سال آینده چقدر به پول می رسیم؟

به گزارش میهن دی ال، حیدر مستخدمین حسینی با اشاره به فرایند تهیه و تدوین لایحه بودجه توسط دولت گفت: بخش نامه بودجه در مهرماه به دستگاه های ذیربط ابلاغ شد و در آن سرفصل های کلی برنامه های بلند و کوتاه مدت و نشانه های اصلی بودجه لحاظ می شود. برای لایحه بودجه سال 1399 نیز همین مراحل طی شد. بعد از آن اطلاعات لازم توسط سازمان برنامه و بودجه از دستگاه های ذیربط جمع آوری و تلفیق شد که بخشی از آن هزینه می شود و بخشی هم درآمد.

سال آینده چقدر به پول می رسیم؟

وی با بیان اینکه بخشی از لایحه به هزینه و بخشی دیگر به درآمد تقسیم می گردد، ادامه داد: درآمدها عمدتا شامل نفت و اقتصادیات می گردد. سایر درآمدها بخش زیادی را شامل نمی گردد. سازمان برنامه و وبدجه نیز پس از جمع آوری اطلاعات بررسی می کند تا ببیند آیا درآمدها، هزینه ها را پوشش می دهد یا خیر. در لایحه بودجه زمانی که دولت متوجه می گردد درآمدها جوابگوی هزینه ها نیست سعی می کند هزینه ها را کاهش دهد. اگر باز هم تراز نبود هزینه ها را ثابت نگه می دارد و وارد بخش درآمدها می گردد. یکی از درآمدها اقتصادیات است. بر این اساس میزان اقتصادیات امسال 195 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد که 20 هزار میلیارد تومان از گمرک گرفته می گردد؛ به عبارت دیگر، میزان اقتصادیات خالصی که دولت امسال در لایحه بودجه پیش بینی کرده 175 هزار میلیارد تومان است.

کاهش درآمد و اقتصادیات گمرکی

معاون وزیر اسبق اقتصاد با اشاره به شرایط گمرک اظهار کرد: به دلیل شرایط موجود، گمرک میزان واردات را کاهش داده و درآمد آن نیز کاهش پیدا کرده است؛ یعنی از 40 هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده است به 20 هزار میلیارد تومان کاهش یابد.

مستخدمین حسینی با بیان اینکه منبع دیگر درآمد دولت، درآمد حاصل از نفت است، اظهار کرد: این درآمد بر مبنای بازار و گزارش وزارت نفت تهیه می گردد و زمانی که این درآمد پیش بینی شد، مابه التفاوت درآمد حاصل از نفت و اقتصادیات به عنوان کسری بودجه تلقی می گردد.

وی ادامه داد: بعد از این دو منبع درآمد دولت برای رفع کسری بودجه به سراغ دارایی های سرمایه ای و اقتصادی می رود. البته باید توجه داشت این اموال متعلق به دولت نیست، بلکه به مردم تعلق دارد و دولت متولی نگهداری از آن است. بعد به سراغ دارایی های اقتصادی و انتشار اوراق می رود که اوراق بدهی به حساب می آید و بررسی می گردد که توان دولت چقدر است و چقدر می تواند اوراق منتشر کند. امسال اوراق مربوط به بانک ها نیز در نظر گرفته شده که بانک ها اوراق را خریداری کنند و آن را به جای سپرده های قانونی به بانک مرکزی دهند.

مستخدمین حسینی در ادامه با تأکید بر اینکه عمده درآمدهایی که توسط دولت در لایحه بودجه 99 پیش بینی شده است، تحقق پیدا نمی کند، توضیح داد: علاوه بر آن به دلیل وجود تورم، هزینه ها نیز افزایش پیدا می کند. پیش از این دولت نمی پذیرفت که اقتصاد در دوران رکود به سر می برد اما چندی پیش رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت که بودجه طوری تنظیم شده است که اقتصاد را از رکود خارج کند؛ این به معنی این است که دولت نیز رکود را پذیرفته است.

قدرت خرید مردم بیشتر می گردد؟

معاون وزیر اسبق اقتصاد با اشاره به صحبت مسئولان در مورد ویژگی های بودجه گفت: رئیس جمهور اعلام کرده بودجه استقامتی و معیشتی است. یعنی به معیشت مردم کمک می کند. از سوی دیگر سخنگوی ستاد بودجه نیز گفت این بودجه، بودجه امید است، یعنی امیدواری ایجاد می کند که این اصطلاح جدیدی بود.

وی ادامه داد: اگر بودجه معیشتی باشد باید قدرت خرید مردم را بالا ببرد. در لایحه بودجه سال 99 ذکر شده است که میزان حقوق حداقل 15 درصد افزایش خواهد یافت. اما باید به این توجه کرد که افزایش 15 درصدی حقوق با توجه به شرایط کنونی اقتصاد و پیش بینی دولت در لایحه درمورد افزایش قیمت گازوئیل و همچنین افزایش نرخ سوخت باعث شتاب تورم می گردد و آثار خود را در سال 1399 خواهد گذاشت.

مستخدمین حسینی ادامه داد: بر اساس موارد مذکور پیش بینی ما از میزان تورم در سال آینده 40 تا 45 درصد است، مگر آنکه مجلس آن را تصویب نکند. ما به التفاوت میزان تورم با 15 درصد افزایش حقوق مردم همان کاهش قدرت خرید جامعه کارمندان و کارگران است. طبق بررسی های اجرا شده توسط کارشناسان باید گفت لایحه بودجه سال 99 قدرت خرید مردم را کاهش می دهد.

معاون وزیر اسبق اقتصاد ادامه داد: وقتی اقتصاد در رکود است و تورم هم خواهیم داشت، چگونه انتظار داریم که اقتصادیات بیشتری بگیریم؟ ارزش افزوده را بیشتر کنیم؟ لایحه ارزش افزوده ای که در مجلس تصویب شد چیزی نیست که در حال حاضر اجرا می گردد. لایحه قرار بود از قاچاق جلوگیری کند، قرار بود فرایند فرمت ها را پیگیری کند تا ببیند به کجا می رود تا تبدیل گردد به محصول و وقتی تبدیل به محصول شد علامتی روی آن گذاشته می گردد مبنی بر اینکه ارزش افزوده را طی کرده است. اما این قانون اجرا نشد.

بودجه حال و روز خوبی ندارد

وی در ادامه با تأکید بر اینکه پایه های درآمدی دولت کاملا متزلزل است، اعلام کرد: این موضوع هم در حوزه نفت و هم در حوزه اقتصادیات صدق می کند که حتی در اقتصادیات نیز به ریشه های نفت بازمی گردد. اقتصاد ما طوری است که اگر بخش نفت و فراورده های نفتی به خوبی کار نکند روی صنایع دیگر تاثیرگذار است. زمانی صنایع دیگر گسترش پیدا می کند که صنعت نفت ارتقا پیدا کند. بر این اساس حتی شکل گیری درآمد اقتصادیاتی به توسعه صنعت نفت برمی گردد.

مستخدمین حسینی با بیان اینکه اقتصاد زمانی تعادل دارد که میزان پس انداز برابر با میزان سرمایه گذاری باشد، توضیح داد: پس اندازها در بانک هاست، اگر بانک ها این توانمندی را داشته باشند که از این پس انداز استفاده کنند و به سرمایه گذاری ببرند، رشد و رفاه ایجاد می گردد و تولید ناخالص داخلی افزایش پیدا می کند. اما برابری پس انداز با سرمایه گذاری زمانی محقق می گردد که در کشور سرمایه گذاری صورت گیرد و بنگاه های اقتصادی نیز شکل گرفته باشند که اکنون به این صورت نیست.

معاون وزیر اسبق اقتصاد در پایان تأکید کرد: لایحه بودجه سال 99 توانمندی استقامت و مقاومت را نمی تواند ایجاد کند و حال و روز خوبی ندارد. دولت قول داده بود که بودجه ریزی عملیاتی گردد، اما این اتفاق هم رخ نداد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 101

به "سال آینده چقدر به پول می رسیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال آینده چقدر به پول می رسیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید