تامین امنیت غذایی با بیوتکنولوژی سبز

به گزارش میهن دی ال، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد خبری چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی ایران، دکتر بابک ناخدا با اشاره به اهمیت تأمین امینت غذایی به عنوان یکی از مؤلفه های مهم امنیت ملی گفت: در شرایطی که با تغییرات اقلیمی و تنش ها و چالش های ویرانگر ناشی از آن مانند خشکی، گرما و شوری و همچنین افزایش شدید جمعیت، تأمین غذای سالم و مغذی برای شهروندان روز به روز دشوارتر می گردد، بیوتکنولوژی سبز می تواند با ارائه راهکارهای فناورانه به تأمین امنیت غذایی کشور یاری کند.

تامین امنیت غذایی با بیوتکنولوژی سبز

وی اعلام نمود: با جایگزینی کشت گیاهان هوشمند سازگار با تغییرات اقلیمی و بازگشت گیاهان فراموش شده به سبد غذایی مردم می توان رونق را به بسیاری از روستاهایی که در اثر خشکی و کم آبی امکان کشاورزی را از دست داده اند برگرداند.

ناخدا گفت: کاهش روزافزون منابع آب و خاک زراعی سبب شده، امکان کشت محصولات زراعی متداول در مناطق وسیعی از کشور کم و کمتر گردد که در این شرایط می توان با جایگزینی کشت گیاهان متحمل به خشکی و کم آبی به رونق کشاورزی در اراضی نامساعد کشاورزی یاری کرد. گیاهان فراموش شده ای مثل ارزن و سورگوم که به دلیل خواص غذایی بالا و سازگاری با تغییرات اقلیمی و محیط زیست به عنوان گیاهان هوشمند نیز شناخته می شوند از جمله گیاهان مناسب برای کشت جایگزین هستند.

رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اعلام نمود: در این راستا پژوهشگاه بیوتکنولوژی با تشکیل تیم تحقیقاتی قوی کار روی انواع سورگوم و ارزن دانه ای و علوفه ای هیبرید و آزاد گرده افشان را آغاز نموده است. در این راستا نمونه های متعددی از ارزن های دانه ریز و معمولی و دم روباهی از جنوب شرق کشور و سایر مناطق جمع آوری شده و در کوششیم بتوانیم با معرفی ارقام مناسب زمینه کشت این گیاهان را در کشور فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: کوشش های بسیار خوب و بی سابقه ای نیز در زمینه فراوری انواع ارزن مرواریدی دانه ای و علوفه ای هیبرید و آزاد گرده افشان و همچنین ارزن انگشتی - که تا به امروز در خصوص این گونه ارزن در کشوری هیچ کاری نشده - اجرا شده است و امیدواریم که به زودی اولین ارقام جدید هیبرید و آزاد گرده افشان ارزن مرواریدی رها سازی و وارد بازار شوند.

ناخدا توضیح داد: ارزن مرواریدی بالاترین تحمل به خشکی و گرما را در بین غلات دارد و وقتی گندم و ذرت و برنج قادر به رشد و فراوری مناسب در شرایط سخت محیطی نیستند، این گیاه می تواند به راحتی در شرایط گرم و خشک رشد کند و به منظور فراوری علوفه و یا فراوری دانه برای خوراک دام جایگزین دانه ذرت گردد.

رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به نابودی ذخایر مرتعی کشور به دلیل چرای بی رویه دام گفت: در این راستا طرح اصلاح مولکولی و به نژادی گرس های علوفه ای سردسیری و فراوری انبوه بذر اصلاح شده آنها از اوایل دهه 80 در دستور کار پژوهشگاه قرار گرفته است. هدف ما ایجاد چراگاه های دست کاشت و بهبود فراوری مراتع کشور و تأمین علوفه برای انواع دام است که از عوامل کلیدی در تأمین امنیت غذایی شهروندان به شمار می رود.

وی گفت: نکته مهم در خصوص این گیاهان این است که تأمین علوفه تنها 25 درصد مزایای کشت آنها است و 75 درصد مزایای آن زیست محیطی از جمله ایحاد پوشش گیاهی و جلوگیری از رواناب و سیل و فرسایش خاک و تغذیه سفره های آب زیر زمینی و حفظ و بهبود تنوع زیستی است. به طوری که در مناطقی از آذربایجان که نسبت به کشت این گرس ها اقدام شده مزارع کشت شده پناهگاه انواع پرندگان و حشرات شده و باعث بهبود تنوع زیستی در منطقه شده است.

ناخدا با ابراز خرسندی از اینکه مقوله مهم امنیت غذایی به عنوان شعار محوری چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی ایران مورد توجه قرار گرفته، ابراز امیدواری کرد که با توجه روزافزون به این جنبه از بیوتکنولوژی سبز بتوان گام های عملی مؤثرتری برای برطرف مسائل بخش کشاورزی و کاهش واردات در این حوزه برداشت.

چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی ایران به میزبانی انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری دانشگاه یزد و انجمن های علمی و مؤسسات پژوهشی این حوزه از 31 مردادماه تا دوم شهریورماه 1400 با شعار سده 1400: زیست فناوری برای امنیت غذایی و سلامت برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 813

به "تامین امنیت غذایی با بیوتکنولوژی سبز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین امنیت غذایی با بیوتکنولوژی سبز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید