همه چیز در مورد ساکولنت ها

به گزارش میهن دی ال، ساکولنت ها(succulent) یا گیاهان آبدار، گیاهان گوشتی شکلی هستند که دارای 60 خانواده و 300 گونه می باشند. ساکولنت ها را نباید با کاکتوس ها اشتباه گرفت. در واقع کاکتوس ها گیاهان آبدار یا ساکولنت هستند اما همه ساکولنت ها یا گیاهان آبدار کاکتوس نیستند.ساکولنت ها گیاهان بسیار زیبایی بوده و برخی از آن ها بسیار کوچک می باشند که فضای نگهداری کمی را اشغال می کنند. نگهداری از آن ها بسیار آسان بوده و تکثیر بسیار راحتی دارند

همه چیز در مورد ساکولنت ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از میهن کاکتوس ، برای نگهداری از ساکولنت ها به نکات زیر توجه کنید و رعایت این نکات باعث رشد بهتر آن ها می گردد. این شرایط کلی عنوان شده و ممکن است نحوه نگهداری برخی از ساکولنت ها متفاوت باشد.

1- نحوه آبکمک ساکولنت ها:

برگ ها، ساقه و ریشه های این گیاهان به گونه ای هستند که می توانند آب را درون خود ذخیره کنند و این امر سبب شده مقاومت خوبی در برابر خشکی و کم آبی داشته باشند و نگهداری از آن ها آسان می باشد. تقریباً تمام قسمت های این گیاهان از جمله برگ و ساقه با سلول های ذخیره آب و یک لایه بافت فتوسنتز پوشیده شده است که این امر موجب می گردد تا این گیاهان عملکرد خوبی در ذخیره آب داشته باشند.

مقاومت آن ها به کم آبی به این معنی نیست که اصلاً به آبکمک نیاز ندارند. آبکمک بیش از حد و افراط در آن باعث خرابی و پوسیدگی ریشه های این گیاهان می گردد. برای آبکمک، بهتر است اجازه دهید خاک این گیاهان به طور کامل خشک شده و سپس آبکمک صورت گیرد.

2-خاک مناسب ساکولنت ها:

یک فاکتور مهم دیگر برای این گیاهان خاک آن ها می باشد. خاکی سنگین با زهکشی بالا برای این گیاهان لازم است و خاک هایی که آب را زیاد در خود ذخیره می کنند و زهکشی خوبی ندارند باعث خرابی و آسیب رسیدن به ساکولنت ها می شوند. امروزه به علت فراوان بودن این گیاهان خاک های مخصوص آن ها در بسکمک از فروشگاه ها به صورت بسته بندی شده فروخته می گردد.

3-دما:

این گیاهان گرما دوست بوده و به سرما بسیار حساس هستند. به علت بافت گوشتی که دارند به راحتی در اثر سرمای شدید یخ زده و از بین می فرایند. بهترین دما برای این گیاهان دمای 20 تا 30 درجه سانتی گراد بوده و هرگز آن هارا در معرض دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد قرار ندهید. تغییرات ناگهانی دما باعث رسیدن آسیب به آن ها و تغییر رنگ برگ این نوع گیاهان می گردد.

4-نور مورد نیاز ساکولنت:

این گیاهان به نور فراوان طبیعی نیاز داشته و در اثر کمبود نور رشد علفی پیدا می کنند، رنگ برگ ها از بین می رود، فاصله بین برگ ها زیاد می گردد و گیاه ضعیف و بد فرم میگردد. تابش مستقیم و شدید خورشید باعث سوختن برگ آن ها و ایجاد لکه های سوختگی بر روی آن می گردد که در دراز مدت گیاه از بین خواهد رفت. یک مکان با نور ملایم مثل پشت پنجره و دور از تابش مستقیم آفتاب در فصل گرما برای این گیاهان انتخاب کنید.

5-رطوبت:

ساکولنت ها گیاهان خشکی دوست بوده و به رطوبت نیازی ندارند و در صورت قرار دریافت در رطوبت زیاد از بین می فرایند. نیازی به غبار پاشی و اسپری کردن نیست و این کار را انجام ندهید.

6-کود دهی:

در فصل بهار و تابستان که فصل رشد می باشد این گیاهان را با کودهای پتاس بالا کود دهی کنید. پتاسیم به رشد آن ها کمک کرده و این گیاهان را به گلدهی تحریک می کند. در فصل پاییز و زمستان کود دهی را متوقف کنید. می توانید از کودهای npk برای کود دهی این گیاهان استفاده کنید.

7- تکثیر ساکولنت ها:

یکی از مزایای این گیاهان تکثیر بسیار آسان آن ها می باشد. ساکولنت هارا می توانید از طریق بذر، پاجوش، ساقه و حتی از طریق برگ های آن ها تکثیر کنید. بهترین زمان برای تکثیر این گیاهان فصل بهار و تابستان می باشد. البته اگر می توانید شرایط محیطی و آب و هوارا در فصل زمستان کنترل کنید هیچ مانعی برای تکثیر ساکولنت ها در این فصل وجود نخواهد داشت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 614

به "همه چیز در مورد ساکولنت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در مورد ساکولنت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید