تاکید وزیر بهداشت بر لزوم شفافیت در حوزه آموزش عالی

به گزارش میهن دی ال، تهران (پانا) - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه ای به روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور، بر لزوم شفافیت در حوزه آموزش عالی تاکید نمود و رتبه بندی ها را یکی از ابزارهای شفاف سازی دانست.

تاکید وزیر بهداشت بر لزوم شفافیت در حوزه آموزش عالی

به گزلرش وبدا، سعید نمکی روز شنبه در این نامه با تاکید بر لزوم شفافیت در حوزه آموزش عالی، رتبه بندی ها را یکی از ابزارهای شفاف سازی عنوان و توضیح داد: همانطور که آگاه هستید، امروزه در مباحث بین المللی حوزه آموزش عالی، واژه شفافیت که ارائه دقیق و صریح اطلاعات در باب فعالیت های دانشگاهی است، مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است.

وی ادامه داد: امروزه دانشگاه ها برای حفظ اعتبار، دریافت بودجه بیشتر، جذب بهترین و درخشان ترین اساتید و دانشجویان، کوشش می نمایند تا در رتبه بندی های مختلف برترین صندلی ها را تصاحب نمایند.

نمکی توضیح داد: همانطور که آگاه هستید، امروزه در مباحث بین المللی حوزه آموزش عالی، واژه شفافیت که ارائه دقیق و صریح اطلاعات در باب فعالیت های دانشگاهی است، مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است.

وی اضافه نمود: در این مقوله، رتبه بندی ها به عنوان یکی از ابزارهای شفاف سازی نام برده شده و هر ساله سازمان های متولی رتبه بندی دانشگاه ها کوشش می نمایند تا عینی ترین تصویر از موقعیت دانشگاه ها در مقایسه با یکدیگر را در معرض قضاوت و تصمیم ذی نفعان مختلف (دانشجویان، مدیران، سیاستگذاران وغیره) قرار دهند و تاثیر فزاینده ای بر موسسات آموزش عالی و محیط پیرامون آنها می گذارند. همچنین، ایجاد رقابت مثبت و سازنده ناشی از رتبه بندی ها، نه تنها می تواند بهره وری ناشی از کوشش های تیمی را افزایش دهد، بلکه اغلب منجر به افزایش انگیزه، نوآوری و خلاقیت لازم برای بهبود فرآیندها و نتایج برجسته دانشگاهی می گردد و امروزه دانشگاه ها برای حفظ اعتبار، دریافت بودجه بیشتر، جذب بهترین و درخشان ترین اساتید و دانشجویان، کوشش می نمایند تا در رتبه بندی های مختلف برترین صندلی ها را تصاحب نمایند.

وزیر بهداشت اعلام نمود: در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز سالهاست که انجام رتبه بندی های ملی در حوزه های پژوهشی و آموزشی به صورت مجزا منتشر و دانشگاه ها برای تصاحب موقعیت برتر رقابت می نمایند. اما امروزه توجه به رتبه بندی های چند بعدی این نکته را تاکید می نماید که دانشگاه هایی که به واسطه تحقیقات و فناوری یا آموزش، سطح بالایی از شهرت را به خود اختصاص داده اند، اگر در صدد جذب دانشجویان با توانایی بالا نیز هستند، بایستی در شاخص های رتبه بندی غیر پژوهشی و آموزشی نیز استانداردهای قابل قبولی را ضمانت نمایند. در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز سالهاست که انجام رتبه بندی های ملی در حوزه های پژوهشی و آموزشی به صورت مجزا منتشر و دانشگاه ها برای تصاحب موقعیت برتر رقابت می نمایند.

رتبه بندی سال 1400 دانشگاه های علوم پزشکی با موضوع مدل 6 وجهی تعالی

وی تاکید نمود: لذا، در رتبه بندی علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سال 1400 کوشش شده است تا فعالیت در حوزه های دانشگاه در پیکره ای واحد و موثر بر کیفیت سرمایه های انسانی دیده گردد. در این رتبه بندی، کوشش شده است تا با موضوع مدل شش وجهی تعالی، شاخص ها به گونه ای تعریف گردد تا حرکت دانشگاه در راستای تحقق مرجعیت علمی، انسان سازی و حکمت بنیانی، فن آور با نگاه به آینده، ماموریت گرا، جوابگو، و مطرح در گستره بین المللی، به سمت تعالی سوق یابد.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از این نامه بیان کرد: ضمن تشکر از معاونین محترم فرهنگی و دانشجویی، تحقیقات و فناوری، و آموزشی، که با کوشش مستمر خود و همکارانشان زمینه این رتبه بندی جامع را فراهم آوردند، از روسای دانشگاه ها انتظار می رود، با نظارت دقیق بر فرایند اجرای این طرح در دانشگاه خود، کوشش گردد با همکاری و هماهنگی معاونت های مذکور، فعالیت های برجسته دانشگاه به سایرین معرفی شده و برای فعالیت هایی که قابلیت ارتقاء دارند، علاوه بر تعامل با این وزارت و تشریک مساعی در سطح کلان مناطق و سایر دانشگاه ها، برنامه ریزی مناسب و متناسب صورت پذیرد.

انجام رتبه بندی های جامع و دوره ای

نمکی در این نامه اظهار امیدواری کرد که انجام رتبه بندی های جامع و دوره ای به یک مطالبه دانشگاهی از ستاد وزارت مبدل گردد تا همه بتوانند حاصل کوشش های جمعی مدیران برجسته و همکاران شریفشان برای ارتقای کیفی دانشگاه ها را به نظاره و تحسین بنشینند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 825

به "تاکید وزیر بهداشت بر لزوم شفافیت در حوزه آموزش عالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید وزیر بهداشت بر لزوم شفافیت در حوزه آموزش عالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید