پریسا پهلوان: خودنگاره 205 هنرمند ایرانی در کتاب صورت صورتگران به چاپ رسید

به گزارش میهن دی ال، تهران (پانا) - مدیر گالری ویستا و انتشارات ویستا هنرمی گوید کتاب تازه منتشر شده صورت صورتگران که به تازگی در موزه هنرهای معاصر تهران رونمایی شد، با چاپ 256 اثر خودنگاره از 205 هنرمند شامل 154 مرد و 51 زن به عنوان یکی از کتاب های مرجع در زمینه پرتره نگاری تاریخ هنر ایران محسوب می گردد.

پریسا پهلوان: خودنگاره 205 هنرمند ایرانی در کتاب صورت صورتگران به چاپ رسید

پریسا پهلوان با اشاره به اوضاع فعلی کتابهای پژوهشی و تجسمی گفت: با توجه به خلاء ای که در حوزه کتاب های پژوهشی- تجسمی در بازار نشر ایران احساس می گردد مجموعه فرهنگی ویستا بر آن شده است از کتاب های پژوهشی در این حوزه حمایت و زمینه انتشار این آثار را فراهم کند.

مدیر انتشارات ویستا هنر گفت: 9 سال پیش زمانی که گالری ویستا فعالیتش را شروع کرد؛ با توجه به نگاه روشمند وعلمی که دارم تصمیم داشتم تا انتشارات ویستا را هم راه اندازی کنم تا مستندات و پژوهش هایی که برای برپایی یک نمایشگاه انجام می دادیم را در قالب کتاب و کاتالوگ منتشرکنیم. اما سال ها برای تحقق این خواسته ام زمان برد.

پهلوان: تا زمانی که مجوز انتشارات ویستا هنر صادر گردد پژوهش هایمان را در قالب کاتالوگ منتشر می کردیم و همزمان با هر نمایشگاه کاتالوگ ها را در خود گالری ارائه می کردیم و این آثار به بازار نشر راه پیدا نمی کردند و در گذر زمان دسترسی به این منابع پژوهشی میسر نبود.

وی اضافه کرد: با توجه به این که تعداد ناشرانی که در حوزه تجسمی فعالیت می نمایند کم است و فعالیت گالری ویستا نیز دراین حوزه است، تصمیم گرفتیم که تمرکزمان را در حوزه نشر تنها معطوف به حوزه تجسمی کنیم.

پهلوان ادامه داد: پس ازاین که مجوز انتشارات در سال 1395 صادر شد به تمام پژوهشگران و هنرمندانی که با آن ها همکاری داریم، اعلام کردیم که اگر کتاب پژوهشی و تالیفی قابل تاملی دارند برای انتشار آثارشان از آن ها حمایت خواهیم کرد.

مدیرگالری ویستا اضافه کرد: کتاب صورت صورتگران که تاریخ مصورخودنگاره در نقاشی ایران است؛ نخستین کتاب انتشارات ویستا هنر است، اما پس از این که مجوزانتشارات صادر شد برای کتاب-کاتالوگ هایی که پیش ازآن منتشر نموده بودیم مجوز گرفتیم تا اگر زمینه ارائه این آثار در خارج از فضای گالری نیز فراهم گردد.

وی درباره اهمیت کتاب صورت صورتگران گفت: زمانی که شهروز مهاجر با انتشارات ویستا هنر پیرامون کتاب پژوهش اش درباره خودنگاره در نقاشی ایران وارد گفت وگو شد؛ بخشی از کار را پیش برده بود و پس از آنالیز کارشناسانه تصمیم گرفتیم از این کتاب پژوهشی حمایت کنیم و زمینه انتشار آن را فراهم کنیم.

پهلوان ادامه داد: کتاب صورت صورتگراناثرارزشمند و قابل تعاملی است و جای خالی این کتاب نه تنها در فضای تجسمی ایران بلکه در تاریخ هنر نیز احساس می شد. این کتاب یک منبع مدون و دست اول درباره خودنگاره نقاشان ایرانی است و اسناد ارزشمندی در این کتاب ارائه شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به این که در این کتاب 256 اثر خودنگاره از 205 هنرمند شامل 154 مرد و 51 زن منتشر شده این کتاب منبع دست اولی برای پژوهشگران به شمار می رود تا با رویکرد بصری این نقاشان در دوره ها و دهه های مختلف آشنا شوند.

به گفته پهلوان با تدوین و انتشار این کتاب با توجه به پراکندگی این آثار زمینه ای فراهم شد تا این آثار از گزند فراموشی مصون بمانند. در این کتاب سه مقاله مهم از شهروز مهاجر، مهرنوش علی مددی و باربد گلشیری منتشر شده است.

مدیر انتشارات ویستا هنر ادامه داد: با توجه به جذابیت و اهمیت کتاب پژوهشی صورت صورتگران قصد داشتیم همزمان با انتشارکتاب نمایشگاه خودنگاره که شامل مجموعه ای از خودنگاره هایی که تصویرشان دراین کتاب موجود است؛ باشیم، اما به علت پراکندگی این آثار در مجموعه های شخصی و موزه ها و فراگیری بیماری کرونا این امر در زمان مقرر میسر نشد. اما امیدواریم که سال آینده شاهد برپایی نمایشگاه خودنگاره باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 اسفند 1400 بروزرسانی: 8 اسفند 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1275

به "پریسا پهلوان: خودنگاره 205 هنرمند ایرانی در کتاب صورت صورتگران به چاپ رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پریسا پهلوان: خودنگاره 205 هنرمند ایرانی در کتاب صورت صورتگران به چاپ رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید