کاظمینی: امنیت غذایی با هدفمندی تحقیقات کشاورزی به دست می آید

به گزارش میهن دی ال، تهران (پانا) - قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی بر نقش سلامت غذا و اهمیت تحقیقات عمیق، پیوسته و هدفدار در ایجاد امنیت غذایی کشور تاکید نمود.

کاظمینی: امنیت غذایی با هدفمندی تحقیقات کشاورزی به دست می آید

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، محسن کاظمینی در بازدید از موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور اضافه نمود: نگاه امنیت غذایی به سلامت غذایی مربوط است که در موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور انجام می گیرد و تامین مواد غذایی فراوان و سالم در سبد غذایی مردم مرهون تحقیقات و زحمات محققان آن است.

به گفته وی، چنانچه عملیات گیاه پزشکی به موقع در بخش کشاورزی و فراوری غذا صورت نگرفته بود، هم اکنون با وجود آفات و بیماری ها به عنوان عوامل خسارتزا، غذایی وجود نداشت، بنابراین همه مردم و مسئولان باید قدردان مجموعه تحقیقات و محققان آن باشند.

قائم مقام وزیر در قرارگاه امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی موزه های موسسه تحقیقات گیاه پزشکی را بسیار ارزشمند برشمرد و از آن به عنوان یک مجموعه فوق العاده و ملی یاد کرد که قابل ارزش گذاری مادی نبوده و اظهار امیدواری کرد که در برنامه سال آینده کشور توجه ویژه ای به تحقیقات و حمایت از محققین مبذول شود.

وی ضمن تبریک روز دانشجو و فرا رسیدن هفته پژوهش و اظهار رضایت از حضور در مجموعه های تحقیقاتی و موزه های موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور، این بازدید را موجب برطرف خستگی فعالیت های دو ماهه ایشان از زمان تصدی در پست نو دانست.

خیام نکویی معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز ضمن تبریک هفته پژوهش بر لزوم تشکیل جلسات مفصل با موسسات تحقیقاتی در برنامه کاری خود بر قول مساعد وزیر جهاد کشاورزی در حمایت از تحقیقات در زمان قبول مسوولیت ریاست سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به وسیله وی، بر لزوم حمایت تمامی معاونت ها و سازمان های تابعه وزارت جهاد کشاورزی از این مهم تاکید نمود.

وی ابراز امیدواری کرد که دوره اخیر دوره پیشرفت بخش تحقیقات در وزارت جهاد کشاورزی باشد و بخش مهمی از آن به مدیریت کلان در سطح وزارتخانه برمی شود. در این راستا، در صورت عدم حمایت از دستاوردهای تحقیقاتی، پیاده سازی نتایج تحقیقات و این دستاوردها در بخش های اجرایی و عرصه های کشاورزی کشور صورت نخواهد گرفت.

نکویی ضمن ارزشمند شمردن حضور قائم مقام وزیر در قرارگاه امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی در این جلسه و دغدغه وی در مورد فعالیت های تحقیقاتی گفت: اهمیت بحث امنیت غذایی در جوامع امروزی به قدری است که عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در این مبحث در ارزیابی عملکرد دولت ها مورد توجه قرار می گیرد.

معاون وزیر در سازمان تحقیقات، با اشاره به ظرفیت منحصر به فرد سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در سطح خاورمیانه با حدود 2 هزار عضو هیات علمی و هشت هزار نیروی کارشناس و پشتیبان اضافه نمود: مجموعه تحقیقات حاصل دسترنج گروه بزرگی از محققین از سال های قبل است و تکریم جایگاه محققین و حمایت مطلوب مادی و معنوی از ایشان باعث اعتلای تحقیقات و توسعه کشور خواهد شد.

موسسه تحقیقات گیاه پزشکی از طرح های قرارگاه امنیت غذایی کشور پشتیبانی می نماید

حسین جعفری رییس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور نیز در این مراسم گفت: تمام ماموریت های این موسسه در راستای تامین امنیت غذایی کشور در دو محور سلامت غذا و تامین غذا بوده و شعار موسسه نیز غذای بیشتر، غذای بهتر است.

وی بعلاوه آمادگی موسسه را برای پشتیبانی علمی از طرح های قرارگاه امنیت غذایی کشور اظهار داشت.

قائم مقام وزیر در قرارگاه امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی به همراه معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور، امکانات، موزه ها و فعالیت های در دست انجام آن بازدید کردند.

این مسئولان ضمن بازدید از آزمایشگاه های تحقیقات فرومون ها، به جامانده آفتکش ها، بررسی دستگاهی و فرمولاسیون آفتکش های گیاهی در بخش تحقیقات آفتکش ها و آزمایشگاه های پروکاریوت ها و مایکوتوکسین ها در بخش تحقیقات بیماری های گیاهی، در جریان آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی، فعالیت های صورت گرفته در حوزه آفت کش ها و بیماری های گیاهی و پیشرفت های حاصل از تحقیقات در دست انجام در موسسه اطلاع قرار گرفتند.

بازدیدکنندگان در ادامه، ضمن حضور در موزه حشرات هایک میرزایانس و هرباریوم وزارت جهادکشاورزی واقع در موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور از تاریخچه این موزه ها، نمونه های موجود در آنها و اهمیت شان در تحقیقات کشاورزی، تنوع زیستی و امنیت غذایی آگاه شدند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1230

به "کاظمینی: امنیت غذایی با هدفمندی تحقیقات کشاورزی به دست می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاظمینی: امنیت غذایی با هدفمندی تحقیقات کشاورزی به دست می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید