آب کمتری هدر رود. یکی دیگر از محصولات این شرکت، گیاه دارویی کور است. این گیاه بسیار مفید در همه مناطق از جمله حاشیه کویر، زمین های سنگلاخی و دیگر زمین های ناهموار، امکان رویش دارد.

زارعی چاهوکی با تاکید بر لزوم استفاده از اقلام بهینه کشاورزی، برای مقابله با کم آبی گفت: این گیاه دارویی در موارد مختلفی از جمله در صنایع غذایی کاربرد دارد و از ظرفیت صادراتی خوبی برخوردار است. در آینده نیز کوشش داریم تا محصولات بیشتر و متنوع تری را به سبد محصولات این شرکت اضافه کنیم.

وی بیان نمود: در حال حاضر در کوشش هستیم با جذب تسهیلات دامنه فعالیت ها را توسعه دهیم، با توجه به این موضوع که انجام پژوهش و کار علمی در حوزه محصولات کشاورزی دیر بازده هستند، باید تسهیلات تخصیص یافته به این حوزه نیز از دوره بازپرداخت و تنفس طولانی برخوردار باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 826

به "یک شرکت دانش بنیان درخت بادام مقاوم به کم آبی فراوری کرد" امتیاز دهید

1 کاربر به "یک شرکت دانش بنیان درخت بادام مقاوم به کم آبی فراوری کرد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک شرکت دانش بنیان درخت بادام مقاوم به کم آبی فراوری کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید