بهداشت روان در بچه ها عواملی که سلامت روانی بچه ها را تهدید می نمایند

به گزارش میهن دی ال، بیشتر والدین بعد از به جهان آمدن کودک تمام توان خود را به کار می گیرند تا مبادا تهدیدی سلامت جسمانی فرزند دلبندشان را نشانه بگیرد اما سلامت روان بچه ها نیز به همان اندازه سلامت جسمانی آن ها اهمیت دارد. بهتر است بدانید که بسیاری از اختلالات مانند اضطراب، نقص توجه بیش فعالی و افسردگی در دوران کودکی اتفاق می افتد و اگر به موقع درمان شوند جایی برای افسوس در بزرگسالی باقی نمی گذارند.

بهداشت روان در بچه ها عواملی که سلامت روانی بچه ها را تهدید می نمایند
بچه های که از سلامت روانی خوبی برخوردار باشند در مقابله با مسائل زندگی انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان داده و راحت تر با مسائل کنار می آیند.

مواردی که می تواند در سلامت روانی کودک دخیل باشد:

- سلامت جسمی با رعایت یک رژیم متعادل و انجام فعالیت های منظم ورزشی

- بازی در داخل و خارج از خانه

- داشتن خانواده ای سالم

- انتخاب مدرسه مناسب

- شرکت در فعالیت های گروهی

بچه های که از سلامت روان برخوردارند چه ویژگی هایی دارند؟

- احساس دوست داشتن، اعتماد، درک، باارزش بودن و ایمن بودن دارند.

- علاقه مند به زندگی و داشتن فرصت هایی برای لذت بردن از خود هستند.

- امیدوار و خوش بین هستند.

- قادر به یادگیری و داشتن فرصت برای موفقیت هستند.

- خوب و بد را از هم تشخیص می دهند.

- احساس تعلق به خانواده، مدرسه و جامعه دارند.

-احساس می نمایند کنترل زندگی را به دست دارند و هنگام مقابله با مسائل با تمام توان برای حل مشکل کوشش می نمایند.

بیشتر بچه ها از لحاظ روحی سالم زندگی می نمایند مگر اینکه به دلایلی تغییراتی در شیوه زندگی آن ها به وجود بیاید. تغییراتی مثل رفتن به مدرسه، تولد یک خواهر یا برادر جدید و ...

بعضی از بچه ها از رفتن به مدرسه و پیدا کردن دوستان جدید و انجام فعالیت های جدید هیجان زده می شوند و عده ای هم از ورود به محیط جدید مضطرب می شوند. رشد ذهنی و بدنی در دوران نوجوانی نیز ممکن است زندگی آن ها را دچار آشفتگی نموده و بر سلامت روان نوجوانان تاثیر بگذارد.

عوامل بروز مسائل روحی در بچه ها و نوجوانان

- داشتن یک بیماری جسمی طولانی مدت

- داشتن والدینی که دارای مسائل روحی و روانی بوده و هستند

- تجربه مرگ یکی از عزیزان

- داشتن والدینی که طلاق گرفته و یا جدا از هم زندگی می نمایند

- مورد آزار و اذیت شدید جسمی یا جنسی قرار دریافت

- زندگی در خانواده فقیر و بی خانمان

- تجربه کردن تبعیض جنسیتی و یا هر تبعیض دیگری

- داشتن مسائل آموزشی

بعضی مسائل بهداشت روان در بچه ها و نوجوانان

افسردگی

در چند دهه گذشته افسردگی تنها در بین بزرگسالان شایع بود ولی امروزه در بین بچه ها و نوجوانان نیز دیده می گردد و نوجوانان بیشتر از بچه ها خردسال دچار افسردگی می شوند.

خودآزاری

یکی از مسائل شایع در بین نوجوانانی که از زندگی خود ناامید هستند و میلی به زندگی ندارد خودآزاری است. مثلاً به وسیله برش یا سوزاندن قسمتی از پوست، به خود آسیب می زنند.

اختلال اضطراب جدایی

یکی از شایع ترین اختلالات اضطراب در بچه ها، اضطراب جدایی است که معمولاً در اوایل ورود به مهدکودک و یا مدرسه خودنمایی می نماید به این صورت که هنگام جدایی از والدین ابراز نگرانی و ترس و ناراحتی افراطی می نمایند.

اختلال استرس پس از سانحه

این اختلال بیشتر در مواقعی مثل زنده ماندن از یک فاجعه، قربانی خشونت و یا زورگویی شدید شدن، مشاهده چیزهای بسیار ترسناک و یا مورد سوءاستفاده جسمی یا جنسی قرار دریافت، به وجود می آید.

اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD)

این اختلال نیز بیشتر در دوران کودکی ایجاد می گردد و حدود 10 درصد از کل بچه ها به این اختلال مبتلا می شوند و در پسران شایع تر از دختران است.

بیتا صدیقیان؛ مشاور اختلالات حسی و بیش فعالی در بچه ها می گوید: بچه ها بیش فعال، از نوع کم توجه، بچه های هستند که به طور پیوسته در حال رویاپردازی هستند و این موجب تمرکز نداشتن در این بچه ها می گردد که این مشکل هم در مدرسه بیشتر خود را نشان می دهد. بیش فعالی در این بچه ها منجر می گردد این بچه ها علاقه ای به انجام تکلیف هایی که احتیاج به دقت زیادی دارد، نداشته و برای درس خواندن مشکل داشته باشند.

اختلالات غذا خوردن

این اختلال بیشتر در نوجوانی آغاز می گردد و اشکال مختلفی دارد اعم از بی اشتهایی عصبی و یا بولیمیا که بیشتر در دختران دیده می گردد و می تواند عواقب جدی برای سلامتی و رشد جسمی به همراه داشته باشد.

چگونه به بچه های که از مسائل روحی رنج می برند یاری کنیم؟

ایجاد رابطه ای گرم و صمیمی با بچه ها

والدین با ایجاد رابطه ای صمیمی با بچه هاشان این امکان را به آن ها می دهند تا احساس امنیت نموده و مسائلشان را با آن ها در میان بگذارند. والدین نیز بهتر است با گوش دادن و جدی دریافت احساسات و در آغوش کشیدن آن ها یاری نمایند تا مسائلشان را حل نمایند. با اینکه احساسات منفی در بچه ها و نوجوان معمولاً گذراست ولی پشتیبانی والدین یاری می نماید تا جلوی احساسات منفی آن ها گرفته گردد.

یاری حرفه ای

اگر فرزند شما یک دانش آموزان است ممکن است در مدرسه؛ معلم، مشاور یا معلم تربیتی بتواند یاریش کند در غیر این صورت ضروری است از مشاوران حرفه ای که در این زمینه همکاری می نمایند یاری بگیرید. برای این کار می توانید از خط ارتباطی 123 تیم سیار اورژانس اجتماعی که در بیشتر شهرها نیز فعالیت می نمایند و متشکل از روانشناسان و مددکاران اجتماعی هستند نیز یاری بگیرید.

تبادل نظر درمانی

بنابه نظر مشاوران تربیت کودک و ارزیابی ها و تجربیات حاصل از معالجه بچه های که مسائل روحی و روانی داشتند، بهترین راه چاره برای برطرف مسائل روحی بچه ها تبادل نظر به وسیله بازی است.

دارو

بچه ها و نوجوانان قبل از تجویز دارویی باید توسط یک متخصص ارزیابی شوند. شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر این که صحبت کردن با روش های درمانی می تواند برای بچه ها موثرتر باشد، اما ممکن است در بعضی موارد داروها نیز یاری نمایند.

منبع: مقالات تبیان
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 90

به "بهداشت روان در بچه ها عواملی که سلامت روانی بچه ها را تهدید می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهداشت روان در بچه ها عواملی که سلامت روانی بچه ها را تهدید می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید