مصرف لحظه ای آب تهران باز هم رکورد زد

به گزارش میهن دی ال، تسنیم نوشت: بعد از افت فشار و قطعی های آب در بعضی منطقه ها تهران که در پی ریزش یک میلیون تن از توده های سنگ و خاک در شامگاه 18 خرداد، در محل خروجی آب از سد کرج، در نیمه دوم خردادماه به مدت چند روز بروز کرد، شرایط تأمین آب تهران هم اکنون در شرایط پایدار قرار گرفته است و افت فشار آب یا قطعی ناشی از کسری تأمین آب در هیچ نقطه ای از تهران در روز های اخیر گزارش نشده است.

مصرف لحظه ای آب تهران باز هم رکورد زد

اما تهران با شرایط چالش برانگیزی روبرو است که مثل قیچی دولبه، تأمین پایدار آب در تهران را در روز های به جای مانده از تابستان گرم سال جاری، تهدید می نماید؛ یک لبه از این قیچی، بحث افت عجیب ذخایر آبی سد های تهران در سال آبی جاری است که این اندازه افت، در سال های خشک نیز کم سابقه بوده، به طوری که در انتها خردادماه، اندازه ذخایر آبی سد های 5 گانه تأمین آب شرب تهران، تنها 597 میلیون مترمکعب بوده است.

وجود ذخایر 597 میلیون مترمکعبی سد های 5 گانه تهران در انتها خرداد 1402 درحالی است که اندازه ذخایر آبی این سد ها در زمان مشابه سال قبل، 640 میلیون مترمکعب بوده است و اندازه ذخایر نرمال سد های 5 گانه تهران در انتها خرداد هر سال باید 960 میلیون مترمکعب باشد.

درواقع با کسری 363 میلیون مترمکعبی ذخایر سد های تأمین آب تهران نسبت به سال های نرمال روبرو ایم. از سوی دیگر بحث مصرف به صورت یکی دیگر از لبه های قیچی نمود نموده است که کنار افت ذخایر سدها، تأمین پایدار آب را به چالش می کشد.

رشد مصرف آب تهران در بعضی روز ها رکورد های جدیدی به جای می گذارد و در روز های اخیر، مصرف لحظه ای آب تهران با رسیدن به عدد بی سابقه 55 هزار لیتر در ثانیه، رکورد جدیدی در بخش مصرف آب تهران به ثبت رساند.

این درحالی است که در سال های گذشته در پیک مصرف تابستانه، مصرف لحظه ای آب تهران در بیشترین اندازه، به 52 هزار لیتر بر ثانیه رسیده بود. هم اکنون در هر شبانه روز حدود 3.5 میلیون مترمکعب آب در تهران مصرف می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 تیر 1402 بروزرسانی: 10 تیر 1402 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1568

به "مصرف لحظه ای آب تهران باز هم رکورد زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف لحظه ای آب تهران باز هم رکورد زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید