تحول و توسعه استان ها با ایجاد صندوق های پیشرفت و عدالت

به گزارش میهن دی ال، تهران (پانا) - رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تغییر در ساختار بودجه و حرکت از تمرکزگرایی به سمت استانی با ایجاد صندوق های پیشرفت و عدالت اتفاق خواهد افتاد، گفت این مهم از بروکراسی اداری، رانت و فساد هم جلوگیری می نماید.

تحول و توسعه استان ها با ایجاد صندوق های پیشرفت و عدالت

محمدصالح جوکار در گفت وگو با پانا درباره راه اندازی صندوق های پیشرفت و عدالت در هر استان از سال آینده از سوی دولت، اظهار کرد: صندوق های پیشرفت و عدالت که دولت در لایحه بودجه پیش بینی نموده است می تواند در راستای توسعه استان ها تاثیر به سزایی داشته باشد. البته نکته مهم در این زمینه این است که در کنار مبالغی که دولت به این صندوق ها تخصیص می دهد باید عایدیهای استانی هم به آن وارد گردد. منابع عایدی و هزینه هر استان در بودجه تعیین شده است، مازاد عایدی هم در هر استان به این صندوق ها واریز می گردد.

وی با بیان اینکه این صندوق ها باید مردم محور باشد و اندوخته های مردم جمع آوری و با مشارکت مردم پروژه ها تکمیل گردد، اضافه کرد: نگاه ما به این اتفاق مثبت است. عایدی و هزینه های هر استان باید مختص به همان استان باشد. اینگونه، رقابتی هم بین استان ها شکل می گیرد تا برای جذب سرمایه گذار و پیشرفت استان کوشش نمایند.

جوکار ادامه داد: استاندار اگر صاحب ایده و خلاقیت است و می تواند در نقش یک کارآفرین در یک استان عمل کند، آن موقع است که می تواند استان را به جلو حرکت دهد. اگر هم دچار روزمرگی گردد و منتظر این باشد بودجه ای از مرکز بیاید و کاری بکند، خلاقیت در استان شکل نمی گیرد. در استان ها نسبت به ظرفیت یک استان آشنایی و شناخت بیشتری وجود دارد و باید اجازه داده گردد خودشان دست به کار شوند تا اینکه فقط به آن ها دستور داده گردد.

ایجاد صندوق ها از بروکراسی اداری، فساد و رانت هم جلوگیری می نماید

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه این صندوق ها باید دستورالعمل تعیین داشته باشد و منابع پایدار هم لازم دارند، گفت: سازمان برنامه و بودجه هم چاره ای جز این ندارد که اجازه دهد استان ها راستا پیشرفت را هندلینگ نمایند. باید تغییر در ساختار بودجه اتفاق بیافتد و از تمرکزگرایی به سمت استانی و منطقه ای حرکت کنیم.

وی گفت: من معتقدم که کل پروژه هایی که ملی تعریف شده و در استان اجرا می گردد باید منابع آن هم در اختیار استان قرار بگیرد و استان کار را مدیریت کند. به این صورت کار بهتر جلو می رود و البته از بروکراسی اداری، فساد و رانت هم جلوگیری می گردد.

جوکار گفت: ابتدا صندوق های پیشرفت و عدالت در هر استان ایجاد می گردد و دو هزار میلیارد تومان به هر استان برای پشتیبانی از این صندوق اختصاص می یابد. مازاد عایدیهای استان ها نیز به این صندوق واریز می گردد، از طرق مختلف و حتی با مشارکت مردم قرار است به تقویت این صندوق ها یاری گردد و به این ترتیب شاهد پیشرفت و شکوفایی بیشتر استان ها باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 تیر 1401 بروزرسانی: 9 تیر 1401 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1383

به "تحول و توسعه استان ها با ایجاد صندوق های پیشرفت و عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحول و توسعه استان ها با ایجاد صندوق های پیشرفت و عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید