امنیت خون در ایران برابر با کشور های پیشرفته است

به گزارش میهن دی ال، مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت: بر اساس مستندات سازمان بهداشت جهانی امنیت خون در ایران برابر با کشور های پیشرفته است؛ این در حالی است که امکانات زیرساختی این سازمان قابل مقایسه با آن کشور ها نیست.

امنیت خون در ایران برابر با کشور های پیشرفته است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، پیمان عشقی در مراسم افتتاح ساختمان ستادی انتقال خون خراسان رضوی اظهار کرد: از هر 10 هزار نفر یک نفر دارای خون نادر است و برای تهیه هر کیسه آن 130 میلیون ریال هزینه می گردد. کوشش های نیرو های انتقال خون کشور موجب شده که ایران در میان 23 کشور دنیا به عضویت شبکه دنیای خون های نادر در آید.

وی با بیان اینکه خون یک داروی بیولوژی و حیاتی است و هیچ چیز را نمی توان جایگزین آن کرد، اظهار کرد: برای اینکه خون سالم از اهدانماینده به مصرف نماینده برسد، بیش از 1700 دستورالعمل فنی تدوین و همین موضوع موجب شده این سازمان تنها سازمان حیاتی وزارت بهداشت محسوب گردد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون اعلام نمود: سالانه بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر به پایگاه های اهدای خون در کشور مراجعه می نمایند. از این تعداد از 2 میلیون نفر خون دریافت می گردد. سالانه حدود هفت میلیون فرآورده خونی فراوری می گردد که برای تهیه آن به طور روزانه میان شهر های مهم کشور لوله های خون جابه جا می گردد تا دقیق ترین تست های غربالگری روی آن انجام گردد. این فرایند در هیچ لحظه ای متوقف نمی گردد.

وی با اشاره به اینکه ایران بالاترین شاخص اهدای خون داوطلبانه را در بین کشور های منطقه دارد، توضیح داد: این سازمان 4500 نیرو دارد که در 31 استان کشور در حال خدمت رسانی هستند. در 2 سال اخیر مجوز جذب 500 نیروی دیگر به این سازمان داده شده، اما ضروری است حمایت های بیشتری از سوی مسئولان ارشد کشوری از این سازمان صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 دی 1400 بروزرسانی: 7 دی 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1208

به "امنیت خون در ایران برابر با کشور های پیشرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امنیت خون در ایران برابر با کشور های پیشرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید