ثبت جهانی آیین زیارت قره کلیسا

به گزارش میهن دی ال، آیین و مراسم زیارتی کلیسای تادئوس مقدس (قره کلیسا) در پرونده ای مشترک با کشور ارمنستان عصر پنجشنبه 27 آذرماه 99 در روز چهارم پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس یونسکو با موافقت تمامی داوران کمیته در فهرست میراث جهانی قرار گرفت و به عنوان شانزدهمین میراث ناملموس ایران در یونسکو به ثبت رسید.

ثبت جهانی آیین زیارت قره کلیسا

میراث آریا: محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در حاشیه این اجلاس ضمن تبریک ثبت این آیین و مراسم زیارتی به جامعه ارامنه، مسیحیان ایران و جهان، فرایند رو به افزایش حضور سالانه زوار ارامنه و مسیحی از کشورهای ایران، ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان، کانادا و دیگر کشورهای جهان برای برگزاری این مراسم را بیانگر همزیستی مسالمت آمیز اقوام و ادیان مختلف در ایران و نگاه صلح طلبانه ایرانیان در طول تاریخ گفت.

او با تاکید بر این که در جهان مسیحیت و حتی کشورهای دیگر آیین های مذهبی به ندرت با این شکوه و با این تعداد زائر از کشورهای مختلف برگزار می شود، در زمینه اهمیت ثبت این آیین گفت: برگزاری آیین مذهبی سایر ادیان الهی با حضور پیروان این ادیان از دیگر کشورهای جهان در کشوری مسلمان با امنیت کامل و محیطی امن با همکاری تمامی نهادها و دستگاه های دولتی و تلاش برای بازسازی و نگهداری بناها و آثار تاریخی این ادیان گواه روشن احترام جمهوری اسلامی ایران به پیروان سایر ادیان الهی است.

طالبیان با تشکر از مدیر پایگاه های میراث جهانی کلیساهای ایران و مسئول تهیه بخش ایرانی این پفراینده و دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی در خصوص آیین و مراسم زیارتی کلیسای تادئوس مقدس (قره کلیسا) گفت: این آیین مربوط به شهادت یکی از دوازده حواریون حضرت عیسی مسیح (ع) به نام تادئوس است که از سال 1954 تا کنون به مدت 66 سال به صورت خودجوش توسط ارامنه شمال ایران در کلیسای تادئوس (قره کلیسا) طی سه روز متوالی در مردادماه هر سال برگزار می شود.

معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه اضافه کرد: امیدواریم با ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی شاهد حضور بیش از پیش زوار کشورهای مختلف به عنوان سفیران فرهنگی و انتقال دهندگان پیام صلح دوستی ایرانیان و احترام به همه پیروان ادیان ابراهیمی باشیم.

طالبیان ضمن تبریک ثبت جهانی دو پفراینده مینیاتور و زیارت کلیسای تادئوس در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ابراز امیدواری کرد ثبت جهانی دو پفراینده عود و مهرگان نیز در آینده نزدیک محقق شود.

آیین و مراسم زیارتی کلیسای تادئوس مقدس (قره کلیسا) همه ساله طی سه روز متوالی با حضور زوار ارمنی و مسیحی از ایران، ارمنستان و کشورهای دیگر جهان در مردادماه برگزار می شود. دو روز اول به رویدادهای فرهنگی از جمله مراسم غسل تعمید نوزادان و بچه ها، مراسم عروسی، نذر شمع و غیره در کلیسا و محوطه اطراف اختصاص دارد. در صبح روز سوم مراسم اصلی با نواختن ناقوس کلیسا آغاز می شود و اسقف خلیفه گری شمال غرب ایران مسئولیت برگزاری این مراسم را به عهده دارد و روحانیان کلیساهای ارومیه، جامع ایروان، اصفهان و تهران به او در برگزاری این مراسم یاری می کنند.

کلیسای تادئوس مقدس (قره کلیسا) در کنار کلیسای سن استپانوس، کلیسای زورزور و دره شام به صورت یک مجموعه درسال 1387 در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

قره کلیسا دومین کلیسای قدیمی جهان و یکی از معتبرترین و پرنقش ترین کلیساهای ارمنیان به شمار می رود.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 718

به "ثبت جهانی آیین زیارت قره کلیسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جهانی آیین زیارت قره کلیسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید