خبرنگاران محدودیت های کرونایی، چشم انتظار برای نتیجه موثر

به گزارش میهن دی ال، تهران - خبرنگاران - چند هفته ای می گردد که تعداد مرگ های روزانه کرونا در کشور بیش از 450 نفر است و فرایند بستری نیز چندان مطلوب نیست و در این شرایط همه چشم انتظار نتیجه موثر محدودیت های کرونایی در هفته های آینده هستند.

خبرنگاران محدودیت های کرونایی، چشم انتظار برای نتیجه موثر

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار سلامت خبرنگاران، هرچند فرایند افزایشی بستری و فوت به علت کووید 19 در هفته آخر آبان ماه به میزان اندکی متوقف شد، اما همچنان فاصله تعداد بستری و فوتی ها به نسبت تابستان بسیار بالاست. مسیری که چشم انتظار نتیجه محدودیت های اجرا شده از اول آذر است تا سراشیبی سقوط نمودارها را طی کند و جان انسان ها را نجات بدهد.

کووید 19 تا به امروز هیچ داروی اختصاصی و واکسن موثری نداشته و تنها راه مقابله با آن، رعایت فاصله گذاری و بهداشت است. نکاتی اساسی که همه کشورهای دنیا بر آن تاکید می نمایند و حتی گفته می گردد که پس از فراوری واکسن موثر و ایمن نیز باید این فرایند ادامه پیدا کند تا همه مردم دنیا در برابر ویروس کرونا واکسینه شوند.

با محدودیت ها کنار بیاییم

در شرایط حاضر چاره ای جز کنار آمدن با محدودیت های شغلی و تردد وجود ندارد. زندگی بشر دیگر مثل ماه های قبل از شیوع کرونا نیست و نمی توان به سادگی از کنار رعایت مسائل بهداشتی عبور کرد.

هرچند ممکن بود که قدری محدودیت ها شدیدتر از چیزی باشد که تصویب شده، اما ستاد ملی مقابله با کرونا ترجیح داد که بیش از این فشار مالی به جامعه وارد نگردد و به همین دلیل بعضی مشاغل در گروه یک در مناطق قرمز مشغول به کار هستند تا ارائه خدمات به مردم متوقف نگردد.

در عین حال باید به این نکته توجه کنیم که اجرای محدودیت های مشابه در 43 شهرستان از پنجم آبان به مدت دو هفته، تا حد زیادی موثر واقع شده و این شهرستان ها حالا از شرایط قرمز خارج شده اند.

علی رضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در همین رابطه گفته بود: در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا (اول آذر) گزارشی در زمینه 43 شهر که قبلا محدودیت اجرا شده بود نیز ارائه شد. شرایط 41 شهر در فرایند نزولی است و دو شهر دیگر به زمان احتیاج دارند. این نشان می دهد طرحی که در پنجم آبان آغاز شده، موثر بوده است.

مردم و اصناف رعایت می نمایند

مشاهده های میدانی هم نشان می دهد که بسیاری از اصناف از شنبه اول آذر به محدودیت های کرونایی گردن گذاشته و موضوع را جدی گرفته اند. اتفاقی که می تواند در نهایت به کنترل ویروس کرونا در شهرهای قرمز کرونایی یاری کند.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته(یکشنبه) در این زمینه به خبرنگار سلامت خبرنگاران گفت: همکاری مردم در اولین روز اجرای محدودیت های کرونایی مناسب بوده است. بر اساس آنالیز های اجرا شده و مشاهدات میدانی، میزان رعایت اصناف مناسب بوده و همکاری خوبی از طرف مردم و اصناف با این طرح اجرا شده است.

معاون وزیر بهداشت بیان: این محدودیت ها در مشاغل گروه دو، سه و چهار می تواند در صورت همکاری و همراهی جامعه و اصناف تا حد زیادی از ایجاد تجمع در مراکز خرید جلوگیری کند. مهمترین راه حل در زمینه مدیریت ویروس کرونا، جلوگیری از هرگونه تجمع افراد در راستای کاهش خطر انتقال ویروس کروناست. هرچه تجمع افراد کاهش پیدا کند، خطر انتقال ویروس کرونا نیز کاهش پیدا خواهد نمود.

مبارزه با کرونا همچنان ادامه دارد

این در شرایطی است که بدانیم تا به امروز 44 هزار و 802 نفر در کشور بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت نموده اند و مبارزه با این بیماری در بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور همچنان ادامه دارد.

سید علی دهقان منشادی معاون درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تهران درباره شرایط این بیمارستان گفت: روزانه بین 150 تا 200 مورد مراجعه به دلیل کووید 19 داریم و بین 30 تا 35 بیمار مبتلا به ویروس کرونا روزانه در این مجتمع بیمارستانی بستری می شوند.

وی اظهار کرد: کووید 19 هنوز درمان قطعی و صد درصدی ندارد و در نتیجه پیشگیری اصل اولیه در زمینه کنترل این بیماری محسوب می گردد.

آن چه می توان با اطمینان گفت این است که باید مانند همه ماه های اخیر، زندگی با کرونا را ادامه بدهیم. هم آموزش های صحیح را یاد بگیریم و هم به دیگران یاد بدهیم. توجهی به جزییات و شایعه ها و خبرهای گوناگون نداشته باشیم. قدر مسلم آن چه در سطوح مدیریتی اتفاق می افتد، حتی پس از عبور لایه های مختلف و در صورت رعایت اصول بهداشتی، تاثیر چندانی بر جامعه نخواهد داشت. هرچند نمی توان از تاثیر کلان سیاست گذاری ها غافل شد، اما اگر هر شخص از خودش آغاز نموده و به اصول بهداشتی بی توجه نباشد، ویروس کرونا پشت در می ماند. در نتیجه باید محدودیت های کرونایی که از اول آذر اجرایی شده را جدی گرفته و چشم انتظار نتیجه این محدودیت ها بمانیم و بعدتر هم از آثار این محدودیت ها غافل نشویم.

از: امیر پروسنان

منبع: ایرنا
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 646

به "خبرنگاران محدودیت های کرونایی، چشم انتظار برای نتیجه موثر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران محدودیت های کرونایی، چشم انتظار برای نتیجه موثر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید