مهد کودک رفتن بچه ها چه فوایدی به دنبال دارد؟

به گزارش میهن دی ال، مهد کودک برای بچه ها بالای سه سال مناسب تر است. علاوه بر پرورش قدرت خلاقیت، کودک در مهد حس مستقل بودن و داشتن روابط اجتماعی را تجربه می نماید.

مهد کودک رفتن بچه ها چه فوایدی به دنبال دارد؟

این روزها بیشتر خانواده ها برای راحتی و آسایش خود کودک را در اولین فرصت به مهد کودک می فرستند بدون اینکه دقیقا از فواید و یا مضرات زود رفتن کودک به مهد آشنا باشند. مهد کودک اگر در سن مناسب برای کودک مهیا گردد باعث رشد ذهنی و فکری و همینطور رشد اجتماعی او می گردد اما اگر در سن نامناسبی او به مهد فرستاده گردد ممکن است کودک دچار بعضی آسیب های روحی گردد. پس آگاهی های لازم در این زمینه برای والدین لازم است.

امروزه تقریبا تمام والدین با مکانی به نام مهد کودک آشنا هستند. بسیاری از آنها حتی ماه ها قبل از اقدام به بچه دار شدن، اطلاعات زیادی در این باره به دست می آورند. مسلما مهد برای کودک به شکلی که امروز در جوامع مختلف می بینیم، یک پدیده نوظهور است. شاید فلسفه اولیه ایجاد مهد برای بچه ها به دنبال انقلاب های صنعتی و اشتغال مادران در کارخانه ها بوده است. در مجموع انقلاب صنعتی بسیاری از جنبه های زندگی مردم را تغییر دارد. در حال حاضر مهدهای کودک بیشتر از اینکه یک مکانی برای نگهداری بچه ها در هنگام اشتغال والدین باشند، به یک نهاد آموزشی و پرورشی تبدیل شده اند که حتی مادران غیرشاغل نیز رغبت و تمایل زیادی برای فرستادن بچه ها خود به این مکان ها پیدا نموده اند. مهد کودک در واقع امروزه به مکانی برای آموزش مهارت های اولیه زندگی به بچه ها تبدیل شده است.

بهترین سن برای فرستادن کودک به مهد

این موضوع بیشتر به نحوه حالات و رفتار کودک بستگی دارد. کودکی که هنوز به دلایلی وابستگی به مادر را از لحاظ روحی در خود پاسخ دیده نمی بیند پس به طبع احتیاج به ماندن در کنار مادر دارد. اما به طور کلی می توان گفت با وجود اینکه مهد کودک، اولین قدم ورود به جامعه است، تا پیش از سه سالگی خیلی مناسب نیست و توصیه هم نمی گردد که بچه را پیش از سه سالگی به مهد بفرستید. چون بچه های زیر سه سال احتیاجمند توجه متمرکزتر در خانواده هستند. اگر به مهد بفرایند مربی آنها باید توجه خودش را بین همه تقسیم کند. پس تا سه سالگی بهتر است نزد مادر یا مادربزرگ پرستاری شوند اما بچه ها بالای 3 سال از مهدکودکی که در آنجا بتوانند شاد باشند و تعامل با دیگران را یاد بگیرند، سود می برند و اجتماعی شدن و مستقل شدن را تجربه می کنند.

ویژگی های یک مهد کودک خوب چیست؟

  • یک مهد کودک خوب باید به ازای هر 3 کودک 6 تا 14ماهه یک کارمند داشته باشد، این نسبت برای بچه ها 18 تا 2 ساله، 1به 4و برای بچه ها 2 تا 3ساله، 1 به 7 است.
  • باید گواهی دولت مرکزی (به اضافه تاییده موسسه ملی) داشته باشد.
  • باید حداکثر 6 نوزاد در هر کلاس باشد. این تعداد برای بچه ها 18 تا 24 ماهه، 8 نفر و بچه ها 2 تا 3 ساله، 14نفر است.
  • منربیان و کارکنان مهد باید گواهی یا مدرک دانشگاهی در رشته تربیت کودک یا آموزش بچه ها خردسال داشته باشند.
  • تعداد مربیان بچه ها زیر 3 سال باید بیشتر از تعداد مربیان بچه ها بالای 3 سال باشد.
  • یک نگه دارنده باید دوره طولانی تری کودک را نگهداری کند و مربیان نباید سریع عوض شوند.
  • به بچه ها زیر 3 سال باید بیشتر توجه گردد.
  • بهتر است والدین به دنبال مربی ای باشند که خونگرم بوده و مراقبت کننده باشد و خودکفایی لازم را داشته باشد و احساس مسئولیت و توجه به کودک داشته باشد.

توجه: یکی از مسایل مهمی که والدین باید دقت کنند این است که مربی کودکشان توانایی برقراری ارتباط با توجه به سن کودکشان را داشته باشد. گاهی افراد فقط با یک طیف محدود سنی بچه ها، خوب ارتباط برقرار می کنند که طبیعتا باید سن کودک و توانمندی ارتباط مربی اش با هم متناسب باشد. مهم است که والدین بدانند چه مدت است مربی در این مهد کار می نماید و قرار است چه مدت دیگر آنجا بماند. همچنین تعویض زیاد و مکرر و همچنین تعویض مربی در مراحل خاص بحرانی تکامل کودک می تواند برای کودک استرس زا باشد. بنابراین اگر والدین دریابند که مهد کودک فرزندشان را مناسب انتخاب ننموده اند بهتر است آن را تعویض کنند.

فوایدی که مهد کودک برای بچه ها به همراه دارد؟

تحقیقات نشان می دهد بچه های که به مهد می فرایند به دلیل تعدد بازی ها و همبازی های بیشتر، نسبت به سایر بچه ها فعال تر و پرتحرک ترند. در مقابل بعضی بچه های که به مهد نمی فرایند بیشتر بازی های نشسته انجام داده و از همه بدتر بسیاری از وقت خود را به تماشای تلویزیون می گذرانند که می تواند بر سلامت جسمی و روانی آنها تاثیرات منفی و بلند مدت بگذارد. مهد کودک ها علاوه بر این می توانند به ارتقاء مهارت های اجتماعی و تقویت هوش بچه ها یاری کنند.

بچه های که به مهد می فرایند دست به انتخاب دوست می زنند و از خود خلاقیت هایی نشان می دهند که منجر به تشویق او می گردد و همچنین تشویق های مربیان مهد باعث می گردد حس اعتماد به نفس بچه ها بالا رفته و از نظر رشد ذهنی و اجتماعی از رشد خوبی برخوردار شوند و باعث می گردد که در سال های تحصیلی کمتر دچار افت شده و از نظر هوشی نیز نسبت به کسانی که مهد نرفته اند از هوش و استعداد نسبتا بهتری برخوردار باشند.

توجه داشته باشید با تمام مزایایی که در بالا ذکر شد ساعات ماندن کودک در مهد نباید بیش از حد باشد زیرا باعث می گردد که کودک به جای مادر به مربی خود وابستگی پیدا کند و دچار مشکلاتی گردد.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 585

به "مهد کودک رفتن بچه ها چه فوایدی به دنبال دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهد کودک رفتن بچه ها چه فوایدی به دنبال دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید