سلول های سفید و قرمز خون در ادرار

به گزارش میهن دی ال، سلول های سفید و قرمز در ادرار می توانند به هر کدام از اندام های سیستم ادراری آسیب برسانند.

سلول های سفید و قرمز خون در ادرار

مترجم: سهیلا حاجی زاده

منبع:راسخون

سلول های سفید و قرمز در ادرار می توانند به هر کدام از اندام های سیستم ادراری آسیب برسانند.

ادرار چیزی نیست جز نتیجه تصفیه خون که آب اضافی و دیگر ناخالصی ها را از خون جدا می نماید. کلیه ها عمل تصفیه خون را به منظور خروج ناخالصی های اضافی از بدن انجام می دهند. به عبارت ساده تر، ادرار، ماده زائدی بوده که از خون جدا شده و به شکل مایع دفع می گردد. با آنالیز محتوای ادرار، پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا کلیه ها به درستی کار می نمایند یا خیر. در آنالیز ادرار، حضور مواد ناخواسته ای مانند سلول های قرمز خون تشخیص داده می گردد که این امر بدین معنی است که کلیه ها سالم نیستند. در ادامه در این رابطه بحث می کنیم.

علل

عفونت دستگاه ادراری

ادرار حاوی سلول های سفید و قرمز خون بوده که اغلب به عفونت های دستگاه ادراری نسبت داده می گردد. عفونت دستگاه ادراری حاصل حمله باکتری اشرشیای کولای می باشد. ادرار دردناک، تکرر ادرار، درد رکتومی یا لگنی و تغییر در رنگ ادرار بعضی از علائم شایع عفونت دستگاه ادراری به شمار می رود. مشاهده شده که این عفونت ها معمولا در حالب و مثانه تشخیص داده می گردد. آزمایش کشت ادرار به منظور تشخیص حضور باکتری در ادرار صورت می گیرد.

سلامت ضعیف کلیه

جدا از سلول های قرمز خون، در صورتی که میکروسکوپ تعداد بالایی از سلول های سفید را در ادرار تشخیص دهد، علامتی از بیماری های کلیوی می باشد. اگر آنالیز ادرار نشان دهنده وجود سلول های قرمز یا سفید خون باشد، بیماری به نام التهاب کلیوی ایجاد می گردد. که بیماری بوده که به عنوان گلومرولونفریت بدان اشاره شده که یکی دیگر از علل وجود سلول های سفید و قرمز خون در ادرار می باشد.

سنگ های کلیوی

فردی که دارای سنگ کلیه است، بری خواقع خونریزی در هر کدام از سیستم دستگاه ادراری او ایجاد شده که ممکن است نشانه ای از وجود سلول های قرمز و سفید در ادرار باشد. سنگ های مثانه هم این تغییر غیر طبیعی را در ترکیب ادرار نشان می دهند.

داروها

مصرف بعضی داروها هم می تواند تغییر منفی در ترکیب ادرار ایجاد کند. برای مثال، داروهای تسکین دهنده درد مانند آسپرین و داروهای ضد انعقاد خون مانند وافارین که باعث پیشگیری از لخته شدن خون می گردند هم به عنوان یکی از دلائل افزایش تعداد سلول های سفید و قرمز خون در نظر گرفته می شوند.

تمرینات شدید ورزشی

یک تمرین ورزشی شدید مانند دویدن ممکن است برای سلامتی مفید باشد، اما این امکان هم وجود دارد که منجر به تیره شدن ادرار گردد که این موضوع اشاره به وجود گلبول های قرمز و سفید در ادرار دارد. این تغییر در رنگ ادرار در همه تمرینات شدید رخ نداده این موضوع بستگی به سلامت فرد دارد.

سلول های سفید و قرمز خون در مقادیر کم در ادرار معمولا نگران نماینده نیستند و ممکن است احتیاج به انجام هیچ گونه درمانی هم وجود نداشته باشد. با این حال، هنگامی که تعداد سلول های قرمز و سفید در خون بالا باشد، نمی توان به راحتی از کنار این موضوع گذشت چون این موضوع باعث بروز آسیب به سیستم ادراری و حتی ایجاد سرطان در کلیه ها و مثانه می گردد. هنگامی که سلول های سفید و قرمز در مقادیر بالایی در ادرار یافت گردد، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد و داروهای لازم جهت درمان این عارضه را مورد استفاده قرار داد.

منبع: راسخون
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1152

به "سلول های سفید و قرمز خون در ادرار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلول های سفید و قرمز خون در ادرار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید