از اختلال لرزش خیالی تا سندرم دنیای کثیف ، پدیده های روانی عجیب و غریب که شاید تجربه کرده اید!

به گزارش میهن دی ال، در این گزارش با چند نمونه از حالات و سندرم های روانی آشنا خواهید شد، شاید بی آنکه بدانید برخی از آن ها را تجربه کرده باشید.

از اختلال لرزش خیالی تا سندرم دنیای کثیف ، پدیده های روانی عجیب و غریب که شاید تجربه کرده اید!

به گزارش، مغز عضو بسیار شگفت انگیز و پیچیده ای در جسم انسان است و هنوز برای بسکمک از متخصص مغز و اعصاب که تلاش می کنند معماهای آن را کشف کنند راز بزرگی به شمار می رود. مغز انسان از حیله ها و ترفندهایی استفاده می کند که به آنها پدیده های روانی گفته می گردد؛ پدیده هایی که بسکمک از مردم جهان با آن زندگی می کنند و علم تحلیل قانع کننده ای برای آنها نیافته است.

آیا تا به حال شده احساس کرده باشید که تلفن همراه شما ویبره می رود و یا زنگ می زند در حالیکه برعکس تلفن همراه شما ساکت است و صدایی از آن به گوش نمی رسد؟! این حالت شایع را سندرم توهم ویبره و زنگ تلفن همراه Phantom vibration syndrom می نامند که برآورد می گردد در حدود 89 درصد مردم جهان دست کم یکبار آن را تجربه کرده باشند. این سندرم اغلب به دلیل استفاده مفرط از تلفن همراه ایجاد می گردد و مسئولیت آن به قشر مغزی باز می گردد.

این حالت زمانی رخ می دهد که فردی وارد اتاق می گردد و ناگهان یادش می رود که چرا وارد اتاق شده است و برای چه به آنجا آمده است، این پدیده عجیب که به آن مرز رویداد گفته می گردد به خطا در پاسخ مغز و بازیابی اطلاعات توسط آن باز می گردد.

وقتی کسی احساس کند که در حالتی شبیه به دادگاه و زیر نگاه دیگران قرار گرفته و همه در حال کنترل و تحت نظر قرار دادن او هستند را اثر نورافکن می گویند، این افراد تصورات دیگران درباره خود را بزرگنمایی می کنند و فرد مورد نظر به جای تمرکز روی خودش توجهش را به نظرات دیگران درباره خود معطوف می کند. برای اثبات این اثر گروهی از روانشناسان در دانشگاه کارنل از گروهی از دانشجویان خواستند یک تی شرت با طرحی خنده دار روی آن بپوشند و در بین دوستان و دانشجویان دیگر قدم بزنند و حدس بزنند چند درصد افرادی که آنها را میبینند متوجه تی شرت خنده دار آنها میشوند؟

دانشجویانی که در این آزمایش شرکت کرده بودند (حدس زدند) حدود 67 درصد مردم متوجه پوشش مضحک آنها شدند، در صورتی که با پوشش معمولی این آمار حدود 25 درصد بود.

وقتی نتوانید یک ترانه را فراموش کنید و با وجود اینکه دیگر به آن گوش نمی دهید اما بارها بارها در ذهنتان تکرار می کنید، شما تحت تأثیر پدیده کِرم گوش قرار دارید. کرم گوش یک پدیده شایع و غیر ارادی و مربوط به ناخودآگاه انسان است، بنا بر پژوهش های اجرا شده 98 درصد مردم به خصوص زنان برای مدت های طولانی تری از مردان از چنین پدیده ای رنج می برند. پژوهش ها در دانشگاه پنسیلوانیا می گوید جویدن آدامس به خلاص شدن از این پدیده کمک می کند.

آیا تا به امروز شده چیز جدیدی مثل یک گوشی هوشمند یا یک کفش نو بخرید و پس از آن ببینید که بسکمک از مردم بعد از شما یا دائما در حال حرف زدن درباره آن چیز و یا خریدن آن هستند؟! تا به حال شده کلمه ای بیاموزید و از روز بعد ببینید که تقریبا همه افرادی که اطراف شما هستند به نوعی از آن استفاده می کنند. برای مثال با خودتان می گویید: خیلی عجیب است در راه که داشتم می آمدم دیدم چند نفری دارند درباره همان موضوع خاصی که چند روز ذهن مرا به خود مشغول کرده حرف می زنند. به این پدیده بادر ماینهوف یا وهم تکرار می گویند.

این پدیده وقتی اتفاق می افتد که شما چیز معین و معینی را می بینید و روی آن تمرکز می کنید. در این وقت ناگهان درمی یابید هر فردی که در اطراف شما زندگی می کند درباره آن موضوع مورد تمرکز شما و چیزی که در زندگی شماست سخن می گوید. در صورت چنین حالتی فکر نکنید که دیوانه شده اید، زیرا ذهن شما مشتاق چیز جدیدی است که آن را یاد گرفته و یا صاحبش شده اید و ذهن شما بر اساس توجه انتخابی عمل می کند. توجه انتخابی به حالتی گفته میگردد که فرد به صورت انتخاب شده به یک محرک توجه کرده و دیگر محرک ها اتوماتیک فراموش می شوند.

برخی می گویند این یک ترفند و فریب روانی است که خودتان با دست خود به درون آن می افتید و بعد از خریدن تلفن جدید که برایتان ارزشمند است به آن توجه می کنید.

ذهن شما آنچه ناآشنا و نامانوس است نادیده می گیرد و نسبت به آن تجاهل در پیش می گیرد و در مقابل الگوی شناخته شده را پیگیری می کند و غیر آن را پس می زند و برای یک یا دو بار هم که شده به سوی آن متمایل گشته و کشیده می شوید.

پدیده ای روانی که باعث می گردد فرد، کلماتی را که در مقابلش بر زبان رانده می گردد را نامفهوم یا بدون معنی بپندارد، از نگاه او فردی که حرف می زند اصواتی تکراری و بدون معنی را به کار می برد، در حالیکه همه آن کلمات و حرفها معنادار هستند.

این پدیده معمولا به دلیل تمرکز بلند مدت روی کلمات افراد و شنیدن تکرار یک کلمه ایجاد می گردد.

پدیده ای که افراد مسن اغلب احساس می کنند و به خاطرات دوران نوجوانی و جوانی تا دوران پیری می پردازند و ممکن است بهتر از هر وقت دیگری آنها را به یاد بیاورند.

بدون تردید شما در طول زندگی خودتان با اشخاصی روبرو شده اید که خود را همه چیزدان می دانند و به دانستن هر چیزی افتخار می کنند در حالیکه چیزی درباره آن موضوع نمی دانند. این حالت در افرادی وجود دارد که با وجود اینکه همه درباره توانایی های او تردید دارند، او اعتماد به نفس افراطی درباره هوش و توانایی های رقابتی خود دارد. که به آن رجحان توهمی می گویند، نکات مثبت خود را بزرگنمایی می کنند و از سرسخت ترین مخالفان نقد سازنده به شمار می فرایند.

به عبارت دیگر دانکینگ- کروگر نوعی سوگیری شناختی در افراد غیرحرفه ای است که از توهم رجحان رنج می برند و به اشتباه، توانایی شان را بسیار بیش از اندازه واقعی ارزیابی می کنند. این جانبداری به ناتوانی فراشناختی افراد غیرحرفه ای در شناسایی ناتوانیشان نسبت داده می گردد. برعکس، افراد خیلی حرفه ای، گرایش بیشتری به دست کم دریافت شایستگی خود داشته و به نادرست تصور می کنند که کاری که برای شان آسان است، برای دیگران نیز آسان است.

خبرهایی که این روزها رسانه های جهان منتشر می کنند روی احساس امنیت و آرامش مخاطبان اثر می گذارد و به جای آن احساسات منفی درباره جهانی پیرامون مانند در معرض خطر بودن و ترس از جامعه را در آنان شکل می دهند. بینندگان این اخبار باور دارند که جهان جای ناامنی برای زندگی کردن است. افرادی که به طور افراطی به سندرم جهانی کثیف مبتلا هستند، بچه ها خود را از تماشای تلویزیون منع می کنند تا تصویر جهانی واقعی را که جنگلی وحشی و مکانی خطرناک می پندارند را نبینند. سندرم جهانی کثیف اصطلاحی است از جرج گربنر پژوهشگر آمریکایی. گربنر این اصطلاح را در دهه 1970 برای اشاره به شرایطی به کار برد که در آن تلویزیون با نمایش بیش از حد خشونت، قتل و خیانت، باعث کاشت الگوهای جدید و غیر واقعی از واقعیات اجتماعی در ذهن مخاطبان می گردد. در این سندرم انسان ها دائماً می ترسند که قربانی جنایت و خیانت واقع شوند و به هم اعتماد نمی کنند.

بسکمک از مشاهیر به این پدیده دچار می شوند. ایمپوستر باعث می گردد تا آنها احساس کنند که اطرافیان درباره دستاوردهایشان شک و تردید دارد و خود نیز دچار شک درونی و احساس عدم امنیّت می شوند.

این اشخاص، موفقیت های درخشنده خود را فقط به شانس و یا نتیجه فریب دادن دیگران نسبت می دهند و فکر می کنند بر عکس آنچه که به نظر می رسند، افرادی هستند فریب کار و شکست خورده.

منبع: تابناک باتو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 128

به "از اختلال لرزش خیالی تا سندرم دنیای کثیف ، پدیده های روانی عجیب و غریب که شاید تجربه کرده اید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از اختلال لرزش خیالی تا سندرم دنیای کثیف ، پدیده های روانی عجیب و غریب که شاید تجربه کرده اید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید