سنگ معدن خام را نباید بفروشیم، تکنولوژی خریدنی نیست

به گزارش میهن دی ال، به گزارش خبرنگاران، سورنا ستاری پیش از ظهر سه شنبه در مراسم افتتاح پایلوت فرآوری و استحصال عناصر نادر خاکی و سایر عناصر استراتژیک که در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران واقع در شهرستان ساوجبلاغ برگزار شد، اظهار کرد: در این حوزه به تمرکز بیشتری نیاز داریم تا خام فروشی به صفر برسد.

سنگ معدن خام را نباید بفروشیم، تکنولوژی خریدنی نیست

وی با تاکید بر اینکه تکنولوژی خریدنی نیست بلکه آموختنی است، گفت: توسعه فناوری زمانی محقق می شود که طراحی ها در داخل کشور انجام شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه از پنج سال پیش به فرآوری و استحصال عناصر نادر خاکی فکر کرده ایم، گفت: مشارکت بخش خصوصی ضروری است.

ستاری با بیان اینکه باید شرکت ها را به سرمایه گذاری در حوزه معدن تشویق کنیم، گفت: ما نباید سنگ معدن خام را بفروشیم، ارزش اضافه نموده عناصر نادر خاکی بسیار بالا است.

کشور را نمی توان با خام فروشی اداره کرد

وی اضافه نمود: این در حالی است که عناصر نادر خاکی را کیلویی 60 دلار می توانیم بفروشیم ولی قیمت یک تن سنگ آهن 60 دلار است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در بخش دیگری با تاکید بر اینکه کشور را نمی توان با خام فروشی و فروش نفت اداره کرد، گفت: باید به حوزه دانش بنیان توجه ویژه ای شود.

ستاری با اشاره به وجود چهار میلیون دانشجو در کشور، گفت: 32 میلیون جوان با میانگین سنی 20 تا 40 سال داریم که شاخص مهم برای توسعه نیروی انسانی است، باید اکوسیستم تقویت شود تا شاهد سرمایه گذاری شرکت های بزرگ در حوزه فناوری باشیم.

وی با تاکید بر اهمیت راه اندازی شهرک کاوش در استان البرز، گفت: این شهرک می تواند قطب فناوری استان البرز و حتی کشور باشد، گروه های استارت آپی و شرکت های دانش بنیان می توانند در این شهرک مستقر شوند.

واردات عناصر نادر خاکی رو به افزایش است

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه مرحله ساخت کارخانه نوآور در استان البرز آغاز شده که امیدواریم تا تابستان آینده افتتاح شود، گفت: قطب بیوتکنولوژی کشور در استان البرز است.

ستاری با اشاره به اینکه در حال حاضر 24 داروی بیوتک در کشور تولید می شود، گفت: ایران در حوزه بیوتک رتبه دوم آسیا را دارد.

وی با تاکید بر اینکه با خام فروشی به جایی نمی رسیم باید اشتغال ایجاد کنیم، گفت: امید است با اراده وزارت صمت و فعالان حوزه فرآوری و استحصال عناصر نادر خاکی شاهد توسعه این مهم در کشور باشیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور واردات سالانه عناصر نادر خاکی و سایر عناصر استراتژیک به کشور را 180 تا 200 تن گفت که در حال افزایش است و گفت: در حوزه باتری سازی خودروها و موتورهای برقی به عناصر نادر خاکی نیازمندیم باید در این حوزه به خودکفایی برسیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 106

به "سنگ معدن خام را نباید بفروشیم، تکنولوژی خریدنی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ معدن خام را نباید بفروشیم، تکنولوژی خریدنی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید