نبات رژیمی کم کالری تولید شد

به گزارش میهن دی ال، به گزارش خبرنگاران، دکتر قدیر رجب زاده مدیر مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با بیان اینکه محققان این موسسه پیروز به تولید نبات رژیمی کم کالری شدند، اضافه کرد: این فناوری حاصل اجرای پروژه مشترک موسسه علوم و صنایع غذایی با بخش خصوصی بود که با هدف دستیابی به فناوری تولید نبات با کالری کاهش یافته اجرا شده است.

نبات رژیمی کم کالری تولید شد

با ما همراه باشید و درباره سفرباران بیشتر بدانید.

وی گفت: به دلیل پیچیدگی فرایند کریستالیزاسیون قندهای کم کالری و تفاوت آن با ساکاروز در این پروژه بعد از جایگزینی کامل ساکاروز با قندهای کم کالری و اصلاح فرمولاسیون، فرآیند کریستالیزاسیون با قندهای انتخابی طراحی و بهینه سازی شد.

وی شرح داد: در این پروژه برای اولین بار در جهان کریستال بزرگ رشدیافته به هم پیوسته از قندهایی غیر از ساکاروز و با کالری کاهش یافته به شکل نبات تولید شد.

رئیس مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی اظهار داشت: محصول نهایی تولید شده در این پروژه قابل مصرف برای همه افراد جامعه به ویژه افراد حساس به مصرف ساکاروز و قندهای پرکالری است.

دکتر سمیرا یگانه زاد، مدیر گروه فرآوری مواد غذایی مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی و مجری این طرح پژوهشی با بیان اینکه نبات علاوه بر ایران در آمریکا و برخی دیگر از کشورها تولید می شود گفت: یکی از محصولات پر مصرف که امروزه به صورت صنعتی تولید می شود و در جهان و به ویژه در کشور ایران به میزان زیادی به عنوان شیرین کننده نوشیدنی هایی نظیر چای استفاده می شود نبات است.

وی اضافه نمود: نبات کریستال رشد یافته ساکاروز می باشد که مکان اولیه تولید آن ایران و هندوستان ذکر شده است، در فرآیند تولید نبات کریستالهای درشت ساکاروز در اثر سردشدن محلول فوق اشباع شکر تولید می گردند.

وی اظهار داشت: عوامل مختلفی نظیر دما، درجه فوق اشباعی و تلاطم در زمان فرآیند، بر شکل، اندازه و ظاهر کریستال نهایی موثر است.

عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی ادامه داد: از آنجا که ساکاروز قند اصلی تشکیل دهنده این محصول می باشد، مصرف آن برای بسیاری از افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت و افراد مبتلا به عارضه چاقی و اضافه وزن مضر می باشد. این درحالیست که می توان با تولید نبات حاوی قندهای کم کالری این مشکل را برطرف کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 537

به "نبات رژیمی کم کالری تولید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبات رژیمی کم کالری تولید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید