شرایط ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش میهن دی ال، سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی از معین شرایط برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها اطلاع داد و گفت: بر اساس این طرح رییس جمهوری باید 8 سال سابقه مدیریتی داشته باشد.

شرایط ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش خبرنگاران از خانه ملت، علی حدادی در تشریح جلسه امروز یکشنبه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری در دستور کار کمیسیون قرار داشت که بخشی از مواد آن در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس مصوب شد.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با بیان اینکه اصل 115 قانون اساسی شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را معین می نماید، اعلام کرد: ماده یک این طرح به عنوان ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری جایگزین می گردد که مقرر می دارد؛ داوطلبان ریاست جمهوری باید شرایط اختصاصی همچون رجال مذهبی و سیاسی، ایرانی الاصل و تابع ایران، مدیر و مدبر، حسن سابقه امانت و تقوا را داشته باشند.

وی گفت: ماده 2 این طرح به عنوان ماده 35 مکرر به قانون انتخابات ریاست جمهوری الحاق می گردد که در آن شرایط ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری مقرر شده است.

حدادی، دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن که مورد تایید وزارت علوم باشد، حداقل سن 45 سال تمام و حداکثر 70 سال تمام در هنگام ثبت نام، برخورداری از سلامت و توانایی جسمی و روانی، دارا بودن کارت سرانجام خدمت، عدم محکومیت به جرائم مالی و انتخاباتی، را از شرایط متقاضیان ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد.

سخنگوی کمیسین شوراها و امور داخلی عدم محکومیت به جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، عدم اقدام بر ضدنظام، عدم خیانت در امانت و جرائم علیه عفت عمومی، عدم محکومیت کیفری موثر، عدم محرومیت از حقوق اجتماعی، نداشتن سوابق سوء امنیتی، عدم وابستگی به گروه های غیرقانونی، عدم موثر بودن در تحکیم رژیم سابق، عدم سابقه اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان و عدم استعمال این مواد را از دیگر شرایط ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد.

وی با بیان اینکه بند 10 این ماده هم از تغییرات این قانون محسوب می گردد، ادامه داد: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید حداقل 8 سال سابقه تصدی مناصب مدیریتی را داشته باشند.

به گفته حدادی، مقامات سیاسی موضوع بندهای الف الی ج ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری، معاونین روسای قوای سه گانه، دبیران شورایعالی امینت ملی و مجمع تشخیص مصلحت نظام، روسای بانک مرکزی و دیوان محاسبات عمومی کشور، استانداران با جمعیت استان 2 میلیون نفری و شهرداران شهرهای بالای 3 میلیون نفر، روسای سازمان ها و نهادهای دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی در سطح کشور، فرماندهان عالی نیروهای مسلح با صندلی سرلشگری و بالاتر، رییس دانشگاه آزاد اسلامی کشور از مناصب عنوان شده برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هستند.

نماینده مردم ساوجبلاغ در مجلس با بیان اینکه تا به امروز دو ماده این طرح مصوب شده و ادامه مواد این طرح در جلسات آینده آنالیز می گردد، گفت: در سنوات گذشته ثبت نام های متعددی انجام می شد و نهایتا شورای نگهبان موارد را آنالیز می کرد.با تصویب این طرح افرادی که حداقل 8 سال سابقه اجرایی داشته باشند و تحصیلات و سوابق لازم را داشته باشند، می توانند اقدام به ثبت نام نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 506

به "شرایط ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید