ترکاشوند: 60 هزار تن تخم مرغ در نیمه اول امسال صادر شد

به گزارش میهن دی ال، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور گفت: از ابتدای امسال تا انتها شهریورماه جاری 60 هزارتن تخم مرغ به کشور های هدف صادر شده است.

ترکاشوند: 60 هزار تن تخم مرغ در نیمه اول امسال صادر شد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، رضا ترکاشوند در خصوص شرایط صادرات اضافه کرد: فرایند صادرات برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی برای جلوگیری از ضرر و همچنین مدیریت بازار داخلی انجام می شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسرس مرغ تخمگذار کشور با بیان اینکه حجم بالای صادرات تخم مرغ به کشور های عراق و افغانستان بوده است، اظهارداشت: نامتعادل شدن بازار تخم مرغ در ماه های اخیر به دلیل افزایش مجوز صادراتی توسط یکی از دستگاه های دولتی بوده که موجب کمبود عرضه این محصول در بازار داخلی شد.

وی شرح داد: تا تیرماه سالجاری مدیریت صادرات با اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار بود، اما در ماه های اخیر مجوز صادرات به یکی از دستگاه های دولتی محول شد که حجم بالای صادرات، نامتعادلی بازار تخم مرغ داخلی را در پی داشت.

ترکاشوند گفت: طی ماه های اخیر با فرایند افزایش نرخ تخم مرغ در بازار داخلی، نسبت به مدیریت و محدودیت صادرات این محصول اقدام شد تا جایی که دولت صادرات را منوط به پرداخت عوارض کرد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار میزان تولید تخم مرغ کشور در سال گذشته را بیش از یک میلیون تن بیان کرد و گفت: با تولید این میزان تخم مرغ، امکان صادرات حدود 100 هزارتن از این محصول در سال وجود دارد، اما باید با مدیریت در فصول مختلف انجام شود.

وی ادامه داد: تلاش ما مدیریت بازار تخم مرغ داخلی است تا این محصول پروتئینی از سبد خانوار ایرانی حذف نشود و حتی با ادامه صادرات نیز تنشی در بازار داخلی این محصول رخ ندهد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور اضافه کرد: طبق مصوبه اخیر دولت قیمت هر کیلوگرم درب مرغداری 12 هزار تومان و برای مصرف کنندگان 14 هزار و 500 تومان مشخص شده است.

به گفته وی، طبق این مصوبه قیمت هر شانه تخم مرغ 30 تایی فله ای 26 هزارتومان، تخم مرغ شانه 30 تایی بسته بندی شناسنامه دار دارای زنجیره سرد حداکثر 31 هزار تومان، 20 تایی 22 هزار تومان، 15 تایی 18 هزار تومان، 9 تایی 11 هزار تومان و 6 تایی هفت هزار تومان است.

ترکاشوند اضافه کرد: طی روز های اخیر با قیمت گذاری جدید تخم مرغ توسط دولت و محدودیت در صادرات، قیمت هر شانه تخم مرغ 30 تایی در بازار داخلی بین 26 هزار تا 30 هزار تومان به فروش می رسد.

وی ادامه داد: همچنین طی تفاهمی که در گذشته با میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای داشته ایم قرار است تخم مرغ مورد نیاز این مراکز با نرخ های مصوب به دست مصرف کنندگان برسد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار با تاکید بر اینکه صادرات تخم مرغ ممنوع نیست، ادامه داد: طبق آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار از ابتدای مهرماه صادرات تخم مرغ از گمرکات کشور به ازای هر کیلوگرم دو هزار و 500 تومان عوارض و تا سقف پنج هزار تن در ماه قابل انجام است.

وی با اشاره به اینکه به تازگی دولت سیاست جدیدی برای صادرات تخم مرغ مشخص و ابلاغ نکرده است، گفت: البته وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که بدون مجوز این وزارتخانه صادرات تخم مرغ صورت نگیرد.

ترکاشوند قیمت منطقی هر کیلوگرم تخم مرغ را با توجه به هزینه های تمام شده تولید و افزایش نرخ روز اضافه کردن نهاده ها را 15 هزارتومان بیان کرد و از دولت خواست تا در صورت متعادل شدن و روال عادی بازار تخم مرغ داخلی، صادرات این محصول با مدیریت از سرگرفته شود تا تولیدکنندگان داخلی متضرر نشوند.

گفتنی است طی ماه های اخیر با کاهش عرضه تخم مرغ در میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای قیمت هر شانه تخم مرغ 30 تایی در بازار بین 38 هزار تا 43 هزارتومان به فروش می رسید.

طبق آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور، هزینه خرده فروشی تخم مرغ برای واحد های فروشگاه های زنجیره ای حداکثر 30 تایی دو هزارتومان، برای تخم مرغ 20 تایی یک هزارو 500 تومان، برای 15 تایی یک هزار تومان، برای 9 تایی 600 تومان و برای 6 تایی 400 تومان است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 572

به "ترکاشوند: 60 هزار تن تخم مرغ در نیمه اول امسال صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکاشوند: 60 هزار تن تخم مرغ در نیمه اول امسال صادر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید