محدودیت های تازه کارکنان هواوی

به گزارش میهن دی ال، در پی محدودیت هایی که دولت آمریکا برای شرکت هواوی وضع نموده است، Institute of Electrical and Electronics Engineers هم این شرکت را تحریم نموده و به اعضای خود این اطمینان را داده است که اعمال این محدودیت کمترین اثر را بر فعالیت آن ها خواهد داشت.

محدودیت های تازه کارکنان هواوی

اما در عین حال چون IEEE سال ها به عنوان سازمانی مستقل برای فعالیت دانشمندان معرفی شده است این شرکت به سختی خواهد تنوانست از موقعیت خود دفاع کند.

این تصمیم IEEE زمانی علنی شد که تصویری از یکی از ایمیل هایی که این سازمان برای ویراستاران مقالات خودش ارسال شده بود، در شبکه های اجتماعی چین منتشر شد. براساس متن این یمیل کارکنان هواوی نمی توانند به عنوان داور یا وایراستار مسئول مقالات در مجلات مربوط به IEEE فعالیت نمایند.

به طور غیرمنتظره ای IEEE تصمیم گرفته تا از فعالیت کارکنان هواوی به عنوان داور یا وایراستار مسئول مقالات ارسالی به این سازمان،جلوگیری کند.

بعد از انتشار این ایمیل، IEEE هم محتوای آن را تأیید نموده و عنوان نموده که این اقدام در راستای مقررات دولت آمریکا اجرا شده است. آن ها در شرح این اقدام گفته اند که براساس قوانین آمریکا شرکت های وابسته به هواوی یا کارکنان آن ها نباید در فعالیت هایی که به نوعی عمومی نیستند، فعال باشند و فعالیت در مراحل داوری مقالات ارسالی به IEEE از جمله آنهاست.

اواخر اردیبهشت ماه بود که بخش امنیت تجاری دولت آمریکا شرکت هواوی و شرکت های وابسته به آن را در لیست تحریم های خود قرار داد و شرکت های آمریکایی را از داشتن روابط تجاری با هواوی و فروش تکنولوژی به آن ها، بدون مجوز دولت، منع کرد.

هنوز تعیین نیست که چه چیزی باعث می گردد داوری مقالات IEEE به عنوان صادرات تکنولوژی تلقی گردد، اما آنچه واضح است این است که IEEE در ایمیلی که به ویراستاران مسئول خود ارسال نموده تأکید نموده است که نقض این قانون ممکن است عواقب سختی برای آن ها داشته باشد.

اینها همه در حالی است که IEEE خودش را سازمانی غیر سیاسی و جهانی می داند که هدفش پرورش ابداعات و اختراع و کوشش برای برای بهبود شرایط برای نسل های انسانی، است.

با اینکه IEEE امکان حضور در مراحل داوری مقالات را از کارکنان هواوی سلب نموده است اما این اطمینان را داده است که این اقدام کمترین تأثیر را بر اعضای این سازمان خواهد داشت. سپس اضافه نموده است که هواوی و کارکنانش می توانند به فعالیت خود در زمینه های دیگر IEEE ادامه دهند مثلاً همچنان به کتابخانه دیجیتال این سازمان دسترسی داشته باشند، مقالات علمی خود را به IEEE ارسال نمایند تا داوری گردد، در کنفرانس های این سازمان ارائه داشته باشند و جوایز IEEE را هم برنده شوند.

بعلاوه این افراد در صورتی که عضو این سازمان باشند می توانند حق رأی خود را حفظ نمایند ، در جلساتی که برای ارتقای استانداردها برگزار می گردد شرکت نمایند، پروپوزال های خود را برای IEEE ارسال نمایند و در خصوص استانداردهای تازه اظهارنظر و مشورت رسانی نمایند.

بعضی از اساتید و متخصصان چینی با اعلام اینکه این اقدام نشان می دهد سیاست ممکن است بتواند اثرات بسیار بدی بر روابط علمی داشته باشد، به مقابله با این تصمیم برخاسته اند. Zhang Haixia استاد دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه پکن که سال ها عضو IEEE و در روند داوری مقالات فعال بوده، اعلام نموده است که از فعالیت در IEEE کناره گیری می نماید.

من Zhang Haixia از دانشگاه پکن هستم و به عنوان رفیق و عضو دیرینه IEEE بسیار تعجب کردم وقتی شنیدم این سازمان از تحریم هایی که دولت آمریکا علیه هواوی وضع نموده، پیروی نموده است و تصمیم گرفته همه داوران هواوی را با داوران دیگر جایگزین کند. این اقدام شدیداً خلاف اصول علم و تکنولوژی است که من سال ها آن را یادگرفته ام و سپس آموزش داده ام.

....امروز، پیغام IEEE مبنی بر جایگزینی همه داوران هواوی در IEEE، سلامت علمی مرا به چالش کشید. بنابراین به عنوان یک متخصص اعلام می کنم که من این تصمیم را نمی پذیرم. بنابراین تصمیم گرفته ام تا زمانی که شرایط به حالت معمول خود بازگردد، از فعالیت در سمت ویراستار مسئول در بخش های IEEE NANO و IEEE JMEMS کناره گیری کنم.

منبع: انتخاب
انتشار: 29 آذر 1401 بروزرسانی: 29 آذر 1401 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1483

به "محدودیت های تازه کارکنان هواوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محدودیت های تازه کارکنان هواوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید