نحوه پخت برنج بر میزان آرسنیک موجود در آن موثر است؟

به گزارش میهن دی ال، مدیرگروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی خراسان شمالی گفت: نحوه پخت برنج بر میزان آرسنیک موجود در آن موثر بوده و یکی از مهمترین عوامل در کاهش آرسنیک است.

نحوه پخت برنج بر میزان آرسنیک موجود در آن موثر است؟

به گزارش خبرنگاران، نسرین علیزاده اظهار کرد: یکی از نگرانی های مرتبط با سلامت مواد غذایی، میزان باقی مانده فلزات سنگین همچون آرسنیک است.

وی اعلام کرد: در روش کته کردن برنج یا پخت با مایکروفر، آب در برنج باقی مانده و هیچ گونه آرسنیکی از آن خارج نمی گردد ولی در روش آبکشی مقداری از آرسنیک برنج خارج می گردد.

علیزاده ادامه داد: مطالعات گوناگونی نشان داده که شستن برنج باعث کاهش آرسنیک به میزان 50 درصد می گردد و نتایج بعضی از دیگر مطالعات نیز نشان داده که در برنج سفید بیشتر فلزات به وسیله آب سرد و در برنج قهوه ای بیشتر به وسیله آب گرم خارج می گردد.

وی با اشاره به این که در ایران پخت برنج به روش آبکش کردن مرسوم است، گفت: در این روش بخشی از آرسنیک برنج از بین می رود ولی ویتامین های محلول در آب برنج بیشتر در آب برنج حل شده و دور ریخته می گردد.

علیزاده عنوان نمود: در یک قابلمه به ازای هر فنجان برنج خام 4 فنجان آب در قابلمه ریخته گردد، بعد از به جوش آمدن آب، برنج از قبل خیسانده شده (حدود 3 ساعت) را درون قابلمه ریخته و بگذارید 5 دقیقه بجوشد، بعد از 5 دقیقه برنج را آبکش کنید و آب برنج را دور بریزید، مجددا برنج را داخل قابلمه ریخته و به ازای هر فنجان برنج خارجی دو فنجان آب جوشیده داغ البته برای برنج ایرانی حدود 1 فنجان را داخل قابلمه بریزید سپس میزان حرارت زیر قابلمه را کم نموده درب قابلمه را بگذارید تا آب برنج تمام گردد و برنج دم بکشد.

وی اضافه کرد: در این روش 70 درصد آرسنیک از بین می رود همچنین میزان ریز مغذی های برنج مثل ویتامین های گروه B از بین نرفته و ارزش غذایی برنج نیز حفظ می گردد بنابراین این روش برای کاهش میزان آرسنیک در برنج بهتر است.

علیزاده با بیان این که اثر نوع ظرف در میزان غلظت فلزات سنگین باقی مانده در برنج جزئی است، گفت: با این حال، پخت در ظرف آلومینیوم باعث افزایش آرسنیک در برنج شده است.

وی گفت: خشکسالی های اخیر و کاهش آب های سطحی، ضرورت کشت برنج با آب های زیرزمینی که منبع بالقوه آرسنیک هستند را افزایش داده بنابراین برنج قبل از پخته شدن باید حتما مدت زمانی در آب خیسانده و شستشو داده گردد تا آرسنیک آن خارج گردد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 994

به "نحوه پخت برنج بر میزان آرسنیک موجود در آن موثر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه پخت برنج بر میزان آرسنیک موجود در آن موثر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید