دستورالعمل انجام مطالعات ژئوتکنیک در خراسان شمالی ابلاغ شد

به گزارش میهن دی ال، خبرنگاران: رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی از ابلاغ دستورالعمل انجام مطالعات ژئوتکنیک در این استان اطلاع داد و گفت: این دستور العمل از هشتم تیرماه اجرایی شده است.

دستورالعمل انجام مطالعات ژئوتکنیک در خراسان شمالی ابلاغ شد

علی اکبر رمضانی در گفت وگو با خبرنگار میهن دی ال در بجنورد اظهار کرد: دستور العمل مطالعات ژئوتکنیک با هدف اجرایی کردن ضوابط مربوط به مبحث ششم و هفتم مقررات ملی ساختمان در انجام مطالعات ژئوتکنیک مورد احتیاج در طراحی سازه های شهری که در حوزه شمول قانون نظام مهندسی است در هفت بند تهیه شده است.

وی با بیان اینکه نتایج حاصل از این مطالعات قابل استفاده برای طراحی سازه توسط مهندسان محاسب است، اضافه کرد: مهندسان محاسب با استفاده از نتایج آزمایشگاه مکانیک خاک مبادرت به طراحی سازه می نمایند.

رمضانی ادامه داد: انجام مطالعات ژئوتکنیک و آزمایش ها می تواند در کاهش هزینه ها و نیز افزایش استحکام و طول عمر مفید ساختمان موثر باشد و علاوه بر آن بهره برداران از کیفیت کار اجرا شده اطمینان حاصل می نمایند.

وی همچنین گفت: لزوم حفر گمانه شناسایی و انجام آزمایشهای آزمایشگاهی و میدانی مربوطه به منظور انجام مطالعات ژئوتکنیک، براساس اهمیت ساختمان، تعداد طبقات، سطح اشغال و زیربنای سازه به توضیح ذیل مشخص می گردد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی گفت: انجام مطالعات ژئوتکنیک برای سازه هایی دارای چهار سقف و بیشتر، همچنین ساختمان های چهار سقف و کمتر به شرط سطح اشغال بیش از 300 متر مربع، و یا زیربنای بیش از 800 متر مربع الزامی است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی درباره مراحل اجرایی انجام مطالعات ژئوتکنیک گفت: پس از مراجعه مالک به شهرداری و دریافت دستور نقشه و نیز انتخاب دفتر مهندسی، کارفرما به آزمایشگاه مراجعه نموده و گزارش انجام مراحل مطالعات توسط آزمایشگاه به سازمان استان ارسال می گردد.سپس این گزارش در کمیته ژئوتکنیک سازمان استان آنالیز می گردد.

الف

منبع: تسنیم
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 287

به "دستورالعمل انجام مطالعات ژئوتکنیک در خراسان شمالی ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل انجام مطالعات ژئوتکنیک در خراسان شمالی ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید