ترفندهایی برای عبور سریع از قسمت امنیتی فرودگاه!

به گزارش میهن دی ال، صدای بوق هشدار گیت بازرسی، ممکن است برای شما هم استرس زا باشد. تمام مسافرانی که می خواهند سوار هواپیما شوند باید از گیت بازرسی فرودگاه عبور نمایند. این گیت مانند دروازه ای است که به وسیله اشعه می تواند اشیای ممنوعه را تشخیص دهد تا از انتقال آنها به کابین هواپیما جلوگیری کند و امنیت مسافران را در هواپیما تامین کند. عبور از گیت بازرسی فرودگاه ممکن است کمی چالش برانگیز باشد اما با رعایت نکاتی که به ظاهر ساده به نظر می رسند، می توانید از بسیاری دردسرها نجات پیدا کنید و به راحتی از قسمت امنیت فرودگاه رد شوید. در ادامه مقاله با خبرنگاران همراه باشید تا ترفندهایی برای رد شدن سریع از قسمت امنیت فرودگاه را به شما معرفی کنیم.

ترفندهایی برای عبور سریع از قسمت امنیتی فرودگاه!

قوانین رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه

رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه، شامل قوانین و مقرراتی است که در ادامه به آنها می پردازیم. اول از همه باید با چیدن وسایل سفر آغاز کنید. وسایل سفر رو طوری بچینید که به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید. هنگامی که می خواهید از قسمت امنیت فرودگاه رد شوید، ممکن است بعضی وسایل احتیاج به خارج شدن داشته باشند، بنابراین هنگام جمع کردن وسایل بهتر است این گونه وسایل را در بخشی از چمدان یا کوله پشتی بچینید که به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید. بعضی وسایل نیز جز اشیای ممنوعه به حساب می آیند و بهتر است از به همراه داشتن آنها جدا خودداری کنید.

اشیا ممنوعه در پرواز | رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه

از آنجایی که قوانین و مقررات هوایی هر روز تغییر می نمایند، پس بهتر است قبل از سفر همواره لیستی از اشیای ممنوعه را از سایت های معتبر تهیه کنید. این کار باعث می گردد از به همراه داشتن خواسته یا ناخواسته این اشیا خودداری کنید و بدون معطلی از قسمت امنیت فرودگاه رد شوید. در ادامه به تعدادی از وسایلی که قسمت امنیت فرودگاه به آنها حساس است و جهت تامین امنیت پروازها و آسایش مسافرین از انتقال آنها به داخل هواپیما جلوگیری می گردد، می پردازیم. اشیای ممنوعه در پرواز شامل موارد زیر می شوند:

 • وسایل تیز و نوک تیز
 • جواهر و زیورآلات فلزی
 • تزیینات موی فلزی
 • انواع سلاح گرم
 • انواع سلاح سرد
 • مواد سریع الاشتعال
 • انواع اسپری ها
 • مهمات
 • وسایل تیز و نوک تیز

به همراه داشتن وسایل تیز و نوک تیز در داخل هواپیما ممنوع است؛ چرا که سلاح سرد محسوب می گردد و حمل آنها بدون اخذ مجوز غیرقانونی است. این وسایل می توانند برای دیگران آسیب زا باشند، بنابراین در گیت فرودگاه جمع آوری می شوند. سعی کنید تحت هیچ شرایطی این وسایل را به همراه نداشته باشید تا بدون استرس از گیت فرودگاه رد شوید و معطل نشوید.

  • تزیینات مو

  گیت فرودگاه به کوچک ترین فلزهایی که همراه مسافر باشد حساسیت نشان می دهد. حتی ممکن است این فلز به صورت تزیینی کوچک در لباس شما به کار رفته باشد. در بعضی مواقع ممکن است گیت فرودگاه به کلیپس های موی بانوان نیز حساسیت نشان دهد و بوق هشدار به صدا درآید، بنابراین برای رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه از کش یا کلیپس های غیر فلزی بهره ببرید تا بدون هیچ استرسی از گیت فرودگاه رد شوید. توجه داشته باشید در بیشتر مواقع وسایلی از جنس طلا یا نقره در هنگام رد شدن از دستگاه اسکن بدن مسئله ای ایجاد نمی نمایند اما تمام اشیای فلزی را باید در سبدی جداگانه قرار دهید.

 • جواهر و زیورآلات | رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه

از آنجایی که قسمت امنیت فرودگاه به وسایل فلزی حساس است، اگر دستبند فلزی یا زیورآلات به همراه داشته باشید بوق هشدار به صدا در می آید و اجازه رد شدن به شما نمی دهد. برای اینکه در رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه معطل نشوید بهتر است تا حد امکان از جواهر و زیورآلات فلزی و غیرضروری استفاده نکنید، اما اگر به همراه داشتن این وسایل برایتان اهمیت دارد آنها را در جایی دم دست مانند کیف دستی خود قرار دهید. اگر هم برایتان سخت است قبل از ورود به گیت فرودگاه آنها را درآورده و پس از عبور مجدد آنها را بهره ببرید.

 • انواع سلاح گرم و سرد | رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه

بدیهی است هیچ مسافری با به همراه داشتن انواع سلاح گرم مثل سلاح های نظامی، تفنگ های شکاری و ساچمه زن و انواع سلاح های سرد مانند شمشیر، دشنه، کارد سنگری، انواع چاقو، تیغ موکت بری، تیغ جراحی، قیچی، پنجه بوکس و سایر وسایل این چنینی از قسمت امنیت فرودگاه رد نخواهد شد. گیت فرودگاه حتی به بعضی از سلاح های اسباب بازی که شباهت زیادی به سلاح های واقعی دارند، حساسیت نشان خواهد داد. به همراه داشتن سلاح های گرم و سرد داخل هواپیما می تواند خطرات زیادی برای مسافرین داشته باشد، به همین علت فرودگاه این وسایل را شناسایی نموده و از به همراه داشتن آنها داخل هواپیما به شدت جلوگیری می نماید.

 • مواد سریع الاشتعال

مواد سریع الاشتعال مثل بنزین و کپسول های گاز مایع برای آوردن به داخل هواپیما خطرناک هستند و در قسمت امنیت فرودگاه جمع آوری می شوند.

 • انواع اسپری ها

به همراه داشتن انواع اسپری ها مثل گاز اشک آور، فلفلی، سمی و بی حس نماینده نیز امنیت سایر مسافرین را به خطر می اندازد، پس هرگز این وسایل را به همراه نداشته باشید.

 • مهمات | رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه

انواع مهمات شامل فشنگ ها، نارنجک ها، موارد منفجره از قبیل تی ان تی، سی 4، چاشنی های انفجاری، مواد محترقه و آتش زا باروتی انفجاری، از جمله دیگر وسایلی هستند که به هیچ عنوان نباید وارد هواپیما شوند و در قسمت امنیت فرودگاه جمع آوری می شوند.

ترفندهایی برای سریع رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه

در قسمت های قبل اشیای ممنوعه برای پرواز معرفی شدند. در ادامه می خواهیم بعضی وسایلی را که گیت بازرسی به آنها حساس است و باید به طور جداگانه آنها را حمل کنید، به شما معرفی کنیم. علاوه بر آن، دانستن بعضی نکات و رعایت کردن آنها به شما یاری می نماید تا در گیت بازرسی به دردسر نیفتید و به راحتی از قسمت امنیت فرودگاه رد شوید.

 • حمل وسایل الکترونیکی

وسایل الکترونیکی خود را باید به طور جداگانه از قسمت امنیت فرودگاه رد کنید، پس بهتر است لپ تاپ، تبلت، تلفن همراه و سایر وسایل الکترونیکی را در دسترس خود قرار دهید و به طور جداگانه به مامور گیت تحویل دهید یا در سبدی جداگانه قرار دهید تا بدون اتلاف وقت از گیت بازرسی عبور کنید .

 • بسته بندی مواد مایع

طبق قوانین و مقررات هوایی مسافران اجازه ندارند هر مقداری که می خواهند مایعات به داخل کابین هواپیما ببرند و تنها در شرایطی می توانند با خود مایعات حمل نمایند که حجم کمتر از 100 میلی لیتر داشته باشد و بعلاوه در پلاستیک های شفاف بسته بندی شده باشند. شاید تصور کنید بسته بندی نیز باید در فرودگاه انجام گردد اما خودتان باید در خانه مواد مایع را در پلاستیک های شفاف بسته بندی کنید تا فرآیند عبور از گیت بازرسی فرودگاه سریعتر انجام گردد. لوازم مایع شامل شامپوهای بهداشتی، اسپری و خمیر دندان از جمله وسایلی هستند که ممکن است احتیاج باشد در قسمت امنیت فرودگاه نشان دهید.

 • پوشیدن کفش راحت | رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه

یکی دیگر از نکاتی که باید در رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه در نظر گرفت، پوشیدن کفش راحت است. بعضی از فرودگاه ها ممکن است ماموران بازرسی سخت گیرتر باشند و شما را وادار نمایند کفش تان را در بیاورید. بعضی از کفش های پاشنه دار در نظر ماموران بازرسی مشکوک هستند و به خاطر اینکه ممکن است چیزی در آنها جاسازی شده باشد، آنها را آنالیز می نمایند و در دستگاه اسکنر اشعه ایکس قرار می دهند. بهتر است برای سریع رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه، کفش های بدون بند و بدون ساق بپوشید تا در آوردن آنها وقت زیادی از شما نگیرد.

 • لباس های سنگین و کلفت

لباس های کلفت مانند کت، کاپشن یا هر چیزی که شما را بزرگتر از سایز معمول تان نشان دهد، ممکن است در گیت بازرسی فرودگاه شما را با مشکل روبرو کند. شما باید قبل از رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه کت و کاپشن خود را به همراه چمدان تان از زیر دستگاه اسکن رد کنید تا تمامی اجزای آن به وسیله دستگاه آنالیز شوند.

 • به همراه داشتن بار اضافه

به همراه داشتن بار اضافه چه به صورت بسته بندی یا چمدان مشکلاتی را به همراه دارد. به همراه داشتن چمدان های زیاد باعث می گردد تا صفی طولانی برای چک امنیتی ایجاد گردد و دیگر مسافران را کلافه کند. بنابراین سعی کنید تا جایی که امکان دارد سبک سفر کنید و بار اضافه همراه نداشته باشید تا در زمان کم بازرسی انجام گردد و وقت دیگران نیز گرفته نگردد.

 • بازرسی امنیتی | رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه

در قسمت بازرسی امنیتی، کارت شناسایی و بلیت خود را باید نشان دهید. پس بهتر است مدارک و کارت های شناسایی خود را در دسترس قرار دهید و از امن بودن جای آنها مطمئن باشید. مراقب باشید که مدارک و کارت شناسایی خود را در فرودگاه گم نکنید.

 • سرویس گلوبال اینتری

اگر ساکن خارج از کشور هستید یا بسیار سفر می کنید، بهتر است برای رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه از سرویس گلوبال اینتری بهره ببرید. سرویس گلوبال اینتری خدمات دولتی است که فرایند قسمت امنیت و مهاجرت را برای مسافران تسریع می نماید. شما هرجای جهان که باشید، می توانید برای دریافت خدماتی معادل سرویس گلوبال اینتری اقدام کنید. برای بهره مندی از این خدمت باید هزینه ای جداگانه پرداخت کنید اما با وجود این هزینه بسیاری از کارت های اعتباری تعرفه های مناسبی را به مشتریان ارائه می دهند و حتی تخفیفات بسیاری برای آنها در نظر می گیرند.

از دیگر مزایای سرویس گلوبال اینتری این است که تا 5 سال به شارژ و پرداخت مجدد احتیاج ندارد. تا به امروز افراد زیادی از کارت های گلوبال اینتری استفاده نمودند و این افراد معتقدند به همراه داشتن این کارت ها بسیار ارزشمند است، چرا که باعث می گردد سریعتر از قسمت امنیت فرودگاه عبور نمایند. زمانی که در فرودگاه در سریع ترین حالت و با آسودگی خاطر از قسمت امنیت فرودگاه رد می شوید، متوجه می شوید این کارت چقدر ارزش دارد.

نتیجه گیری

برای رد شدن از قسمت امنیت فرودگاه در سریع ترین و راحت ترین حالت ممکن، باید از به همراه داشتن اشیای ممنوعه خودداری کنید، وسایل الکترونیکی خود را به طور جداگانه حمل کنید، مواد مایع با حجم کمتر از 100 میلی لیتر را در پلاستیک های شفاف بسته بندی کنید، کفش های راحت و بدون بند بپوشید و بار اضافه به همراه نداشته باشید. هم چنین مدارک و کارت شناسایی خود را در کیف دستی خود بگذارید تا سریع تر بتوانید به قسمت بازرسی امنیتی نشان دهید و از گیت عبور کنید. با رعایت همین نکات ساده می توان بدون استرس از قسمت امنیتی فرودگاه رد شد. اگر قصد سفر با هواپیما را دارید، حتما خبرنگاران را دنبال کنید تا با قوانین و مقررات هوایی بیشتر آشنا شوید.

1. اشیای ممنوعه در پرواز شامل چه مواردی می شوند؟

چاقو، زیورآلات فلزی، کلیپس های فلزی، سلاح های نظامی، تفنگ های شکاری و ساچمه زن، شمشیر، دشنه، کارد سنگری، انواع چاقو، تیغ موکت بری، تیغ جراحی، قیچی، پنجه بوکس، بنزین، کپسول های گاز مایع، گاز اشک آور، فلفلی، سمی و بی حس نماینده، فشنگ ها، نارنجک ها، مواد منفجره از قبیل تی ان تی، سی 4، چاشنی های انفجاری، موارد محروقه و آتش زا باروتی انفجاری

2. سرویس گلوبال اینتری چیست؟

سرویس گلوبال اینتری،خدمات دولتی است که با پرداخت هزینه ای جداگانه کارت گلوبال اینتری خریداری می گردد و فرایند قسمت امنیت و مهاجرت را برای مسافرانی که ساکن خارج از کشور هستند یا بسیار به سفرهای خارجی می فرایند تسریع می نماید.

3. تلفن همراه و لپ تاپ خود را چطور از گیت بازرسی فرودگاه رد کنم؟

برای رد کردن وسایل الکترونیکی مثل تلفن همراه و لپ تاپ، باید به طور جداگانه به مامور گیت تحویل دهید یا در سبدی جداگانه قرار دهید.

منبع: الی گشت
انتشار: 11 شهریور 1401 بروزرسانی: 11 شهریور 1401 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1434

به "ترفندهایی برای عبور سریع از قسمت امنیتی فرودگاه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفندهایی برای عبور سریع از قسمت امنیتی فرودگاه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید