آیا سونی آلفا 1 را باید با کانن EOS R5 مقایسه کرد؟

به گزارش میهن دی ال، در هفته های گذشته سونی از دوربین سونی آلفا 1 رونمایی کرد. بعد از رونمایی از این دوربین توسط سونی، عده زیادی از یوتوبر ها و افراد فعال در زمینه بررسی دستگاه ها به نقد و بررسی این دوربین جدید سونی پرداختند.

آیا سونی آلفا 1 را باید با کانن EOS R5 مقایسه کرد؟

در این مدت عده ای زیادی از یوتوبرها ویدیو هایی را ساختند و دوربین سونی آلفا 1 را با دوربین کانن EOS R5 مقایسه کردند. با توجه به رخ دادن این اتفاق، قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آیا مقایسه دوربین سونی آلفا 1 با دوربین کانن EOS R5 منطقی است و باید انجام شود؟

در هفته گذشته Gordan Laing ویدیوی 8 دقیقه ای را منتشر کرد و در این ویدیو به مقایسه کیفیت عکس های گرفته شده با دوربین جدید سونی آلفا 1 با دوربین کانن EOS R5 پرداخت. به علت اینکه هر دو دوربین سونی و کانن دوربین های جدیدی هستند و رزولوشن سنسور ثبت تصاویر به کار رفته در آن ها مشابه یکدیگر است، می توان گفت که انجام مقایسه ای این چنینی منطقی است و باید از سازنده چنین فیلم های نقد و بررسی هم حمایت کرد.

Laing همچنین برای مقایسه کیفیت تصاویر گرفته شده توسط دوربین سونی آلفا 1 و دوربین کانن EOS R5، سه تصویر ثبت شده توسط این دوربین ها را هم منتشر کرده است که می توانید برای مقایسه میان این دو دوربین این تصاویر را در ادامه ببینید.

با توجه به اینکه هر دوی این دوربین های دارای سنسوری با اندازه فول فریم هستند و رزولوشن سنسور استفاده شده در آن ها هم مشابه یکدیگر است، مقایسه این دوربین های با یکدیگر از لحاظ پارامتر های مربوط به کیفیت تصاویر و ثبت تصاویر در ISO مختلف، منطقی به نظر می رسد.

همچنین با توجه به قابلیت این دوربین ها در زمینه فیلم برداری و توانایی هر دو دوربین برای ضبط فیلم های با رزولوشن 8K، انجام یک بررسی و مقایسه کیفیت فیلم های گرفته شده با این رزولوشن توسط هر دو دوربین منطقی است.

با این وجود باید بگوییم که مقایسه هایی که در آن ها عملکرد این دو دوربین در زمان عکاسی در دنیای واقعی با یکدیگر مقایسه می شود، ممکن است که حسی غیرمنطقی را برای کاربران به وجود بیاورد.

یکی دیگر از یوتوبر های به Jared Polin هم فیلمی را درباره دوربین سونی آلفا 1 منتشر کرده است و در این فیلم به مقایسه این دوربین با دوربین کانن EOS R5 پرداخته است. او در این فیلم منتشر شده گفت است که زمانی که این دوربین جدید سونی را با دوربین کانن EOS R5 مقایسه می کنید، دوربین سونی آلفا 1 اغراق شده و دارای قیمتی بسیار بالا به نظر می رسد؛ او این ادعا ها را در عنوان فیلم نوشته و در قسمت نتیجه گیری فیلم هم این صحبت ها را عنوان کرده است.

همچنین به تازگی شخص دیگری به نام Tony Nothrup هم فیلمی را منتشر کرده است و در آن دوربین سونی آلفا 1 را با دوربین کانن EOS R5 در هنگام عکاسی پرتره، ورزشی و حیات وحش مقایسه کرده است.

باید بگوییم در این مقاله نمی خواهیم به نتایج حاصل از این مقایسه ها بپردازیم یا بر روی نتیجه گیری های عنوان شده توسط اشخاصی مانند Nothrup یا Polin تمرکز کنیم. اما می خواهیم به این موضوع اشاره کنیم که مقایسه این دو دوربین با یکدیگر به یک ترند تبدیل شده است.

با توجه به این موضوع که در این مقایسه ها عنوان می شود که یکی از این دو دوربین از دیگری بهتر است، باید بگوییم که این نوع مقایسه ها غیرمنطقی به نظر می رسند. Polin در فیلم منتشر شده می گوید که او فیلم های اینچنینی از مقایسه دوربین ها با یکدیگر را می سازد زیرا مخاطبانش درباره این فیلم ها کنجکاو هستند.

با وجود اینکه انجام این کار توسط این شخص منطقی به نظر می رسد، ولی به نظر من قبل از انجام مقایسه و پاسخ به این سوال که کدام یک دوربین بهتری است، بهتر است که کلاس کاری این دوربین ها را به شکلی مناسب تعیین کنیم و دوربین های همرده آن ها را بشناسیم.

به صورت کلی کاربران علاقه دارند که دوربین کانن EOS R5 و دوربین نیکون Z7 II را با دوربین جدید سونی یعنی آلفا 1 مقایسه کنند. علت انجام این کار این است که تمامی دوربین های گفته شده در واقع بهترین دوربین های بدون آینه ای هستند که شرکت های سونی، نیکون و کانن ارائه می دهند.

پس به صورت طبیعی این سؤال برای کاربران پیش می آید که در میان بهترین دوربین های ارائه شده توسط این شرکت های سازنده دوربین، کدام یک دوربین بهتری است. اما در اینجا روزنامه نگاران فعال در زمینه های علم و تکنولوژی مسؤول هستند تا به مخاطبان این نکته را یاد آوری کنند که دوربینی مانند کانن EOS R5 هیچ وقت نباید با دوربین سونی آلفا 1 مقایسه شود.

  • پتنت کانن دوربینی را برای تلفن همراه با قابلیت تعویض لنز نشان می دهد

حتی اگر دوربین کانن EOS R5 در مقایسه با دوربین سونی آلفا 1 هم عمکلرد بسیار خوب یا بدی را داشته باشد، مقایسه این دو دوربین بدون فکر کردن به این موضوع که هر یک از این دوربین ها در چه کلاس کاری قرار دارند اشتباه بزرگی است.

در واقع باید بگوییم که دوربین کانن EOS R5 دوربین نیست که امسال باید آن را با دوربین سونی آلفا 1 مقایسه کنیم. اطلاعات منتشر شده نشان می دهند که هر دو شرکت کانن و نیکون در حال توسعه دوربین های رده بالایی برای عکاسان هستند و قصد دارند که به زودی این دوربین ها را رونمایی و عرضه کنند.

به طور حتم بعد از رونمایی از این دوربین ها توسط این شرکت ها، نگاهی دوباره به این مقایسه های انجام شده در زمان کنونی نشان می دهد که این مقایسه ها به درستی صورت نگرفته است.

  • دوربین 300 مگاپیکسلی کانن EOS R5S در سه ماه اول 2021 رونمایی خواهد شد

همچنین باید بگوییم که شرکت ژاپنی کانن از دوربین کانن EOS R5 به عنوان دوربین بدون آینه پرچم دار خود نام نمی برد، اما سونی در زمان رونمایی از دوربین سونی آلفا 1 گفت که این دوربین در واقع دوربین پرچم دار این شرکت در دوربین های بدون آینه آلفا است. برای اطلاع باید بگوییم که این اولین باری است که سونی از چنین لقبی در زمان رونمایی از یک دوربین جدید استفاده کرده است. این شرکت در گذشته و در زمان رونمایی از دوربین های سری آلفا هیچ گاه چنین عنوانی را به هیچ یک از این دوربین ها نداده است.

  • اطلاعات جدیدی از دوربین نیکون Z9 رقیب احتمالی کانن EOS R5 منتشر شد

همچنین دوربین بدون آینه کانن EOS R5 در واقع کننده دوربین DSLR کانن EOS 5D در خانواده دوربین های بدون آینه کانن است. با توجه به این موضوع، باید بگوییم که با وجود اینکه دوربین های سری 5 کانن دوربین های بسیار خوبی و با قابلیت های مختلفی برای کاربران حرفه ای و دیگر کاربران هستند، اما این دوربین ها هیچ گاه رده بالاترین دوربینی نبوده اند که کانن تولید کرده است.

  • بهترین دوربین های سال 2020 (DSLR، بدون آینه، کامپکت و ورزشی)

با توجه به این موضوع، در گذشته هیچ وقت شاهد مقایسه دوربین کانن EOS 5D Mark IV با نیکون D6 نبوده ایم. همچنین هیچ گاه ندیده ایم که دوربین نیکون D850 با دوربین رده بالای کانن EOS 1DX Mark III مقایسه شود.

با توجه به این موضوع باید بگوییم که مقایسه دوربین سونی آلفا 1 با دوربین کانن EOS R5 و مطرح کردن این سوال که کدام یک دوربین بهتری است، از پایه کار درستی نیست.

در نهایت باید بگوییم که تعیین است که انجام کارهایی مانند مقایسه ی دوربین ها با یکدیگر کار هیجان انگیزی و سرگرم کننده ای است و ما نمی خواهیم که این کار را از کاربران بگیریم. تنها در این مقاله می خواهیم این موضوع را مطرح کنیم که کاربران به یاد داشته باشند که کلاس کاری این دو دوربین به گونه ای نیست که رقیب یکدیگر باشند.

به طور حتم زمانی که شرکت های تولید کننده ی دوربین از تمامی دوربین های بدون آینه خود رونمایی کنند، در آن زمان می توان دوربین های دارای یک کلاس کاری را به شکل مناسبی با یکدیگر مقایسه کرد. البته باید بگوییم که رخ دادن این اتفاق نیاز به گذر زمان و صبر دارد که صبر کردن رویداد هیجان انگیزی نیست.

  • چرا کانن برنده رقابت دوربین های بدون آینه فول فریم است؟

منبع: PetaPixel

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 786

به "آیا سونی آلفا 1 را باید با کانن EOS R5 مقایسه کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سونی آلفا 1 را باید با کانن EOS R5 مقایسه کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید