نمای بیرونی ساختمان سه طبقه بزرگمهر در مشهد

به گزارش میهن دی ال، نمای بیرونی ساختمان سه طبقه و آپارتمان های مسکونی چند طبقه در ایران چندی است که روندی مشابه و تکراری را در پیش گرفته. اگر به ده یا پانزده سال قبل بازگردیم بیشتر خانه های سه طبقه یا دو طبقه که آن موقع در اوج محبوبیت بودند اغلب از نمای آجرنما در کنار شیشه پنجره های رفلکس و طاق های بلند تمام شیشه ای در قسمت راه پله استفاده می کردند.

نمای بیرونی ساختمان سه طبقه بزرگمهر در مشهد

امروزه کمی نماها تغییر نموده اند و بیشتر سنگ های تراورتن، مرمر، رومی و گرانیتی در نمای ساختمان بکار می رود. اما در کل که به طرح ها نگاه می کنیم بازهم همه چیز مشابه بوده و بعیر از مصالح ساخت نما، چیزی تغییر ننموده است. اما ساختمانی که در این مطلب با آن آشنا خواهید شد ظاهری بسیار نو را بنمایش می گذارد که اتفاقا برنده جایزه معماری منازل مسکونی تک واحده در سال 94 هم شده است. چه خوب است که تمام معماران و پیمانگاران ساخت بنا خصوصا در شهرستان ها و شهرهای کوچک بیشتر به موضوع نما توجه نمایند تا با اینکار هم ارزش ملک خود را بالاتر ببرند و هم زیبایی شهر و محله خود را. لطفا برای آشنایی بیشتر با این خانه زیبا تا انتها مطلب با ما همراه باشید.

همانطور که از اسم مطلب معین است ساختمان سه طبقه بزرگمهر در شهر مشهد مقدس قرار گرفته است. به گفته مجری طرح، محله ای که این ساختمان در آن واقع شده یکی از محله های لوکس و البته خلوت مشهد بحساب می آید که زمان های قدیم بیشتر خانه های آن ویلایی و حیاط دار بودنند. اما امروزه به علت افزایش قیمت زمین، مصالح، ساخت و افزایش جمعیت، خانه های یک یا دو طبقه جای خود را به ساختمان ها و آپارتمان هایی داده اند که بیشتر مساحت زمین را اشغال نموده و فقط اندازه کمی به فضای آزاد اختصاص می یابد.

به گفته سازنده طرح، مساحت بلاک های قرار گرفته در این محله بیشتر 250 متری هستند که زمان های گذشته 60 درصد این مساحت به بنا اختصاص داده می شد اما امروزه همانطور که گفتیم کم کم این خانه های ویلایی جای خود را به ساختمان های سه طبقه و بیشتر داده اند. حیاط ها هم رفته رفته کوچکتر می شدند تا جایی که فقط قسمت کمی مثلا در پشت ساختمان باسم فضای آزاد گذاشته می شد. از طرفی نمای مجذوب کننده و عمدتا نازیبای ساختمان هم اجازه کمی به ورود نور طبیعی و استفاده از فضای باز و آزاد را می داد. اما نمای بیرونی ساختمان سه طبقه زیر دقیقا عکس مدل های مرسوم عمل نموده است.

در نمای داخلی و خارجی ساختمان بزرگمهر سعی شده فضاهای داینامیک متعددی ساخته گردد تا هم اندازه ورود نور طبیعی به ساختمان به وسیله نما افزایش یابد و هم فضای کافی برای استفاده از گیاهان سرسبز مهیا گردد. از آنجایی که این ساختمان سه طبقه، تک واحد است، سعی شده بیشتر فضاها با یکدیگر ارتباط کامل داشته باشند. مساحت زمین 250 متر بوده که متراژ ساختمان را به علت سه طبقه بودن تا 525 متر افزایش داده است. برای ایجاد ارتباط بیشتر بین فضاها، دو عدد حیاط در نمای شمالی و جنوبی خانه ساخته شده و فضایی هم در داخل خانه با درخت و گیاهان سرسبز تعبیه شده است. شکل های زیر بخوبی این موضوع را نشان می دهد.

×

خوانندگان این نوشته مطالب زیر را هم خوانده اند:

نمای شیشه ای ساختمان سه طبقه با استفاده از آجرهای شیشه ای

مدل های نو نمای ساختمان دو طبقه در سازه های شهری و ویلایی

نمای آجری ساختمان مسکونی دو طبقه مدرن با دکوراسیون داخلی شیک

دکوراسیون داخلی خانه باریک با چیدمانی بسیار شیک و کاربردی

حیاط واقع در نمای شمالی، دقیقا پشت چارچوب نمای جلویی ساختمان قرار گرفته است. این قسمت نه تنها قسمت ورودی را به آشپزخانه و اتاق های قرار گرفته در بالای پله های متصل می نماید، بلکه فضایی سبز و بسیار فرح بخش برای اعضای خانواده فراهم می نماید که در خانه های آپارتمانی شدید کمبود آن حس می گردد. فریم بیرونی خانه هم نمای خانه را مینیمال و مدرن نشان می دهد و هم به اندازه زیادی نور روز را به داخل خانه و حیاط می کشاند. این نور هم گیاهان را تغذیه می نماید و هم افراد داخل خانه از نور آفتاب استفاده می نمایند.

فضای سبز ایجاد شده در محوطه داخلی خانه هم باعث شده بیش نور به اندازه بیشتری نفوذ کند و به این طریق پیوندی محکم بین فضای داخلی و خارجی ایجاد گردد. نوری که به وسیله این فضا به داخل خانه کشانده می گردد نقش بسیار مهمی در دکوراسیون ایفا می نماید. نور باعث تحرک بیشتر طرح های بکار رفته در دکوراسیون شده و عنصر تضاد بین رنگ ها و مصالح را با شدت بیشتری نشان می دهد. جالب اینجاست همینکه نور تغییر می نماید (نور صبح، ظهر، غروب و همچینین فصل ها) حالت دکوراسیون خانه هم به تبع آن تغییر نموده و حسی متفاوت را به اعضای خانواده هدیه می دهد.

نمای بیرونی ساختمان سه طبقه

منبع: اتاق
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1076

به "نمای بیرونی ساختمان سه طبقه بزرگمهر در مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمای بیرونی ساختمان سه طبقه بزرگمهر در مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید