روش صحیح فریز کردن موادغذایی همراه با نکاتی کاربردی

به گزارش میهن دی ال، یخچال بخش مهمی از آشپزخانه شما است، جایی که می توانید برای مدت طولانی تری مواد غذایی را ذخیره کنید تا تازه و سالم باقی بماند. اما آیا می دانستید که روش های خاصی برای نگهداری انواع مختلف مواد غذایی در فریزر وجود دارد تا به ماندگاری بیشتر و فاسد نشدن آن ها یاری کند؟ در این مقاله از سری نوشتارهای خبرنگاران مگ، نحوه هوشمندانه فریز کردن موادغذایی در یخچال را شرح خواهیم داد.

روش صحیح فریز کردن موادغذایی همراه با نکاتی کاربردی

اصول نگهداری و فریز کردن موادغذایی بر حسب نوع آن ها

در حالت کلی ضروری است بدانید که محصولات تازه، انواع گوشت، محصولات لبنی و غذاهای پخته شده همگی برای نگهداری بهینه به دماها و ظروف متفاوتی احتیاج دارند. مهم است که بدانید هر نوع محصولی را در کجا، در چه دمایی و در چه نوع ظروفی نگهداری کنید.

موادغذایی تازه، همانند میوه و سبزیجات

مهم است که محصولات تازه را در جایخچالی که معمولاً در پایین یخچال شما واقع شده است، نگهداری کنید. درواقع این منطقه از این جهت مناسب است که می تواند رطوبت و دمای بالاتری را در میوه ها و سبزیجات حفظ می نماید تا این دسته از موادغذایی برای مدت طولانی تری تازه بماند. میوه ها و سبزیجات را جدا از یکدیگر نگهداری کنید تا آلودگی سبزیجات کمتر به پوسته میوه ها منتقل گردد. بعلاوه میوه هایی مانند سیب و موز که که گاز اتیلن فراوری می نمایند هم باید در یک ظرف یا کیسه جداگانه نگهداری شوند.

فریز کردن موادغذایی: انواع گوشت

برای فریز کردن موادغذایی از جمله انواع گوشت های خام ما باید از بسته بندی پلاستیکی یا فویل محکم بهره ببرید. به طوری که از ریختن آب آن روی سایر غذاها و آلودگی سایر مواد جلوگیری گردد. در کنار این مورد برای فریز کردن گوشت پخته بهتر است که آن را در یک ظرف دربسته یا یک کیسه زیپ دار قرار دهید و سپس آن را در فریز بگذارید.

فریز کردن موادغذایی: محصولات لبنی

توصیه می گردد لبنیات را در قفسه بالای یخچال خود نگهداری کنید. اگر قصد دارید شیر، ماست، پنیر و سایر محصولات لبنی را در فریزر بگذارید باید همواره آن ها را در ظروف دربسته یا کیسه های زیپ دار در بسته نگهداری کنید تا از فساد و آلودگی آن ها به خوبی جلوگیری گردد. لازم به تاکید است که حتما تاریخ انقضای هر محصول لبنی را قبل از خرید و مصرف آنالیز کنید.

فریز کردن موادغذایی پخته شده

محصولات پخته شده با لبنیات خام و تخم مرغ، مانند کیک کدو حلوایی، پای خامه ای یا موادغذایی به جای مانده که با کره خامه ای تهیه شده اند، باید در ظروف دربسته نگهداری شوند. بعلاوه قرار دادن این دسته از خوراکی ها در یک لایه پلاستیکی یا فویل آلومینیومی هم می تواند به تازه نگه داشتن آن ها برای مدت طولانی تر یاری کند. گفتنی است که به منظور اطمینان از ایمن بودن غذای پخته شده، باید آن را در ظروف دربسته یا کیسه های زیپ دار نگهداری کرد و تاریخ پخت آن را برچسب گذاری کرد. همواره به یاد داشته باشید غذای پخته شده را ظرف دو ساعت پس از پخت در یخچال قرار دهید و ظرف سه تا چهار روز آن را مصرف کنید.

نکاتی برای نگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزر

در این بخش قصد داریم چند نکته اساسی برای نگهداری و فریز کردن موادغذایی در یخچال به روش صحیح را فهرست کنیم.

1. تنظیمات صحیح دمای یخچال

مهم است که یخچال خود را در دمای مناسب (4 درجه سانتی گراد یا کمتر) قرار دهید تا از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری گردد. در حالت کلی منطقه ها مختلف یخچال باید بر اساس نوع موادغذایی انتخاب گردد. درواقع گوشت ها و محصولات لبنی باید در فریزر نگهداری شوند، در حالی که غذاهای پروسس شده و پخته شده باید در قفسه های پایینی یخچال قرار گیرند.

2. اهمیت انتخاب ظروف و بسته بندی مناسب

ظروف مختلفی برای نگهداری مواد غذایی در یخچال وجود دارد که از جمله آن ها می توان به انواع شیشه، کیسه پلاستیک، سلفون، فویل آلومینیوم و ظروف پلاستیکی اشاره نمود. به طور کلی شیشه یک گزینه عالی برای نگهداری موادغذایی است، چرا که غیر متخلخل است و بو یا طعم موادغذایی را جذب نمی نماید. بعلاوه هیچ خطری از منظر آزادسازی مواد شیمیایی در غذا ندارند. البته در هنگام خرید حتما باید به این نکته توجه کنید که ظرف انتخابی قابلیت استفاده در فریزر و مایکروویو را داشته باشد. چرا که بسیاری از ظروف شیشه ای در مواجهه با هوای سرد و گرم ترک برمی دارند و می شنمایند.

در کنار آن انتخاب ظروف پلاستیکی، یک گزینه ارزان برای نگهداری موادغذایی است که در اشکال و میزان های مختلفی در بازار وجود دارد. مشحصه هایی همانند سبکی و دوام از جمله مزایای چنین محصولاتی است که در صورت مراقبت مناسب می توان تا چندین بار مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، این دسته از محصولات می تواند بوها و طعم ها را در طول زمان جذب و ممکن است به مرور زمان سمومی از خود آزاد کند.

ظروف سرامیکی و فلزی برای فریز کردن موادغذایی

سرامیک گزینه ای عالی برای نگهداری مواد غذایی است زیرا بو و طعم را جذب نمی نماید و غیر سمی است. با این حال، این ماده می تواند شنماینده باشد و در صورت افتادن به راحتی شکسته گردد. از طرف دیگر فلزات بادوام هستند و خاصیت حفظ حرارت خوبی دارد، بعلاوه در دمای سرد و گرم قابل استفاده اند.

رایج ترین انواع روکش های مواد غذایی

بعضی از رایج ترین انواع روکش هایی که برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شوند عبارتند از:

  • فویل آلومینیومی: روشی موثر برای نگهداری مواد غذایی در یخچال، زیرا مانعی قوی در برابر رطوبت و بو است.
  • روکش پلاستیکی: یکی دیگر از گزینه های محبوب برای نگهداری مواد غذایی استفاده از پلاستیک است، زیرا می توان از آن برای بستن محکم مواد غذایی و جلوگیری از قرار گرفتن در معرض هوا استفاده کرد. در کنار این موارد خوب است بدانید که استفاده از کیسه های فریزری ضد رطوبت زیپ دار مانع سوختگی فریزری غذاها شوید. ورود هوا به داخل بسته بندی های غذاهای منجمد، موجب تغییر رنگ و ایجاد لکه هایی روی مواد غذایی می گردد. البته غذا فاسد نمی گردد اما طعم آن دیگر مانند قبل نخواهد بود. غذاها را در بسته های کوچک و به میزان احتیاجتان بسته بندی کنید تا در این صورت هم سریع تر منجمد می شوند و هم استفاده از آن راحت تر خواهد بود.
  • کاغذ روغنی: یک گزینه عالی برای برشته کردن و پختن خوراکی ها است. بعلاوه نچسب است و طعم و بو را جذب نمی نماید.
  • کاغذ مومی: مقاوم در برابر چربی است و مانعی بین مواد غذایی و سطوح دیگر ایجاد می نماید که آن را به گزینه ای ایده ئال برای بسته بندی ساندویچ یا نگهداری اقلام نرم مانند برش های کیک تبدیل می نماید.

4. وکیوم کنید!

یکی از دستگاه هایی که برای بسته بندی کردن خوراکی طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه بسته بندی وکیوم است.اگر بودجه کافی دارید استفاده از دستگاه وکیوم برترین گزینه است. از آنجا که در این روش تمام هوای داخل بسته خارج می گردد در نتیجه از یخ زدگی و از بین رفتن مواد مغذی محصولات جلوگیری می نماید.

5. برچسب زدن اقلام، یکی از نکات مهم در فریز کردن موادغذایی

برچسب زدن به اقلام غذایی با تاریخ خرید یا پختن آن ها یاری می نماید تا مطمئن شوید که همه غذاها قبل از تاریخ انقضا مصرف شده اند. برچسب ها را مستقیماً روی ظروف یا کیسه های پلاستیکی قرار دهید. در نظر داشته باشید که اگر پس از چهار روز خوراکی های پخته و فریزر شده را استفاده نکردید آن ها را از یخچال فریزر خارج کنید و دور بریزید.

6. مرتباً یخچال را تمیز کنید!

برای اطمینان از اینکه مواد غذایی را به روشی سالم در یخچال نگهداری می کنید، مهم است که به طور منظم یخچال خود را تمیز کنید. اقلام تاریخ مصرف گذشته را بیرون بریزید، قفسه ها را با آب گرم و صابون پاک کنید تا ذرات غذا پاک گردد. تمام واشرهای اطراف درها را از منظر علائم سایش یا آسیب آنالیز کنید، زیرا ممکن است منجر به نشت هوا گردد که خود می تواند عاملی برای فاسد شدن سریع تر غذاها باشد.

نتیجه گیری

اگر موادغذایی به درستی در یخچال و فریز نگهداری شوند می توانند تا مدتی تازه و خوشمزه بمانند. به خاطر داشته باشید که نکات مطرح شده در این مقاله بخش مهمی از یک سبک زندگی سالم است و می تواند با کاهش دور ریز موادغذایی به حفاظت از محیط زیست هم یاری کند. بعلاوه روش های بیان شده، به شما یاری می نماید بتوانید یاد بگیرید که چگونه بوی یخچال را کم و حتی از ایجاد بوی بد آن جلوگیری کنید.

منبع: Toshiba

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 تیر 1403 بروزرسانی: 10 تیر 1403 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1618

به "روش صحیح فریز کردن موادغذایی همراه با نکاتی کاربردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش صحیح فریز کردن موادغذایی همراه با نکاتی کاربردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید