پرواز زدگی و دانستنی های سفر ، تنظیم زمان بندی بدن در سفر

به گزارش میهن دی ال، آیا می دانید ریتم شبانه روزی چیست ؟ این بخشی از دانستنی های سفر است. اگر مکررا در حال سفر با هواپیما هستید احتمالا با این مفهوم یا اصطلاح آشنا شدید. ریتم شبانه روزی ، زمان 24 ساعته بدن شما است. این یک ریتم روزانه بدن است که شما را در معرض نور قرار می دهد.این ریتم مشخص می نماید که چه زمانی بیدار شوید ، بخورید ، به رختخواب بروید و غیره. هنگامی که این ریتم را مختل می کنید ، برای مثال به جایی بروید که نوردهی با محیط طبیعی اطراف شما متفاوت باشد ، این ریتم داخل یک حلقه تکراری قرار می گیرد. نتیجه آن چیزی است که ما آن را پرواز زدگی می نامیم. پرواز زدگی می تواند منجر به عملکرد ضعیف جسمی و ذهنی ،عدم تمرکز و خستگی گردد و به همان مقدار هم برای افرادی که به سفر تجاری و یا افرادی که در تعطیلات به سفر می روند ، خسته کننده است. وقتی به سمت شرق می روید ، این بیشتر به شما آسیب می رساند . بنابراین احتمال اینکه تنظیم یک قسمت از سفرتان آن را بدتر کند هست. اگر به سمت غرب سفر می کنید شب هنگام بسیار خواب آلود خواهید شد و در مقصد خود قبل از طلوع خورشید بیدار خواهید شد و احتیاج به برنامه تنظیم خواب در سفر دارید.وقتی به سمت شرق می روید مخالف این است. اگر در پی چند ترفند ساده هستید که این مرحله را بگذرانید و با پرواز زدگی مبارزه کنید، با دیدی مثبت به آن نگاه کنید. نگاهی به لیست زیر بیندازید. نکته اضافی: بسیاری از افرادی که به صورت مکرر در حال پرواز هستند می گویند که تنظیم زمان بازگشت به خانه سخت تر از تنظیم زمان تعطیلات است. اگر سفرتان خیلی کوتاه است برای مثال 3 یا 4 روز یا کمتر ،شاید بهتر باشد تنها به برنامه معمول خود ادامه دهید و شما احتیاج دارید زمان بندی بدن در سفر خود را شناسایی کنید.

پرواز زدگی و دانستنی های سفر ، تنظیم زمان بندی بدن در سفر

اگر می خواهید مقالات بیشتری درباره مسائل سفر با هواپیما مطالعه کنید ، می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید که جز دانستنی های سفر است:

ترس از هواپیما و راه های کنار آمدن با آن

برای گرفتگی گوش هایمان در سفر با هواپیما چه کاری انجام دهیم ؟؟

جت لگ چیست؟؟ | سفر در زمان، خواب شما را آشفته می نماید !!

چند روز زودتر برسید (در صورت امکان)

با دست یافتن به راه حلی مناسب خارج از این روش آغاز خواهیم کرد و این بخش مرتبط با دانستنی های سفر است : به خود اجازه دهید که زمان بیشتری را برای گذراندن سفر دلخواه خود بگذرانید. یک دوره یک یا دو روزه ،برترین کار قبل از آغاز یا برنامه ریزی کردن است.در حالی که این فرآیند ایده آل است اما همواره در توان مسافران عادی نیست.

برنامه خود را از هفته قبل تنظیم کنید

اگر به سمت شرق می روید ، 30 دقیقه زودتر به رختخواب بروید و زودتر از روزهای قبل هفته به گردش بروید. به سمت غرب می روید؟ برعکس این کار را انجام دهید ، دیرتر به رختخواب بروید و این مرتبط با زمان بندی بدن در سفر است. به آرامی خواب خود را با زودتر رفتن به رختخواب و زمانی نزدیک به زمان محلی خود تنظیم کنید که این باعث راحتی بدن شما در یک روال تازه خواهد شد و مرتبط با تنظیم خواب در سفر است و به جلوگیری از پرواز زدگی یاری می نماید و این به مفهوم قسمتی از دانستنی های سفر است.

آنچه را می خورید ، زمان بندی کنید

زمان وعده غذایی شما هم می تواند زمان خواب شما را تغییر دهد مانند خواب . وعده غذایی خود را نزدیک به زمان وعده غذایی مقصد خود بخورید. تغییر ناگهانی در ریتم شبانه روزی می تواند ، سیستم گوارش و الگوی خوابتان را داخل یک حلقه تکراری بیندازد. این می تواند به تنظیم خواب در سفر نیز یاری شایانی کند.طبق یک قاعده کلی پروتئین در صبح شما را سرحال تر می نماید و کربوهیدرات در شب موجب خواب آلودگی می گردد. اما خوردن هر چیزی نزدیک به زمان خواب باعث اختلال در خواب REM (خواب همراه با حرکات سریع چشم) می گردد.در حالی که هیچ مطالعه رسمی در خصوص یک رژیم غذایی موثر در برابر پرواز زدگی وجود ندارد اما یک نسخه از رژیم غذایی که به وسیله افرادی که بصورت مکرر در حال پرواز هستند ، وجود دارد.اگر به این رژیم غذایی علاقه مند هستید ،یک هفته قبل از این که به سفر بروید آن را آغاز کنید و این کارها را انجام دهید: رژیم غذایی پرواز زدگی احتیاج دارد که آن را به صورت متناوب بین صبحانه ای با پروتئین بالا و شامی با کربوهیدرات بالا در یک روز بخورید وبا وعده های سبک غذایی بعدی روزه داری کنید. هر روز این روال را طبق هفته قبل انجام دهید .در روز عزیمت باید از صبحانه ای با پروتئین بالا مطابق با زمان محلی صرف صبحانه در مقصد خود برخوردار شوید. سعی کنید زمان بندی بدن در سفر را تمرین کنید.روز اول ،با صبحانه ای با پروتیئن بالا جشن بگیرید. کافئین یا الکل جز در اواخر بعدازظهر ننوشید. هنوز هم می توانید طبق زمان محلی خود غذا بخورید. روز دوم ، باید روزه بگیرید و تنها وعده های غذایی سبک شامل سالاد ، سوپ ، میوه و سبزیجات بخورید. این روال را تا زمانی که در حال حرکت هستید و اطمینان حاصل کنید که یک روز روزه داری انتها یافته است ، انجام دهید. اما صبحانه را با پروتئین بالا طبق زمان محلی صرف صبحانه در مقصد خود صرف کنید واز این طریق از سفر خود لذت ببرید.به طور کلی این نکات در بخش دانستنی های سفر جای می گیرند:

· از کافئین عاقلانه بهره ببرید.

· اجتناب از نمک.

· تا زمانی که خوابتان تنظیم می گردد از خوردن الکل خودداری کنید.

· در هر ساعت که در حال پرواز هستید ، یک لیوان آب بنوشید و این سبب تنظیم خواب در سفر می گردد.

· موز بخورید(سرشار از ملاتونین ، سرتونین و منیزیم است و یک وعده غذایی عالی است برای زمانی که در هواپیما احتیاج به خواب دارید)

بلافاصله بعد از رسیدن ، منطقه ها زمانی را عوض کنید

ساعت خود را طبق منطقه زمانی که به سمت آن حرکت می کنید ، تغییر دهید این موجب می گردد تا از نظر روانی برای تغییر زمان آماده شوید. از لحظه ای که فرود می آیید کوشش کنید که مطابق با زمان مقصد بخورید و بخوابید و این به مفهموم زمان بندی بدن در سفر است و این مقاله یاری می نماید تا با دانستنی های سفر آشنا و آن ها را به خاطر بسپارید.

شبانه پرواز کنید

باز هم ، همواره این یک گزینه نیست . اما پرواز شبانه این فرصت را به شما می دهد که برنامه خواب خود را طبق مقصد خود تنظیم مجدد کنید. اگر در شب پرواز می کنید ، زمان خواب خود را طبق زمان مقصد خود تنظیم کنید. این به این معنی است که یک چشم بند داشته باشید که زودتر بخوابید یا اگر می خواهید دیرتر بخوابید یک فنجان قهوه بنوشید یا در یک محیط روشن قرار گیرید .بنابراین می توانید بیشتر بیدار بمانید و این سبب تنظیم خواب در سفر می گردد.

در ابتدا در برابر اشتیاق خود برای بیرون رفتن مقاومت کنید

این مشکل در قسمت غربی سفرتان بدتر به شما ضربه خواهد زد. اگر در حال حاضر احساس بی حالی می کنید ممکن است زمانی که رسیدید برای یک چرت 20 دقیقه ای سریع وسوسه شده باشید ، اما همه ما می دانیم یک خواب نیمروزی کوتاه ممکن است باعث گردد ساعت 4 صبح در حالی که گرسنه هستید از خواب برخیزید.اگر در حال حاضر کسی هستید که خیلی چرت می زند و در جلسات کوتاه 20 دقیقه ای اینکار را به صورت پنهانی انجام می دهید پس به همین علت به سمت غرب بروید. بیشتر ما این قدرت را نداریم. بنابراین اگر در زمانی نزدیک به زمان خواب خود به مقصد رسیدید برترین کار این است که بیدار بمانید. الان برترین زمان است که کمی قهوه بنوشید.با این حال دقت کنید که میزان زیادی آب بنوشید و بعلاوه برای جلوگیری قطعی از پرواز زدگی نوشیدن آب بسیار مهم است.اگر در روز روشن رسیدید تا جایی که می توانید زمان زیادی را در بیرون بگذارنید.این نکته در زمانی که به سمت شرق حرکت می کنید بسیار مفید است.امیدوارم بتوانید شب قبل به خوبی استراحت کنید. بیرون رفتن باعث نشاط وهوشیاری بیشتر شما می گردد و به مغز شما این پیغام را می دهد که هنوز زمان خواب نیست. شما می توانید با مطالعه بخش دانستنی های سفر به این نکات واقف شوید.

در هواپیما بخوابید

زمان خواب شما همان زمان خواب شما در مقصد است.اگر هنوز در هواپیما هستید این می تواند کمی مشکل به نظر برسد(بویژه در پروازهای اکونومی)خواب در هواپیما ممکن است بصورت واقعی غیرممکن به نظر برسداما چند نکته برای گذراندن این مرحله داریم که به شدت توصیه می کنیم.

· لباس راحت بپوشید (از قلم نیاندازید که یک جفت کفش راحتی بپوشید یا یک بالشتک همراه خود داشته باشید)

· به سرعت نخوابید و چرت نزنید.

· چشم بند خود را همراه خود داشته باشید.

· هدفون یا دوشاخه های گوش.

یک نکته کوچک را از ما به یاد داشته باشید ، حذف نویز هدفون هزینه ای حدود 300 دلار دارد اما یک جفت دوشاخه ساده گوش هزینه آن نزدیک به یک دلار است.

یاری های خواب

کارشناسان می گویند مصرف 3 میلی گرم ملاتونین یک یا دو ساعت قبل از خواب در روزی که به مقصد می رسید باعث می گردد که زمان خواب شما به 10 ساعت برسد.اگر پرواز شبانه داشته باشید ملاتونین را حدود دوساعت یا بیشتر قبل از زمان خواب خود در جایی که هستید دریافت کنید. ملاتونین را در همان شبی که به مقصد می رسید و در همان چند روزی که در آنجا هستید دریافت می کنید. اگر می خواهید این ضربه قدری کمتر باشد یک قرص خواب می تواند زندگی شما را در طول سفر طولانی مدت شبانه نجات دهد. ممکن است عوارض جانبی منفی داشته باشد و حتی خواب شما را بیشتر هم بکند. اگر یک یاری خواب داشته باشید از قبل راحت هستید به این معنی است که از این به بعد هم راحت خواهید بود.روغن اسطوخودوس بسیار ارزان است و به صورت گسترده ای در دسترس است و چون در بطری هایی با میزان بسیار کم بسته بندی می شوند سازمان امنیت حمل و نقل آمریکا هم با آن موافق است. چند قطره از آن را روی بالشت خود در هتل بریزید در وان خود یا تنها آن برای پوست خود بکار ببرید. اسطوخودوس بصورت علمی ثابت نموده است که بصورت داروی آرام بخش عمل می نماید و به احتمال زیاد باعث می گردد که خواب عمیقی را تجربه کنید.حمام گرم عضلات شما را شل می نماید و به شما پس از یک روز طاقت فرسای سفر نیرویی دوباره می دهد و بدن شما را برای خواب آماده می نماید.به علاوه این زمان خوبی است که از چند قطره اسطوخودوس بهره ببرید. بعلاوه این فرصت را به شما می دهد که پوست خود را لمس کنید تا احساس طراوت کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 19 دی 1401 بروزرسانی: 19 دی 1401 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1494

به "پرواز زدگی و دانستنی های سفر ، تنظیم زمان بندی بدن در سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرواز زدگی و دانستنی های سفر ، تنظیم زمان بندی بدن در سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید