خبرنگاران مناطق حفاظت شده تحت پوشش لرستان 78 درصد افزایش یافت

به گزارش میهن دی ال، خرم آباد - خبرنگاران - مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: مناطق حفاظت شده تحت پوشش اداره کل محیط زیست استان 78 درصد افزایش یافت.

خبرنگاران مناطق حفاظت شده تحت پوشش لرستان 78 درصد افزایش یافت

مهرداد فتحی بیرانوند روز سه شنبه در جمع خبرنگاران بیان نمود: روز گذشته در آخرین جلسه شورای عالی محیط زیست کشور که به ریاست رییس محترم جمهوری و با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و سایر اعضای شورا ارتقاء سطح مناطق حفاظت محیط زیست برگزار شد، منطقه صید ممنوع قالی کوه و شادابکوه به مناطق حفاظت شده لرستان اضافه کرده شد.

وی با اشاره به نقش مناطق تحت مدیریت در حفاظت از گونه های جانوری و گیاهی گفت: با این مصوبه منطقه قالی کوه به مساحت 112 هزار هکتار که کریدوری حساس مابین اشترانکوه و سایر زیستگاه های استان است و منطقه شادابکوه به مساحت 25 هزار هکتار که زیستگاهی مهم برای گونه ارزشمند و اندمیک سمندر لرستانی محسوب می شود به مناطق حفاظت شده ارتقاء سطح یافتند.

فتحی بیرانوند ادامه داد: با این مصوبه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در لرستان به میزان 78 درصد افزایش یافته و به مجموع 313 هزار هکتار رسید که حدود 6/10 درصد مساحت استان را شامل می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان افزود: تعداد پاسگاه های محیط بانی این استان در دولت تدبیر و امید 2 برابر شده است.

مهرداد فتحی بیرانوند با بیان اینکه اکنون 17 پاسگاه محیط بانی در لرستان فعال است و چهار پاسگاه نیز به زودی در استان بهره برداری می شود، ادامه داد: قبل از دولت تدبیر و امید فقط هفت پاشگاه محیط بانی در این استان وجود داشت.

وی یادآور شد: احداث پاسگاه محیط بانی در دولت تدبیر و امید در این استان رکورد بی نظیری داشت و اکنون نیز چهار پاسگاه محیط بانی در نورآباد، سلسله، بیشه دالان و شول آباد در دست اقدام است که به زودی به ظرفیت حفاظت از تنوع زیستی استان اضافه کرده می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان تاکید کرد: ظرفیت احداث پاسگاه در دولت تدبیر و امید در سطح کشور بی نظیر است چرا که در این مدت 14 پاسگاه در استان احداث شده است.

وی گفت: پاسگاه محیط بانی چهار شاخ نورآباد در ساختمانی 2 طبقه با مساحتی حدود 200 متر مربع و با اعتباری بیش از چهار میلیارد ریال نیز به منظور حفاظت و حراست از حیات وحش منطقه و ارتقاء سطح حفاظتی احداث و به بهره برداری می رسد.

به گفته وی مجموع زیربنای 10 پاسگاه محیط بانی موجود در طول 45 سال پیش از شروع به کار دولت تدبیر و امید 790 متر مربع بوده که برخی از این مستحدثات نیز بصورت ساختمان های مستعمل واگذار شده برخی از نهاد های دولتی و برخی دیگر با کیفیت پائین و غیر استاندارد بنا شده است.

فتحی بیرانوند ادامه داد: اما از ابتدای دولت تدبیر و امید و در سال 1393 با تدوین یک برنامه عملیاتی جهت برطرف نمودن شکاف های حفاظتی در مناطق تحت مدیریت این اداره کل در سطح استان، احداث 12 پاسگاه محیط بانی در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: طبق برنامه عملیاتی تدوین شده تا به امروز 7 پاسگاه محیط بانی به بهره برداری رسیده و 2 پاسگاه محیط بانی در حال احداث و چهار پاسگاه محیط بانی در مرحله اخذ مجوزات و تهیه نقشه هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: مجموع زیربنای پاسگاه ها 2 هزار و 455 مترمربع است که با قیاس نسبت به 790 متر مربع مجموع زیربنای پاسگاه های موجود در طول 45 سال قبل از دولت تدبیر و امید می توان رشد سه برابری در احداث ساختمان های حفاظتی در طول 6 سال رامشاهده کرد.

وی با اشاره به عنایت دولت تدبیر و امید در حفظ و حراست محیط زیست استان ادامه داد: احداث ساختمان آزمایشگاه و مرکز ملی پایش استان با زیربنای یک هزار و 450 متر مربع ، احداث مرکزآمادگی جسمانی محیط بانان با زیربنای 150 متر مربع ، احداث سایت آبشخور حیات وحش با وسعت 6 هزار متر مربع و به ثمر رساندن بسیاری از پروژه های آبرسانی ، برق رسانی و گاز رسانی به مراکز تحت مدیریت این اداره کل و تجهیز ادارات و پاسگاه های محیط بانی از دیگر اقدامات این دولت است.

وی افزود: لرستان در قلب زاگرس واقع شده و نقش مهمی در اکوسیستم این منطقه دارد به نحوی که از مجموع 6 میلیون هکتار جنگل های زاگرس 1.2 میلیون هکتار آن در این استان واقع شده است.

لرستان با دارابودن 25 درصد تنوع زیستی کشور و بهره مندی از بیش از یکهزار و 700 گونه گیاهی و 358 گونه جانوری و گونه های اندمیک گیاهی یکی از مناطق غنی کشور از منابع زیست محیطی به شمار می رود.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 795

به "خبرنگاران مناطق حفاظت شده تحت پوشش لرستان 78 درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مناطق حفاظت شده تحت پوشش لرستان 78 درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید