خبرنگاران بیش از 16 میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن وصول شد

به گزارش میهن دی ال، یاسوج- خبرنگاران- معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: سال گذشته 16 میلیارد و 710 میلیون ریال، حقوق دولتی از بهره برداران معادن و دارندگان مجوزهای برداشت موقت مواد معدنی وصول شد که برای اولین بار در تاریخ معدنکاری استان از مرز 10میلیارد عبور کرد.

خبرنگاران بیش از 16 میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن وصول شد

به گزارش خبرنگاران دارا فرامرزی روز سه شنبه در این باره گفت: در سال 1398 ، بیش از 9 میلیارد و 700 میلیون ریال حقوق دولتی از معادن وصول شده بود.

وی اضافه نمود: با پیگیری و کوشش های اجرا شده، وصول حقوق دولتی معادن در سال 1399 با رشد بیش از 72 درصدی، برای اولین بار در تاریخ معدنکاری استان از مرز 10 میلیارد ریال گذشت و به بیش از 16 میلیارد ریال رسید.

فرامرزی با اشاره به رشد سایر شاخص های معدنی استان توضیح داد : در مجموع شاخص های بخش معدن استان در سال 1399 ، مثبت و امیدبخش بوده اند.

وی ادامه داد: براساس داده های موجود در سال 1399 ، 18 فقره پروانه اکتشاف، 2 فقره گواهی کشف با ذخیره 31 هزار تن، 6 فقره پروانه بهره برداری معدن با سرمایه گذاری 492 میلیارد ریال، اشتغال 106 نفر و استخراج اسمی 580 هزار تن در استان صادر شده است.

معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: این میزان نسبت به سال 1398 در صدور تعداد پروانه اکتشاف ، 800 درصد، گواهی کشف، 100 درصد و پروانه بهره برداری معدن 200 درصد ، رشد داشته است.

فرامرزی با اشاره به وجود 79 فقره پروانه بهره برداری معدن در استان، بیان کرد: این معادن با سرمایه گذاری بیش از 880 میلیارد ریال و اشتغال 829 نفر دارای بیش از یک میلیارد و 600 میلیون تن ذخیره معدنی هستند و در حال حاضر 45 معدن در استان فعال و در حال بهره برداری هستند.

در سال های اخیر منجر به انجام مطالعات ظرفیت سنجی چهار پهنه به مساحت پنج هزار کیلومتر مربع در استان کهگیلویه و بویراحمد شده است که با توجه به گستره 16 هزار کیلومتر مربعی آن بسیار چشمگیر است.

کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران جزو مناطق حوزه زاگرس و از نظر معادن در حوزه رسوبی غیر فلزی قرار گرفته است هر چند این استان از نظر معادن جزو مناطق بسیار غنی کشور محسوب نمی گردد اما پتانسیل های خوبی برای ایجاد فرصت های شغلی جدید در این حوزه دارد.

با توجه به اینکه بر اساس آخرین داده های مرکز آمار ایران در تابستان سال جاری استان کهگیلویه و بویراحمد با 12.6 درصد، رتبه پنجم بالاترین نرخ بیکاری را در کشور داشته است شکوفایی ظرفیت های معادن نقش مهمی در توسعه مالی و ایجاد اشتغال این خطه دارد.

چهارمین معدن نیترات جهان در بخش دیشموک کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است و از این حیث ایران را در جمع کشورهای دارای این ماده معدنی راهبردی قرار داده و سلستین، بوکسیت، سنگ گچ، مواد اولیه سیمان و مواد اولیه آجر و مصالح ساختمانی از جمله معادن این استان است.

براساس آمار موجود ،بیشترین معادن استان در شهرستان بویراحمد با 22 مورد و بیشترین معادن فعال در شهرستان گچساران با 12 مورد واقع شده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 934

به "خبرنگاران بیش از 16 میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن وصول شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بیش از 16 میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن وصول شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید