سناریوی شکست اروپا

به گزارش میهن دی ال، اعتراضاتی که از یونان بحران زده گرفته تا کشورهای شمال اروپایی (کشورهای دارای دولت رفاه) به چشم می خورد جملگی نشان دهنده ناکامی اروپای واحد در تامین خواسته های عمومی شهروندان اروپایی است.

سناریوی شکست اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل میهن دی ال، این روزها سران کشورهای اروپایی محافظه کاری سال های اخیر و گذشته خود را کنار گذاشته و صراحتا از سناریوهای واقع بینانه در قبال قاره سبز سخن به میان می آورند. یکی از این سناریوهای واقع بینانه فروپاشی اتحادیه اروپا و بازگشت این مجموعه به دوران ما قبل تشکیل آن است. سناریویی که هر اندازه زمان می گذرد وقوع آن تحت تاثیر شرایط حاکم بر قاره سبز محتمل تر می گردد.

مارتین شولتز رئیس مجلس اروپا در این خصوص می گوید: من در مورد فروپاشی اتحادیه اروپا هشدار می دهم. شکست اروپا یک سناریوی واقع بینانه است. اروپا می تواند در هم بشکند. این هدف ملی گرایان افراطی است که یکی پس از دیگری پیروزی هایی را تجربه می نمایند. اتحادیه اروپا در حال حاضر سخت ترین دورانی را که وی تا به حال تجربه نموده است، می گذراند.

در اینجا رئیس مجلس اروپا آدرس ملموسی به نام ظهور گروه های راستگرای افراطی را داده و خواهان مقابله جمعی با این گروهها شده است. این در حالیست که احزاب ضد اروپایی و ملی گرا یک به یک در این مجموعه در حال ظهور هستند. این گروه ها قبلا نیز در قالب احزاب سیاسی در قاره اروپا حضور داشته و مخالفت خود را با اروپای واحد ابراز می داشتند اما هیچ گاه تا این اندازه فرصت برای عرض اندام آنها مهیا نگردیده است. نقطه اوج ظهور و بروز احزاب راستگرای افراطی انتخابات مجلسی اروپا در سال 2014 میلادی بود، جایی که بیش از یکصد نماینده وابسته به جریان راست افراطی و ملی گرا توانستند راهی مجلس اروپا در بروکسل شوند. هم اکنون شرایط به سود گروه های ملی گرا در حال تغییر است. عوامل و فاکتورهای متعددی در بروز این پدیده دخیل بوده اند که مهم ترین آنها ناکامی سران سنتی اروپات در حل و فصل بحران های اقتصادی و امنیتی جاری در اروپاست. اروپای واحد طی سال های اخیر با بحران های اقتصادی و امنیتی متعدید دست و پنجه نرم نموده است . بحران هایی که وقوع آنها معلول سیاست های اقتصادی و امنیتی نادرست سران این مجموعه بوده است.

در جریان بحران اقتصادی اروپا، سران کشورهای آلمان و فرانسه نقش مستقیمی ایفا نموده اند. بی توجهی نسبت به بحران بدهی های کشورهای اروپایی از یک سو و پیچیدن نسخه های اقتصادی نادرست از جمله اصرار بر طرح های ریاضتی جملگی منجر به بروز بحرانهای مزمن اقتصادی در سایر کشورهای عضو و غیر عضو منطقه یورو شده است.

در این جا صرفا بحران اقتصادی در منطقه یورو موضوعیت پیدا ننموده است بلکه همه اعضای اتحادیه اروپا (حتی اعضای غیر عضو در منطقه یورو) نیز با آن درگیر هستند.

بحران های امنیتی و اجتماعی جاری در اتحادیه اروپا نیز در جای خود قابل تامل است. این بحران ها نیز خود را در موارد و مقاطع متعددی نشان داده است. به عنوان مثال بحران های امنیتی جاری در اروپا و ظهور داعش در این کشورها معلول حمایت مستمر دستگاه های امنیتی غرب از این گروه ها در داخل خاک اروپا و منطقه بوده است. سیاست های نادرست امنیتی و بین المللی اتحادیه اروپا د رقبال منطقه و دخالت آنها در امور داخلی سوریه و عراق و حمایت آنها از گروه های تکفیری و پیروی آنها از خط مشی ثابت ایالات متحده آمریکا در منطقه (مبنی بر استراتژی حمایت از گروه های بر هم زننده نظم و امنیت منطقه) در شکل دهی این پدیده نقش داشته است.

در زمینه اجتماعی نیز شهفرایندان اروپایی شاهد ناکارآمدی نهادهای خود هستند. در اینجا دیگر صرفا سران کشورهای اروپایی و احزاب سنتی به چالش کشیده نشده اند، بلکه نهادهای اروپایی به عنوان مولد بحرانهای مستمر امنیتی و اقتصادی مورد اعتراض شهفرایندان قرار گرفته اند. شهفرایندان کشورهای اروپایی امروز نه تنها علیه احزاب سنتی این منطقه، بلکه علیه نهادها و زیر ساخت های اروپایی تظاهرات و اعتراض می نمایند و خواهان گذار بنیادین از شرایط موجود هستند. اگرچه در این میان هنوز شرایط مطلوب ترسیم نشده است، اما بر سر نخواستن شرایط موجود اتفاق نظر ملموسی میان شهفرایندان کشورهای مختلف اروپایی وجود دارد.

این مسئله خود را در جریان تحولات اخیر اروپا نیز نشان داده است، اعتراضاتی که از یونان بحران زده گرفته تا کشورهای شمال اروپایی (کشورهای دارای دولت رفاه) به چشم می خورد جملگی نشان دهنده ناکامی اروپای واحد در تامین خواسته های عمومی شهفرایندان اروپایی است. بدیهی است که در صورت تداوم فرایند موجود و عدم اصلاح آن، سناریویی واقع بینانه به عنوان فروپاشی اروپای واحد بیش از هر زمان دیگری در دسترس خواهد بود.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 339

به "سناریوی شکست اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریوی شکست اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید