بهترین راه جلوگیر از هدررفت آب چیست؟، نوین آبیاری کنید و نگران نباشید

به گزارش میهن دی ال، در سالیان گذشته، کشاورزان برای آبیاری اراضی کشاورزی از روش هایی نظیر غرقابی استفاده می کردند، اما به تدریج روش های سنتی جای خود را به روش های نوین با مزایای بی شمار دادند.

بهترین راه جلوگیر از هدررفت آب چیست؟، نوین آبیاری کنید و نگران نباشید

به گزارش خبرنگار از ، در سال های اخیر، بحران کمبود آب و ذخایر آبی و در نتیجه خشکسالی به دلیل کاهش نزولات جوی و استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی گریبان بسکمک از مناطق کشور گرفته و براساس آمار و مستندات موجود، 92 درصد از منابع آب ایران، در صنعت کشاورزی مصرف می شود.

از میزان مصرف منابع آبی در کشور، حدود 75 درصد آن در واقع هیچ دخالتی در فرایند کار نداشته و به هدر می رود؛ بنابراین ترویج روش های نوین آبکمک نقشی مهم و اساسی در کنترل مصرف آب مزارع و مبارزه با کم آبی و خشکسالی دارد.

آبکمک نوین روشی است که با استفاده از تجهیزات موجود برای استفاده بهینه از منابع آبی و پرهیز از روش های سنتی و قدیمی آبکمک اراضی کشاورزی و به حداقل رساندن مصرف آب. ضمن اینکه عملکرد سطح زیر کشت در یک هکتار را در کنار حداقل مصرف آب به حداکثر برسانیم.

به همین منظور با مدیرکل جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت وگو کردیم و آخرین شرایط آبکمک زمین های کشاورزی در استان را جویا شدیم.

الیاس تاج الدینی مدیرکل جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویر احمد گفت: یکی از چالش هایی که طی سالیان گذشته در سطح کشور و سایر استان ها از جمله کهگیلویه و بویر احمد با آن روبرو بودیم، کمبود آب و در مقابل استفاده بهینه از منابع آبی سطحی و آب های موجود در عمق چاه های کشاورزی در استان بود.

او آبکمک تحت فشار را یکی از راه چاره های آبکمک اراضی کشاورزی بیان کرد و افزود: این نوع آبکمک به مصرف بهینه آب و صرفه جویی و جلوگیری از هدررفت آن کمک می کند و با توجه به اجرای مطلوب روش آبکمک تحت فشار در سطح استان، پیروز شدیم در سطح کشور آمار بسیار خوبی در زمینه مصرف بهینه آب به خود اختصاص دهیم.

تاج الدینی گفت: باتوجه به درصد و میزان اجرای طرح آبکمک نوین و تحت فشار در اراضی کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد در مقایسه با درصد کشوری پیروز شدیم در جایگاه دوم و سوم در این زمینه قرار بگیریم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تا به امروز 35 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم آبکمک تحت فشار تجهیز شده اند، بیان نمود: در سال جاری نیز 2 هزار هکتار دیگر نیز به این سیستم که شامل؛ آبکمک قطره ای و آبپاش و سایر سیستم ها است، مجهز خواهند شد.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویر احمد ادامه داد: در سال 98 عملیات تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم آبکمک نوین در هزار و 700 هکتار اجرایی شد و میزان استفاده از این سیستم به 35 هزار هکتار رسید و به عبارتی دیگر حدود 41 درصد از اراضی کشاورزی استان از سیستم آبکمک نوین و مصرف بهینه آب برخوردار شدند.

او در ادامه استان کهگیلویه و بویر احمد را یکی از استان های پیشتاز در استفاده از سیستم آبکمک نوین در سطح کشور دانست و گفت: سطح زیر کشت آبی استان 85 هزار هکتار است و تا به امروز 41 درصد آن به این سیستم مجهز شده اند و تجهیز مابقی آن در دستور کار سال جاری واقع شده است.

جواد شمشیری کارشناس کشاورزی درخصوص سیستم نوین آبکمک اراضی کشاورزی گفت: با توجه به روش ها و اهدافی که کشاورز برای آبکمک اراضی دنبال می کند، دسته های مختلفی از سیستم های نوین آبکمک در سطح استان وجود دارد.

او سیستم آبکمک بارانی را سیستم غالب و رایج مورد استفاده در کشاورزی بیان کرد و افزود: در این نوع سیستم، آب به وسیله لوله هایی که در سرتاسر زمین کشاورزی تعبیه شده است، باعث خروج آب شبیه به قطرات باران و با سرعت زیاد به وسیله بخش خروجی به نام آبپاش خارج شود و به همین دلیل به نام سیستم آبکمک بارانی رایج شده است.

شمشیری گفت: یکی از اهداف استفاده از سیستم آبکمک بارانی، پاشیدن و توزیع یکنواخت کود های مایع به وسیله تانکر هایی که در حاشیه زمین کشاورزی واقع شده است، است.

این کارشناس کشاورزی توزیع یکنواخت آب در سطح اراضی را از دیگر مزایای استفاده از سیستم آبکمک بارانی عنوان و شرح داد: این سیستم همچنین از فرسایش آبی و بادی خاک جلوگیری می کند، ضمن اینکه باعث خنک شدن محصولات و مزرعه می شود.

او، جلوگیری از سرمازدگی باغ ها و محصولات اراضی کشاورزی، افزایش عملکرد در تولید محصولات، افزایش کیفیت میوه ها و محصولات کشاورزی از دیگر مزایای استفاده از سیستم آبکمک بارانی در مقایسه با آبکمک به روش غرقابی برشمرد.

جواد شمشیری در ادامه به رایج شدن سیستم آبکمک نواری اشاره کرد و ادامه داد: این روش آبکمک در اراضی کلزا و صیفی جات کاربرد دارد، که با توجه به اینکه اجرای این سیستم افزایش عملکرد محصول را به دنبال داشته، کشاورزان به استفاده از این سیستم ها تشویق شده اند.

او بیان داشت: همچنین تامین آب موردنیاز یک هزار و 400 هکتار از اراضی دیم در روستای خان احمدی ها واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد به روش آبکمک بارانی تامین می شود.

به گفته شمشیری، در آینده ای نزدیک، 4 هزار هکتار دیگر از اراضی کشاورزی در سطح استان از سیستم آبکمک نوین و بارانی بهره مند خواهند شد که با این اقدام شاهد تحول، رشد و شکوفایی در بخش کشاورزی خواهیم بود.

به سراغ کشاورزی رفتیم که روش های سنتی و غرقابی را کنار گذاشته و از روش آبکمک نوین و بارانی برای تامین آب موردنیاز اراضی کشاورزی خود استفاده می کند.

این کشاورز فعال کهگیلویه و بویر احمدی گفت: در سال های گذشته، آب در این منطقه بسیار کم بود و از اوایل صبح با استفاده از تانکر و ظروف مختلف آب را از رودخانه ها، چاه ها و سایر منابع آبی به اراضی کشاورزی می آوردیم و حداقل تا بعدازظهر آبکمک یک هکتار از زمین به طول می انجامید و کاری بسیار سخت و طاقت فرسا بود.

او افزود: با توجه به این سبک آبکمک، محصول زیادی از درختان و اراضی کشاورزی به دست نمی آمد و عملکرد بسیار پایین بود و زحمات ما هدر می رفت.

این کشاورز گفت: خداروشکر با استفاده از سیستم آبکمک جدید که از فاصله 15 کیلومتری و پمپاژ مستقیم کاربرد دارد، علاوه بر سهولت در استفاده از آب برای اراضی کشاورزی و کاهش مصرف آب، عملکرد باغ، اراضی و کیفیت محصولات بسیار افزایش یافته است.

رستمی کیا یکی دیگر از کشاورزان استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: درحال حاضر اراضی کشاورزی به سیستم آبکمک بارانی مجهز شده اند، این در حالی است که در سال های گذشته از روش های سنتی برای آبکمک اراضی استفاده می کردیم که این سبب سخت شدن کار و همچنین تحمیل هزینه های بسکمک می شد.

او شرح داد: هم اکنون با استفاده از روش های آبکمک نوین، علاوه بر کاهش هزینه ها، محصول بیش تری هم برداشت می کنیم، به این صورت که متوسط برداشت محصول بین 5 تا 10 تن است، ضمن اینکه این روش آبکمک باعث شده میزان آفت اراضی کاهش یابد و خسارت کمتری به کشاورزان وارد شود.

منابع آبی، منابعی حیاتی برای هر کشور و منطقه محسوب می شوند، چرا که اگر در میزان آب مسئله ای رخ دهد، می توان گفت زندگی تمامی موجودات زنده مختل می شود، پس با تجهیز تمامی اراضی کشاورزی در سطح کشور علاوه بر حفظ و صیانت از منابع آبی، هزینه های کشاورزان به شدت کاهش می یابد و سود و شیرینی حاصل از زحمات آن ها برای تامین منابع غذایی مردم بیش از پیش خواهد شد.

گزارش از یاسر سجادپور

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 242

به "بهترین راه جلوگیر از هدررفت آب چیست؟، نوین آبیاری کنید و نگران نباشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین راه جلوگیر از هدررفت آب چیست؟، نوین آبیاری کنید و نگران نباشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید