خبرنگاران مصرف استاتین ها رشد سرطان را متوقف می نماید

به گزارش میهن دی ال، تهران-خبرنگاران- نتایج یک مطالعه نشان می دهد که استاتین ها - داروهای کاهنده کلسترول خون- با متوقف ساختن رشد تومورهای سرطانی، فرصت بهتری برای غلبه بر سرطان بویژه در زنان می دهند.

خبرنگاران مصرف استاتین ها رشد سرطان را متوقف می نماید

به گزارش روزنامه دیلی میل، این مطالعه که توسط محققان موسسه تحقیقاتی QIMR Berghofer در بریزبن در استرالیا انجام شد، همچنین نشان داد که این داروهای کاهنده کلسترول که خطر ابتلا به حملات قلبی و سکته مغزی را نیز کاهش می دهند، می توانند رشد تومورهای سرطانی را نیز متوقف سازند.

محققان در این مطالعه بیش از 20 هزار زن مبتلا به سرطان سینه، 11 هزار و 719 زن مبتلا به سرطان کولون (روده عظیم) و شش هزار و 430 زن مبتلا به سرطان ملانوما (خطرناک ترین نوع سرطان پوست) را مورد آنالیز قرار دادند.

برای تمامی این افراد دست کم یک سال قبل از تشخیص سرطان، داروی ضد کلسترول تجویز شده بود. محققان متوجه شدند، زنانی که این داروها را به طور مداوم تری مصرف کردند، کمتر احتمال داشت که در طول این مطالعه جان خود را از دست بدهند.

دکتر جیا لی فنگ، یکی از نویسندگان تحقیق، گفت که نتایج این مطالعه در صورت تایید نشان می دهد که از استاتین ها می توان به عنوان درمانی برای بهبود علائم سرطان استفاده کرد.

محققان استرالیایی در این مطالعه مواردی از زنان 18 تا 89 ساله را مورد آنالیز قرار دادند که دست کم یکسال بعد از تشخیص سرطان زنده ماندند. محققان با استفاده از سوابق داروخانه ای این زنان، آنالیز کردند که آنها تا چه اندازه توصیه های پزشکی را برای مصرف داروهای کاهش دهنده کلسترول رعایت نموده بودند.

نتایج این آنالیز نشان داد، زنانی که داروهایی مانند استاتین ها را کمتر مصرف نموده بودند، احتمال مرگ آنها بیشتر بود و در این میان بیماران مبتلا به سرطان سینه و روده عظیم با بیشترین میزان خطر روبرو بودند.

محققان در این مطالعه همچنین به آنالیز این موضوع پرداختند که این زنان کدام نوع داروی کلسترول، لیپوفیل یا هیدروفیل مصرف می کردند. آنها متوجه شدند که کاهش احتمال مرگ ناشی از این سه نوع سرطان در میان زنانی که داروهای لیپوفیلی مصرف می کردند، بیشتر بود. اعتقاد بر این است که داروهای لیپوفیلی باعت متوقف کردن رشد و تکثیر سلول های سرطانی می گردد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید.

سال گذشته نیز محققان دانشگاه کوئینز بلفاست در جریان مطالعه متوجه شدند که احتمال ابتلا به شکل تهاجمی سرطان پروستات در مردانی که استاتین مصرف می کردند، 24 درصد کمتر بود.

مشروح مطالعه محققان استرالیایی در مجله انگلیسی Clinical Pharmacology منتشر شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 569

به "خبرنگاران مصرف استاتین ها رشد سرطان را متوقف می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مصرف استاتین ها رشد سرطان را متوقف می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید