خبرنگاران 32 میراث فرهنگی ناملموس از 4 استان کشور ثبت ملی شد

به گزارش میهن دی ال، تهران- خبرنگاران- مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیا میراث معنوی و طبیعی گفت: 32 عنصر میراث فرهنگی ناملموس از استان های بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و کرمان در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ثبت شد.

خبرنگاران 32 میراث فرهنگی ناملموس از 4 استان کشور ثبت ملی شد

به گزارش خبرنگاران از میراث آریا، مصطفی پورعلی در حاشیه جلسه شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس که سه شنبه (30 دی 99) با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در سالن اجتماعات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار گشت، گفت: از جمله عناصر شاخص ثبت شده استان چهارمحال و بختیاری می توان به مهارت ساخت بایداق و آیین های مربوط به آن اشاره کرد.

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ واحیا میراث معنوی و طبیعی افزود: از استان خوزستان نیز مهارت های ساخت عروسک های محلی ماهشهر، دزفول و هندیجان و مهارت آجرچینی سنتی دزفول و شوشتر و همچنین آیین سنتی بی بی دن دارستان و شیوه سنتی تقسیم آب کشاورزی در شهداد به عنوان میراث فرهنگی ناملموس ثبت ملی شد.

به گزارش خبرنگاران، طبق آیین نامه و دستورالعمل های مصوب، شورای ملی ثبت آثار، بررسی و تصویب شرایط و ارزش ثبت آثار در چهار حوزه آثار غیرمنقول (اماکن تاریخی فرهنگی)، آثار منقول (اموال فرهنگی و اشیا تاریخی)، آثار طبیعی (مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه های طبیعی - تاریخی، پدیده ها و نمونه های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه ها) و آثار ناملموس (رویدادها مراسم و آیین های معنوی و فرهنگی، آواها و .. .) در فهرست ملی را در بر می گیرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رییس شورا، معاون میراث فرهنگی نایب رییس و مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی وطبیعی به عنوان دبیر شورا هستند که جلسات آن به صورت دوره ای و بر اساس پرونده های موضوعی با حضور اشخاص حقوقی ثابت، اشخاص حقیقی و تعدادی از صاحب نظران و نمایندگان دستگاه ها و سازمان های مرتبط با هر پرونده به صورت متغیر تشکیل می شود.

شورای حریم کشور مسئولیت تعیین و ضوابط حریم آثار ملی را بر عهده دارد که معاون میراث فرهنگی کشور رییس شوراست و پس از بررسی فنی و تخصصی، واج شرایط بودن ثبت اثر در فهرست ملی تصویب و تعیین حریم می شود و پس از آن وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، حریم و ضوابط تعیین شده قانونی را به استاندار آن منطقه ای که اثر در آنجا واقع شده است، به صورت کتبی ابلاغ می کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 758

به "خبرنگاران 32 میراث فرهنگی ناملموس از 4 استان کشور ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 32 میراث فرهنگی ناملموس از 4 استان کشور ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید