شاه آبادی: حرفه اجرا ویترین سیماست

به گزارش میهن دی ال، تهران (پانا) - معاون سیما به مجریان تلویزیونی توصیه کرد دقت، وهوشیاری داشته باشند و تسلط مجریان و اجراهای در شان و تراز رسانه را مورد تاکید قرار داد.

شاه آبادی: حرفه اجرا ویترین سیماست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، حمید شاه آبادی، معاون سیما در نخستین نشست با جمعی از مجریان فعال شبکه های تلویزیونی که به دلیل شیوع کرونا به صورت محدود برگزار گشت، گفت: حرفه اجرا از اهمیت و حساسیت زیادی برخوردار است و ویترین رسانه محسوب می شود، طوری که گاهی به خاطر خطای سهوی مجری، تمام تلاش و زحمات عوامل یک برنامه و حتی آنتن تحت الشعاع قرار می گیرد و بسیاری اوقات هم بر اساس اقدام درست و تصمیم گیری به جا و منطقی مجری، رسانه سربلند می شود.

معاون سیما با بیان اینکه اصلاح سازوکار دعوت و جذب مجری از اهداف کمیته مجریان است، اظهار کرد: بر اساس گزارش ها، تا به امروز اقدامات خوبی در این زمینه اجرا شده، اما اکنون در موقعیتی هستیم که انتظار می رود مجری در تراز سازمان صداوسیما حضور و نقش آفرینی کند یعنی بتواند در لحظه و روی آنتن با هوشیاری، طوری تصمیم گیری کند که گویی یک شخص مجرب بعد از بحث و بررسی در رابطه با یک اقدام مشخص تصمیم به جا گرفته است.

شاه آبادی تاکید کرد: مجری باید در بزنگاه های خاص و شرایط ویژه ای که پیش می آید روی آنتن به گونه ای عمل کند که گویی یک عقبه غنی از تصمیم گیری های شوراها و اتاق فکر برای گفتار او وجود دارد و این مهم، نقش مجری را از سایر عوامل متمایز می کند.

او با تاکید بر لزوم آگاهی داشتن و رعایت سیاست های اصلی سازمان از سوی مجریان، گفت: مجریان کنندگان رسانه ملی هستند و هر اظهارنظری از سوی آنان، به حساب رسانه ملی نوشته می شود و بخش زیادی از کارکرد ما با یک خطا و تک روی آسیب دیده و زحمت بقیه همکاران نیز لطمه می خورد به همین منظور مجریان باید با هوشیاری بیشتری عمل کنند.

شاه آبادی اضافه کرد: در عصر حاضر که ظرفیت های حوزه ارتباطات از گستردگی و تنوع بسیاری برخوردار است و نظام حکمرانی دنیای هم تغییرات چشمگیری کرده و بیشتر بار خود را در حوزه رسانه گذاشته است، ما هم باید با استانداردهای روز دنیا پیش رویم.

معاون سیما بیان کرد: امروزه با حجم انبوهی از تولیدات روبرو هستیم که در برخی موارد منجر به جذب مجریان در بسترهای مختلف شده که شایسته و لازم است افرادی دارای تخصص و تبحر لازم و در شأن رسانه به این امر اختصاص یابد.

شاه آبادی با بیان اینکه انتظار فرهیختگان، اقشار مختلف مردم و مخاطبان روز به روز از رسانه افزایش می یابد، ادامه داد: باید به نقطه ای برسیم که بتوانیم بگوییم مجری ما در لحظه اجرا، از توانایی و مهارتی برخوردار است که می تواند از موقعیت های چالشی به درستی عبور کند و بیان او از اتقان و وجاهت علمی لازم برخوردار است.

معاون سیما با تاکید بر بازتعریف کارکرد کمیته مجریان شرح داد: رتبه بندی مجریان یک ضرورت است و باید نظام آموزشی این حوزه، جدی تر دنبال شود تا مجریان مدارج پیشرفت این حوزه را به صورت اصولی و صحیح طی کنند و سپس تحت سنجش و ارزیابی های دوره ای قرار بگیرند .

شاه آبادی گفت: هدف کمیته مجریان باید ارتقای سطح اجرای همکاران باشد و برای رسیدن به این مهم، هم مجریان و هم کمیته مربوطه باید با دانش و منابع جدید، خود را به روز کرده و کمیته مجریان نیز به صورت دوره ای عملکرد ایشان را ارزیابی کند.

معاون سیما اضافه کرد: برای رسیدن به قله موفقیت باید از نظام آموزش و ارزشیابی مستمر بهره برد تا تعیین شود برای هر برنامه چه کسی صلاحیت لازم را برای اجرا دارد. کار خطیر اجرا مجموعه ای از بایدها و نبایدها را می طلبد و یک مجری تراز ، علاوه بر ویژگی های حرفه ای و تجارب لازم ، باید دارای تعهد لازم در قبال رسانه باشد و ضمن وفاداری به سیاست های رسانه، اخلاق حرفه ای را نیز رعایت کند.

معاون سیما ادامه داد: تلویزیون مجموعه ای از ساختارها و گونه های متنوع را شامل می شود که هر حوزه نیاز به یک مجری متخصص دارد و پرورش این مجریان، تشکیل هیات های تخصصی زیر نظر استادان، پیشکسوتان و صاحبنظران هر حوزه را می طلبد.

او اضافه کرد: به عنوان راهبرد عملیاتی، این هیات های تخصصی باید برای افراد، نسخه های آموزشی و مهارت های فردی تجویز کنند. اگر ما طی یک برنامه سه ساله نظام آموزش مجریان را به اجرا بگذاریم ظرف این مدت، تراز اجرا در رسانه به جایگاه مطلوبی می رسد.

شاه آبادی همچنین با اشاره به در پیش بودن سال جدید و نوروز گفت: نوروز ایام تغییر و تحول و امیدآفرینی است. به همین دلیل هم طراوت و شادی آفرینی در برنامه های این مناسبت، از ماموریت های اصلی سیما است و مجریان باید به این امر اهتمام ویژه ای داشته باشند.

معاون سیما همچنین با اشاره به انتخابات سال 1400، گفت: از آن جایی که یکی از تاثیرگذارترین قشرها در مدیریت افکار عمومی، مجریان هستند، در شرایطی که دشمنان نظام جمهوری اسلامی و بدخواهان به دنبال ایجاد فضای دو قطبی در جامعه در انتخابات پیش رو هستند این انتظار وجود دارد مجریان با هوشیاری، مدیریت و رفتار هماهنگ و منسجم برای جلوگیری از ایجاد چنین فضایی، مردم را برای مشارکت در انتخابات و انتخاب آگاهانه، تشویق و ترغیب کنند.

در این نشست مجریان هم دغدغه های خود را در حوزه هایی چون آموزش های منظم و ارائه منابع به روز، تعامل نزدیک تر مدیران با مجریان، استفاده از تجربیات پیشکسوتان و افراد خبره، امنیت شغلی و حمایت از مجریان، بازنگری در سیاست استفاده از سلبریتی ها به عنوان مجری، تربیت مجریان حوزه کودک، بیان کردند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 814

به "شاه آبادی: حرفه اجرا ویترین سیماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاه آبادی: حرفه اجرا ویترین سیماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید