نماگر کووید 19 برای دسترسی به آخرین یافته های علمی کرونا ایجاد شد

به گزارش میهن دی ال، به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست ISC گفت: نماگر کووید- 19 (با نام انگلیسی ISC COVID-19 Visualizer) سامانه ای است که توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) راه اندازی شده است و اطلاعات لحظه ای در مورد بیماری کروناویروس 2019 شامل آمار و اطلاعات مربوط به مبتلایان، گزارش های آماری و مقالات علمی ارائه می دهد.

نماگر کووید 19 برای دسترسی به آخرین یافته های علمی کرونا ایجاد شد

وی اضافه کرد: هدف از راه اندازی این سامانه تسریع فرایند اطلاع رسانی در زمینه یافته های جدید علمی در مورد این بیماری و کمک به پژوهشگران، سیاستگذاران حوزه سلامت و عموم مردم جهت پاسخ دهی مطلوب به این همه گیری دنیای است.

دهقانی گفت: اطلاعات این پایگاه شامل آمار مربوط به شرایط انتشار بیماری به تفکیک کشور و جدیدترین مقالات علمی به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

وی گفت: این سامانه دارای یک نقشه دنیای از شرایط همه گیری بیماری کووید -19 است که می توان با جستجو در آن تازه ترین آمار مبتلایان، مرگ و میر، درمان شدگان و همچنین نسبت های ابتلاء به جمعیت را به تفکیک هر کشور مشاهده کرد. ساختار رنگ بندی نقشه نیز بر اساس نرخ و شدت رخداد بیماری در هر کشور، طیفی از تیره تا روشن را نمایان می سازد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام (ISC) گفت: این سامانه همچنین مجموعه ای منحصربفرد و گسترده از تازه ترین مقاله علمی منتشرشده و پیش چاپ در زمینه بیماری کروناویروس جدید 2019 به همراه متن کامل این مقالات را در دسترس محققان قرار می دهد.

دهقانی گفت: در حال حاضر بیش از 1629 مدرک از آخرین یافته های علمی درخصوص ویروس کووید -19 درقالب مقاله تمام متن در این سامانه در دسترس محققان و پژوهشگران واقع شده است و البته این اطلاعات به طور روزانه به روز رسانی می شود. از این تعداد پژوهش، کشور چین بیشترین مشارکت را در مقایسه با سایر کشورهای دنیا در این حوزه داشته است.

سرپرست ISC در ادامه گفت: آخرین اطلاعات موجود نشان می دهد که در طول یکماه گذشته تعداد کل مبتلایان در دنیا از 84 هزار و 615 نفر به بیش از 663 هزار و 124 مورد رسیده و این امر نشان می دهد میزان رشد متوسط روزانه ویروس در دنیا در طول این مدت 7.1 درصد (هفت و یک درصد) بوده است.

وی گفت: نتایج آماری نشان می دهد که درحالی که نرخ رشد ویروس در کشور چین به صفر درصد رسیده است در برخی کشورها بخصوص آمریکا و اروپا نرخ رشد انتشار روزانه ویروس کرونا به بیش از 4 برابر میزان متوسط رشد دنیا رسیده است.

دهقانی اضافه کرد: درطول یک ماه اخیر کشور آمریکا از تعداد 63 مورد به بیش از 123 هزار و 578 مورد یعنی متوسط نرخ رشد 28.75 درصد رسیده است. همچنین کشور اسپانیا با نرخ رشد 29.28 درصد، انگلیس با 25.2 درصد، فرانسه 24.85 درصد، ایتالیا با نرخ رشد 16.75 درصد و ایران دارای متوسط نرخ رشد 16.2 درصد در یک ماه اخیر بوده اند.

وی گفت: بعد از کشور چین، ایران با میزان 33 درصد بهبود یافته در میان سایر کشورهای ذکر شده در جدول بالاترین نرخ را داشته است.

متوسط نرخ رشد در یک ماه اخیر (درصد) نام کشور
29.28 اسپانیا
28.75 آمریکا
25.2 انگلستان
24.85 فرانسه
16.75 ایتالیا
16.2 ایران
7.1 متوسط دنیا

آدرس وبگاه این سامانه https://maps.isc.gov.ir/covid19 است و از طریق وبگاه اصلی پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام (ISC) https://www.isc.gov.ir)) در دسترس خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 232

به "نماگر کووید 19 برای دسترسی به آخرین یافته های علمی کرونا ایجاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماگر کووید 19 برای دسترسی به آخرین یافته های علمی کرونا ایجاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید