چگونه ظاهری جوان داشته باشیم؟ ، چطور جوان بمانیم؟

به گزارش میهن دی ال، اگر می خواهید بدانید که چگونه می توانید جوان تر به نظر برسید یا این که به دنبال روش هایی برای جوان تر شدن، مراقبت از پوست هستید در این مطب با ما همراه باشید.

چگونه ظاهری جوان داشته باشیم؟ ، چطور جوان بمانیم؟

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

خبرنگاران| بشر از دیرباز آرزو داشته است همچنان که پا به سن می گذارد، زیبایی و جوانی پوست خود را حفظ کند. سلول های پوست در جوانی پروتئینی به نام کلاژن فراوری می نمایند که سبب نرمی و حفظ استحکام بافت پوست و بازسازی دائمی آن می گردد. اما با افزایش سن، رفته رفته فراوری کلاژن کاهش می یابد و پوست آسیب پذیر می گردد. این عامل و در کنار آن، داشتن سبک زندگی نادرست سبب تسریع فرایند پیری پوست می گردد؛ به طوری که گاهی سن ظاهری افراد بیشتر از عددی که شناسنامه شان نشان می دهد به نظر می رسد.

به گزارش خبرنگاران، همه ما می دانیم برای جوان ماندن در درجه اول لازم است تغذیه سالم داشته باشیم، ورزش کنیم و حداقل هفت تا هشت ساعت در شبانه روز بخوابیم. البته نوشیدن میزان کافی آب را هم نباید فراموش کرد. اما در این مطلب قصد داریم نکاتی را با شما در میان بگذاریم که نه تنها به شما ظاهری جوان می بخشند، بلکه به حفظ این جوانی برای سال های طولانی تر نیز یاری می نمایند.

خرابی ناشی از اشعه های فرابنفش UVA و UVB نور تا حدود 90% با علائم ظاهری پیری در ارتباط است.

اشعه UV باعث شکستن الاستین، بافتی که خاصیت ارتجاعی به پوست می دهد، می گردد همچنین باعث مات و کدر شدن پوست می گردد، ظاهری شل به پوست می دهد، همچنین باعث ایجاد ناهمواری هایی در خاصیت ارتجاعی پوست می گردد که همین باعث ایجاد چین و چروک و ایجاد لکه هایی به خاطر سن و سال در پوست شما می گردد.

آسیب دیدگی به وجود آمده ممکن است تا سال ها مشخص نگردد به همین دلیل پیش گیری به موقع بسیار اهمیت دارد.

به گفته دکتر Doris Day ، متخصص پوست در نیویورک سیتی، بسیار مهم است که شب، قبل از پوشیدن لباس خواب، صورت خود را با یک پاک نماینده مناسب بشویید. باقی ماندن آلودگی، باکتری یا مواد آرایشی روی پوست، سبب بسته شدن منافذ آن می گردد. اما اگر این آلودگی ها را با یک شوینده مناسب از سطح پوست خود پاک کنید، مواد محافظت نماینده ای که توسط خود پوست ترشح می گردد و به عمق آن نفود می نماید باعث بهبود سلامت پوست می گردد. صبح ها نیز پوست خود را تنها با آب ولرم بشویید. اما به یاد داشته باشید که بعد از سن چهل سالگی، به دلیل تغییرات هورمونی، پوست چربی کمتری فراوری می نماید؛ بنابراین شست وشوی بیش از حد ممکن است به خشکی، تغییر رنگ چهره و در نهایت ایجاد چین و چروک در پوست بینجامد.

اگر روزانه تنها به مدت 10 دقیقه بدون ضد آفتاب مناسبی که پوست شما را از اشعه های UVA و UVB حفظ کند در مقابل آفتاب قرار بگیرید ظرف 12 هفته چین و چروک ها و کک و مک ها مهمان پوست شما خواهند شد. اشعه های UVA می توانند با نفوذ به عمق پوست، به ساختار کلاژن، این کیمیای جوانیِ پوست آسیب برسانند. پس محافظت از پوست در مقابل خورشید بسیار لازم است.

به گفته Amy Wechsler، متخصص پوست، روان شناس و نویسنده کتاب ارتباط ذهن و زیبایی استرس های روحی و عاطفی حتی گاهی سن افراد را پنج سال پیرتر از آنچه واقعا هستند نشان می دهد. اضطراب، میزان ترشح هورمون کورتیزول را افزایش می دهد که باعث التهاب و شکستن کلاژن می گردد و غالبا در کنار آن، پوست واکنش های هیستریک نظیر تورم یا قرمزی نشان می دهد و گاهی منجر به ظهور آکنه نیز می گردد. برای سرکوب اثر این هورمون، مصرف غذا های حاوی آنتی اکسیدان توصیه شده است. در هنگام بروز تنش، سعی کنید 5 دقیقه نفس عمیق بکشید و از تکنیک های مدیتیشن بهره ببرید.

آنتی اکسیدان ها علاوه بر تعدیل اثر زیان بار تنش های روحی بر پوست، در برطرف اثر مخرب رادیکال های آزاد که باعث پیری پوست می شوند نیز مؤثرند. در واقع رادیکال آزاد و سلول آسیب دیده پوست، دو روی یک سکه اند. واژه آزاد در عبارت رادیکال آزاد به این معناست که این مواد یک الکترون از دست داده اند و برای جبران آن خود را به سلول های سالم که هرکدام دو الکترون دارند رسانده و با دزدیدن یک الکترون از سلول، به ساختار آن آسیب می زنند. این فرایند باعث فراوری آنزیمی می گردد که کلاژن را می شکند. اما در این میان مصرف آنتی اکسیدان، سبب خنثی شدن رادیکال های آزاد شده و دیگر هیچ یک از این اتفاقات ناگوار در بدن ما اتفاق نمی افتد. انواع توت، مرکبات، مارچوبه، چای سبز، اسفناج و بعضی دیگر از سبزیجات برگ سبز، حاوی آنتی اکسیدان هستند. امروزه در بعضی محصولات مراقبت پوست نیز آنتی اکسیدان وجود دارد که استفاده از آنها نیز می تواند مؤثر باشد.

رتینوئید از مشتقات ویتامین A است که در تسربع بازسازی سلول های پوستی و فراوری کلاژن نقش دارد. به علاوه در از بین بردن لکه های قهوه ای پوست نیز موثر است. برای افزایش مقاومت پوست در مقابل عوامل محرک و یاری به حفظ جوانی آن اگر هر سه شب یک بار به اندازه یک نخود از کرم رتینوئید را بر روی پوست صورت خود بمالید بعد از سه ماه تأثیر آن در بهبود چین و چروک ها شما را شگفت زده خواهد نمود.

یافته های مطالعه ای که در ژورنال تغذیه در آمریکا منتشر شده است نشان می دهد زنانی که در رژیم غذایی خود مقدار بیشتری از این ویتامین را مصرف نموده اند، نسبت به زنان هم سن و سال خود پوست جوان تری دارند و از دست چین و چروک ها بیشتر در امان بوده اند. زیرا ویتامین C در تشکیل کلاژن نقش مهمی ایفا می نماید و بدون آن آمینواسیدها نمی توانند به یکدیگر متصل شوند و ساختار پروتئینی کلاژن را شکل دهند. فلفل قرمز، سبزیجات دارای برگ سبز مانند کلم بروکلی، جوانه ها، گوجه فرنگی، مرکبات و کیوی از جمله منابع غنی از ویتامین C هستند که مصرف روزانه آنها توصیه می گردد. در کنار این خوراکی ها؛ استفاده از محصولات مراقبت پوست حاوی ویتامین C نیز توصیه می گردد.

غذاهایی مثل تخم کتان، ماهی قزل آلا و بادام، حاوی این چربی مفید هستند. امگا 3 نرمی و استحکام پوست شما را افزایش می دهد.

سعی کنید مصرف چربی های مشتق شده از منابع حیوانی را به دلیل افزایش رادیکال های آزاد در بدن کاهش بدهید و روزانه بیشتر از 17 گرم از آنها مصرف نکنید.

دکترPatricia Farris معتقد است مصرف زیاد مواد قندی به دلیل افزایش قند خون و بروز پدیده گلیکاسیون (Glycation) تهدیدی برای زیبایی است. در گلیکاسیون، قند با پروتئین ها از جمله کلاژن اتصال برقرار نموده و کلاژن عملکرد خود را از دست می دهد. بنابراین فرایند پیری پوست با افزایش مصرف شیرینیجات افزایش می یابد.

با افزایش سن، فرایند منوفاز روی می دهد که در آن سطح استروژن کاهش می یابد؛ و چون استروژن در تشکیل کلاژن نقش حیاتی دارد؛ چین وچروک ها مهمان ناخوانده پوست ما می شوند. اما خوشبختانه این کمبود استروژن را می توان با مصرف استروژن گیاهی یا فیتواسترژن جبران کرد. نخود، سویا، لوبیا و انواع مغزها، گزینه خوبی برای جبران این کمبود به نظر می رسند. اگر بتوان کرم های حاوی فیتواستروژن را نیز در کنار آن مصرف کرد که چه بهتر.

در فواید ورزش کردن برای سلامتی سخن بسیار است. ورزش کردن میزان جذب اکسیژن و مواد غذایی مورد احتیاج فراوری کلاژن را افزایش می دهد و مطالعات دریافته اند که زنانی که به طور منظم ورزش می نمایند پوست محکم تر و جوان تری نسبت به هم سن و سال هایشان دارند.

MMPS یا متالو پروتئین ماتریکس، آنزیمی است که در نتیجه سیگار کشیدن در بدن فراوری می گردد و به جنگ کلاژن پوست می رود. پس سیگاری های عزیز اگر سودای داشتن پوستی جوان را در سر می پرورانند به عنوان قدم اول باید سیگار کشیدن را ترک نمایند.

گلیکو اسید و لاکتیک اسید موجود در این کرم ها آلودگی های چسبیده به سطح خارجی پوست را حل نموده و سلول های مرده را پاک می نمایند. این کار به فرایند طبیعی تجدید کلاژن یاری می نماید و باعث می گردد پوست سالم تر و جوان تر به نظر برسد.

طبق گفته یک پزشک متخصص پوست، استفاده درازمدت از یک محصول خاص به تدریج اثر آن را روی پوست کمتر می نماید. پس بهتر است هر 6 تا 12 ماه یک بار، تغییری در محصولات مراقبت پوست خود ایجاد کنید. به عنوان مثال می توانید کرم های حاوی آلفا هیدروکسی اسید را جایگزین کرم رتینوئید کنید و تغییری در فرایند جوان سازی پوست خود ایجاد کنید.

ماساژ روزانه پوست صورت سبب تحریک لنف ها و نیز روشن شدن پوست می گردد. علاوه بر آن به فراوری بیشتر کلاژن نیز یاری می نماید.

برگرفته از: www.prevention.com www.mirror.co.uk

منبع: فرادید
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 359

به "چگونه ظاهری جوان داشته باشیم؟ ، چطور جوان بمانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه ظاهری جوان داشته باشیم؟ ، چطور جوان بمانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید